Pomankanje železa

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

27. nov 2004 18:30

Jernej, mi prosim poveste kakšni so znaki počutja pri tako veliki količini železa v krvi? Za pomanjkanje železa vem veliko, saj so ljudje v tem poglavju veliko pisali. Pa res pazite, da se vam ne bo prilepila kakšna "magnetka" ! Brez zamere! Lp.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

1. dec 2004 17:27

Meni je nekoč zelo pomagala ena dieta za slabokrvne - cilj diete je, da telo začne bolje absorbirati železo, ne pa hujšanje, je pa sestavljena skoraj iz samega mesa, jajc, pa sadja in zelenjave, no, žemlja zjutraj in mislim da 1x tedensko jogurt, kolikor češ:) Vedno sem bila slabokrvna in sem dostikrat jedla tudi tablete, vendar so mi negravžne, zato sem probala še dieto in je bilo precej boljše kot po tabletah, ampak bila sem pa lačna ko hudič in tudi shujšala sem (česar si nisem pretirano želela). Zato je ne bi ravno ne vem kako propagirala, čeprav je res, da pomaga:) Jaz sem namreč navajena veliko jest in tudi sladkarije, OH, sploh pa jogurte, skutice... Nikoli nisem imela težav s težo, zato mi ni nič pasalo it na dieto... Če morate tudi shujšat, se splača, ker je to stranski učinek diete. Sicer pa vam svetujem veliko mesa v prehrani, predvsem rdečega,najboljše pa je konjsko, tako je meni svetovala zdravnica, tudi teran in pršut naj bi po mnenju zdravnikov pomagala. V nobeni zelenjavi, niti najbolj temno zeleni ni niti desetino toliko železa kot ga je v mesu, poleg tega lažje absorbiramo tistega iz mesa. Pa nisem neka zaprisežena mesojedka, rajši imam zelenjavo in jem meso kvečjemu 1x na teden, ampak je pa res, da pri slabokrvnosti pomaga. Ko ga nekaj časa nisem skoraj nič jedla, mi je hemoglobin zelo padel... Nismo vsi za vse, kaj češ:) Mi pa zelo pašejo borovnice, sveže, v soku, v sladoledu, suhe, v čaju... To tudi pomaga:) In pa če imate močne menstruacije, je to lahko tudi razlog za pomanjkanje železa. Vem, da hormonske (kontracepcijske) tablete zelo zmanjšajo krvavitve, saj takrat ne dobite prave menstruacije. Tako da če trenutno ne želite otrok, je to lahko dobra opcija - jaz je nisem nikoli poizkusila, ker ne maram vnašanja hormonov v telo, pa še samo 85% zanesljive bi bile, zaradi morebitnega jemanja zdravil za astmo. Presodite in izberite metodo, ki je najboljša glede na ostale vaše težave... Upam, da je kaj pomagalo. Veri

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

1. dec 2004 17:54

Migla: Nimam kakšnih posebnih znakov, težave imam z želodcem, zato sem meril železo. Samo to dvoje ni povezano. Povečano železo škodi predvsem dolgotrajno, ker zastruplja telo. Sem imel pa pred dvemi meseci še normalno (na zgornji meji), tako da nimam dolgo povišanega. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

1. dec 2004 18:52

jernej, kaj če bi si malo razdelili? Bi mel vsak glih prav:) Veri

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

1. dec 2004 21:38

A mi lahko kdo pove koliko hemoglobina imate ,jaz ga imam 78 pa sem kot ožeta cunja ,zdaj dobivam zdravilo direkt v žilo ,zraven še žolčne kamne ,dieta za žolč in močne menstruacije ,cel cirkus in ne vem več kaj naj jem. lp goga

grbo  

član od: 10.10.2005

sporočila: 2

14. okt 2005 18:45

Verjetno ti celice ne delujejo pravilno in zato ne absorbirajo dovolj železa! Obstajajao dopolnila k prehrani popolnoma naravni izvlečki 100%! grbo

Nelly  

član od: 29.10.2003

sporočila: 264

15. okt 2005 17:35

Moji slabokrvni prijateljici se je krvna slika popravila že po enem mesecu. Vsak dan si je na hitro popekla tenak zrezek iz konjske pljučne pečenke (sol, poper in stisnjen česen na zgornjem delu zrezka -da zadiši). Če k temu dodaš se kak dl dobrega črnega vina, uspeh ne bo izostal! Nelly

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

30. mar 2006 11:08

No, sem še ena ki so ji odkrili premalo železa.Čudilo me je zakaj sem tako zaspana. Zjutraj vstanem zgodaj brez problema, zvečer pa je ura sedem in jaz na kavču zaspim.Nikoli nisem imela problemov z železom, niti po porodu. Prebrala sem si vse strani te teme in prav zanimivo kaj vse naj bi pomagalo za pridobitev zadostnega železa v krvi. Nisem vegetarjanka, a pojem zelo malo mesa ker mi ni dobro. Zanima me ali je komu od vas dal zdravnik pregledati tudi blato, ker naj bi bilo možno da imaš kri tudi na blatu, čeprav je to vidno le mikroskopsko in temu lahko sledi pomankanje železa? Lep pozdrav Teka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti