Katero vino h kateri jedi?

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

5. mar 2003 7:01

Lep pozdrav vsem ljubiteljem kulturnega pitja dobrega vina !!! Že dolgo nismo nič "rekli" na to temo.... g.Krešimir, Vas lepo prosim, da kaj napišete o BARIKIRANEM VINU in o PORTOVCU-PORTOJU. Lepa hvala za odgovor. Herman Teron

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

5. mar 2003 8:18

pa še nekaj sem pozabil.....kakšna je razlika med penečimi vini,penino,šampanjcem,spumante............... Herman Teron

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

8. mar 2003 23:20

Pozdravljeni Peneče vino in penina sta slovenska naziva za peneča se vina. Spumante je naziv za peneča se vina italijansko govorečega področja. Sekt je naziv za peneča se vina nemško govorečega področja. V francoski pokrajini šampanja je ime ŠAMPANJEC zaščiteno in namenjeno penečim se vinom iz te pokrajine.Vsi ostali moramo uprabiti katero drugo ime za peneče se vino. Torej ko rečete ali naročite šampanjec ste izbrali točno določeno vino iz določene države, določene pokrajine ... Barik: francosko ime (barrique) za leseni vinski sodček, po zakonu od 13.junija 1866, vsebine 225 litrov, kar je bila prvotna velikost sodčkov iz Bordoja. Sicer so bile velikosti pred omenjenim zakonom od 80 do 304 litre. Barikirano vino: Najprej naj povem, da zakon nikjer natančno ne opredeljuje postopka. Gre za vino ki zori v novih, hrastovih, od znotraj ožganih sodih. Sode izdelujejo iz različnih vrst hrasta(ameriški beli),ki je počasi rasel. Klanje in ne žaganje lesa je skrivnost pri izdelavi soda. Sod potem segrejeo na približno 200 stopinj da se cepijo snovi lignin in tanini. V ožganem lesu se ohranijo osnovne arome lesa, pri dalšem ožganju pa se pojavi aroma po vaniliji, dimu in delno po prekajenem mesu. Med vinom in lesom prihaja do izmenjave snovi (počasna oksidacija), ki dajo vinu želene senzorične lasnosti. krešimir

mišo  

član od: 27.3.2003

sporočila: 36

6. avg 2003 18:54

Pozdravljeni! Lepo je če uživaš v hrani i in vinu,moti me če nekomu usiljujemo kaj mora piti zraven kake jedi. Ni boljšega somiljeja kot si sam. Pij to kot si sam želiš in boš užival tudi v hrani. Zrven ribe pa pijem obvezno le rdeče vino in mi je super. Lp, koste

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

10. avg 2003 22:38

Pozdravljeni g. Mišo Vidim, da imate slabe izkušnje v smislu usiljevanja vin, ki ga morate piti zarven jedi. Verjetno je vaš vinski svetovalec imel slab dan. Ali pa tudi ne. Iz stavka "pij to kot si sam želiš ..." in "zraven ribe pijem obvezno le ..." mi pove, da se ne poglobite v jed in ne v vino, ki ga zraven pijete. Sestava celotne jedi, ter sestava, okus in način priprave posamezne sestavine jedi sta ključnega pomena! Glede izbire vin pa ste se, verjetno, ograničili na belo, rdeče, roze, suho, polsuho, .... Kaj pa ostale značilnosti vina? Kaj pa nijanse, ki ločujejo sorto od sorte, pridelovalca od pridelovalca, nijanse ki ločujejo letnik od letnika in nijanse ki ločujejo vshodno lego od južne lege enake sorte vina, istega letnika na istem vinorodnem območju ? Poglobite se, prosim, v vsako jed in poglejte globje v senzoriko vina! Najdli boste odgovore, zakaj vinski svetovalci SVETUJEMO določeno vino h določeni jedi. Pa, več kulinaričnih užitkov vam želim! krešimir

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

1. maj 2011 19:30

Mene pa zanima sledeče. Pripravljala bom divjačinski golaž, ki ga bomo pojedli s pisanim kruhom. Mi lahko kdo predlaga kakšno dobro vino za zraven. Po možnosti primorsko. Vem, da mora biti rdeče pa vendar ne vem katero?

Hvala že v naprej za odgovor.

LP, Saša

Mir in dobro!

neznan uporabnik

1. maj 2011 19:45

Draga Venturini, jaz bi tu poleg dal kak Teran. Ampak onega domačega, skoraj gostega kot olje. Za splakovanje pa vodo. Samo ta Teran se res mora pol pit po požirkih, ker je izredno močan. Jaz sem enkrat malo preveč s tem v Grožnjanu eksperimentiral in me je vrglo po 3dcl za trdi dni.

 

 

Multivitamin

multivitamin

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

1. maj 2011 20:05

Jaz pa bi predlagala dober merlot. Preizkušeno.

Paše.

irena66

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. maj 2011 12:17

Venurini, najbolje, da vprašaš krešimirja na ZS.

Vendelina jr.

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

2. maj 2011 14:02

Ostane še refoško.....mislim, da bi ta bil še najboljši. Sicer je pa vse skupi en in isti vinček. Odvisno, kje je zrastel, kje je bil sprešan in ali je bil kletar vešč svojega dela pri njegovem negovanu. Navijam torej za refošk. Čeprov, meni gre k divjačini najbolj kak dober domač cviček.

Je pa sila pomebno kolegica Venturini kako boš spedenala golaž.....

lp

hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti