Dodatek za vdove

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

tema odprta - 16. jan 2007 8:40 | ogledi: 5.549 | odgovori: 16

Lepo prosim za pomoč. Tašča je pri prijateljici izvedela, da se da dobit dodatek za vdove (ne gre za pokojnino po možu), ampak nekaj drugega. Sedaj gnjavi svojega sina, naj jo pelje v Kranj na "zavarovalnico", da bosta uredila. Ne ve pa nič. Ne kako se imenuje (dodatek namreč), ne kje se uredi. Samo to, da naj bi znašal od 8 do 15 tisoč tolarjev. A kdo kaj ve o tem dodatku?

Hvala.

atilem  

član od: 26.5.2006

sporočila: 109

16. jan 2007 9:01

Pojdi za Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, povej kaj rabiš in te bodo napotili k ustrezni uslužbenki. Dodatek ti pripada v primeru, da obdržiš svojo pokojnino (v primeru smrti partnerja) in tvoja pokojnina ne presega mislim, da 150.000,00 SIT. (tu nekje se giblje znesek) Zato ti predlagam, da se oglasiš tam in, da ti povedo kakšno dokumentacijo jim moraš predložiti. Je pa bil lani postopek kar dolg, moja mami je čakala skoraj pol leta na prvo izplačilo. Lp Melita atilem

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

16. jan 2007 9:15

Temu se reče varstveni dodatek. Kolikor mi je znano je to razlika med najnižjo pokojnino za polno delovno dobo ( cca 106000,00sit ) in pokojnino, ki jo dobiva, če je le ta manjša od 106 000,00 sit in ta oseba živi sama. Ti svetujem, da pokljiči na Center za socialno delo kamor spada. Lp, Klavdija

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

16. jan 2007 9:32

Dodatek za vdove je lahko izraz za: vdovsko pokojnino, ki po predpisih za pokojninsko zavarovanje pomeni najveć 15% moževe pokojnine, če ima vdova lastno pokojnino in vzela moževe pokojnine, vdovska pokojnina ni isto kot družinska pokojnina, ki jo prejamajo vdove, ki pridobijo pravico do dela moževe pkojnine, varstveni dodatek, je dodatek k pokojnini pri vseh oblikah pokojnine , tudi pri invaldiski, družinski , starostni ( lastni) in ni namenjena samo vdovam. Obstaja cenzus in drugi socilani kriteriji, po katerih se izračuna varstveni dodatek, do katerega ima oseba pravico, če s pokonino in drugimi dohodki iz premoženja, ne dosega zneska, ki je potreben za preživljanje. Pri izračunu se upošteva tudi možev dohodek, katasterski dohodek. Tudi to je pravica iz pokojninskega zavarovanja. Obrazec dobite na izpostavi ZPIZ, vlagati pa ga je potrebno vsako leto znova. Gospa, ki jo poznam, skupaj z varstvenim dodatkom dobiva okog 75.000 sit pokojnine. frina

atilem  

član od: 26.5.2006

sporočila: 109

16. jan 2007 9:36

Ja mislim, da je Frina praviln odgovorilia - to ni varstveni dodatek. atilem

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

16. jan 2007 10:58

Utrnila se mi je misel- pred kratkim je bilo govora, da vdovska pokojnina ( to je del zakončeve pokojnine) ne sme presegati 17.000 sit. Ampak v tem primeru moraš imeti SVOJO pokojnino. Pokojnina, ki jo po 65 letih dobijo vsi državljani, ki izpolnjujejo pogoje, pri tem pa ni pomemben socialni položaj in znaša okrokg 35.000 sit , pa se imenuje DRŽAVNA pokojnina. frina

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

16. jan 2007 11:01

A so starost znižali? Moja tašča jo je dobila za izpolnjenih 70 let starosti in znaša 30 000 sit. Kyara

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

16. jan 2007 11:18

Niso znižali starost, kolikor vem, je tako že precej časa. Je pa tudi res, da državnih pokojnin ne izplačajo za nazaj...torej, če je tvoja tašča dala vlogo na ZPIZ pri 70 letih, jo od takrat dalje dobiva, lahko pa bi jo seveda že od dopolnjenega 65 leta dalje. Ognjič

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

16. jan 2007 12:57

Tudi sicer je potrebno upoštevati, da se prejemki iz ZPIZ poračunajo samo za 6 mesecev nazaj. Tako je tudi v Angliji, kjer že od leta 2000 urejam neko pokojnino ... Še namig: zakon predvideva, da je možno uveljaviti čas za nego otroka, če v prvem letu starosti nismo bili zaposleni, smo z otrokom živeli na območju Slovenije. Za vsakega otroka se doda eno leto delovne dobe, tako se tistim, ki imajo manj kot polno delovno dobo poveča odstotek. Tisti, ki ste že v pokoju, tisti, ki imate mame in tašče v pokoju in v prvem letu otroka niso delale, se obnite na najbližji ZPIZ, da to uredite. Ni pomembno, kdaj so bili upokojeni. Za družinske pokojnine to seveda ne velja . frina

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

16. jan 2007 12:59

Po navodilih Atilem sem klicala na ZPIZ. Ta dodatek se imenuje vdovski dodatek. Je za vdove, ki imajo svojo pokojnino, ne pa moževo. Dodatek je odvisen od moževe pokojnine oziroma plače. mimika

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

16. jan 2007 13:17

frina je napisal/a:
Še namig: zakon predvideva, da je možno uveljaviti čas za nego otroka, če v prvem letu starosti nismo bili zaposleni, smo z otrokom živeli na območju Slovenije. Za vsakega otroka se doda eno leto delovne dobe, tako se tistim, ki imajo manj kot polno delovno dobo poveča odstotek. frina
To imam pa jaz že vpisano , takoj, ko je stopil zakon v veljavo. Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti