Katero vino h kateri jedi?

ribcek  

član od: 8.10.2011

sporočila: 2

8. okt 2011 9:09

mi lahko kdo priporoči knjigo, kratek tečaj, namreč rad bi se naučil katero vino servirati  h kakšni jedi, sladici,...

ribcek

MIjica  

član od: 26.9.2011

sporočila: 2

8. okt 2011 10:21

Živjo, jaz sem se udeležila tečaja spajanje vina in hrane pri Belvinu, še prej pa poznavanje vina - poglej na www.belvin.si. Super je bilo ... Priporočam!

MIjica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. okt 2011 19:21

Drago Medved, Vinski brevir. Vse o vinih, ampak res vse.

Tile Belvinovi tečaji so sicer uporabni (bila na dveh), za osnove prepoznavanja vina sploh. Za kaj več bi pa bilo treba že na kak višji nivo usposabljanja.

mamamia

ribcek  

član od: 8.10.2011

sporočila: 2

8. okt 2011 23:04

mamamia je napisal/a:

Drago Medved, Vinski brevir. Vse o vinih, ampak res vse.

Tile Belvinovi tečaji so sicer uporabni (bila na dveh), za osnove prepoznavanja vina sploh. Za kaj več bi pa bilo treba že na kak višji nivo usposabljanja.



mamamia

kaj pa je kaj več od osnov in koliko je kaj več uporabno za doma in gostilni

ribcek

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. okt 2011 23:55

Na prvih tečajih se naučiš nekaj malega o vrstah vina, pa sortah in zvrsteh (kaj je kaj), predvsem pa, kako vino poskušati, kako prepoznati in oceniti barvo, vonj, okus, aromo, v vinu prepoznati določene značilnosti. Torej v osnovi naučiti se razlikovati dobro od slabega vina.

Torej v osnovi ločiti suha, polsuha, polsaldka in sladka vina (pa o jagodnem, suhem jagodnem izboru in ledenem vinu), nekaj osnov kako vino kombinirati s katero hrano (na primer: zakaj se določene vrste vina podajo k belemu mesu in spet druge k rdečemu, na kaj je treba biti pozoren pri kombiniranju vina in hrane, da okus enega ne ubije okusa drugega ampak ga dopolni, pa zakaj določena vina k sladicam ja in zakaj nekatera ne...).

Nekaj se izve tudi o tem, kako stopnjevati vino kot spremljavo k hrani, če se skozi ves večer ob obrokih ne ponuja eno samo vino. Beseda teče tudi o slovenskih vinorodnih okoliših (ne vem več, kao se po novem temu reče).

 

Pa nekaj iskrenih stavkov je slišati, kako tudi vinski trg spremlja moda oziroma ga oblikujejo določeni trendi in interesi.

 

Vinske zgodbe so vedno zanimive. Nekaj osnov je dobro poznati (in belvin ima zelo solidne delavnice in tudi usposobljene ljudi). Tisto z višjim nivojem sem mislila kot nadaljevanje samega začetnega tečaja ali delavnice, ne da belvin nadaljevanja ne bi dobro opravil. Sem se morda nerodno izrazila.

 

Mislim pa, da imamo tu na kulslo člana krešimirja, ki lahko o vinih pove veliko več.

 

 

mamamia

krigl  

član od: 26.8.2012

sporočila: 18

4. sep 2012 11:32

 

Pozdravljeni!

 

Sem prebral vseh sedem strani debate. Moram reči, da je zelo zanimivo. Nisem vedel, da na izbiro vina vpliva tudi količina kisline.

 

V soboto pridejo k nam družinski prijatelji in bom za toplo predjed skuhal po receptu, ki sem ga objavil tudi na kulinariki. Tukaj bi prosil krešimirja ali koga drugega, da mi pomaga pri izbiri vina. Katero bi se najbolj podalo? Prav tako bi vprašal katero vino bi bilo primerno za v samo jed med kuhanjem!

http://www.kulinarika.net/recepti/17585/testenine/teste

Malo sem še nov v teh kuharskih vodah in še bolj kot ne 'raziskujem', zato vas prosim za pomoč:)

Lp

krigl

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. sep 2012 12:35

Uporabi vino, ki ga boš postregel k tej jedi.

Jaz bi izbirala med polsladkimi in polsuhimi vini (sauvignon, zeleni silvanec, chardonnay ...). Ne boš imel težav, na vsaki steklenici piše, kakšno je.

 

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. sep 2012 14:21

Občasno se dogajajo luštne večerje, ki se jim reče Vanjin vinski mnogoboj. Tam ljudje dobijo večerjo z več hodi, k vsaki jedi par različnih vin in potem morajo izbrati, katero se k posamezni jedi najbolje poda. Rezultati so več kot zanimivi, namreč, zelo pogosto zmagajo kombinacije, ki so daleč od "uradno priporočenih". Tako da - zanesite se na svoj okus, ker ima pač vsak svojo zmagovalno kombinacijo. Delati vse lepo po knjigi je sicer varna varianta, ampak pri vinih in hrani ni tako kot pri prometnih predpisih, ki se jih pač moramo držati, če nočemo popolnega kaosa. Tu je prostor tudi za domišljijo in to, da ima vsak svoj okus.

Sonja

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

4. sep 2012 14:23

Kolikor je meni znano, se pri kuhi uporablja predvsem suha vina.

 

Pri hrani je pa tako, da je treba upoštevat tudi okus ljudi.

Sem k ribi pila tudi že rdeče vino, pa ni bilo slabo.

Ker ni bistvo samo sorta vina, pomembne so tudi kisline in letnik.

 

Če te zanima pa lahko malo povprašam našega someljeja.

irena66

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. sep 2012 14:37

limnol, tile Vanjini vinski mnogoboji so sila zanimiva reč. Gospo sem imela priložnost spoznati, mi je tudi malo povedala o teh kombiniranjih.

 

Sicer pa tudi pri vinih velja, da se pravila spreminjajo, in tako kot pravi irena66, k ribam ni prepovedano piti rdečega vina (ali h kaki bolj nežni ribi en lahke rose na primer).

 

Pri uporabi vina pri kuhanju pa je eno od priporočenih pravil, naj vino ne povozi okusa jedi. Zato se mi zdi k testeninam z lahko zelenjavno omako primerno dodati ne preveč suho vino, da ne bi "potegnilo" na kislo. Pa tudi v kakšno vinsko kremo ali kekse z dodatkom vina bi jaz dodala polsladko in aromatično vino (renski rizling, rumeni muškat na primer).

 

Saj sčasoma si pridobimo izkušnje in nekako skombiniramo, da je prav, malo ravnamo tudi po občutku. Če pa nismo čisto prepričani, kaj da in kaj ne, je priporočljivo izbrati kakšno bolj nevtralno vino in ne moremo zgrešiti (sladkega traminca na primer ne bi postregli k ribam ali divjačini, kot bi tudi kislina kakšnega rdečega vina morda uničila kakšno dobro torto).

 

 

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti