Listnato ali vlečeno test

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. jan 2007 18:08

Ne vem kdo me je učil to ampak v moji glavi je takole. Iz listnatega testa se delajo zavitki iz vlečenega pa štrudli. Sem pa istega mnenja kot vse, da ga čez domače vlečeno testo ni. lp Vesna

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

12. jan 2007 20:23

V čem je razlika? ? Štrudl je iz vlečenega testa, naj bo - jabolčni, skutni, bučnica, krumpiruša, zeljanica in vsi ostali. To, kar nam pa zadnjih 15 in več let ponuja industrija iz listnatega zmrznjenega testa in smo si umislile "štrudl" to je čisto nekaj drugega. Pač rezultat je podoben, ampak testo ni niti slučajno enako ali podobno. Bojim se, da če ne bi bilo zmrznjenega listnatega testa za kupit, da bi se malokatera odpravila delat "štrudl" iz doma narejenega listnatega testa. Pozdravček!

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

12. jan 2007 21:56

Pri nas obožujejo štrudl iz domačega testa ker je malo debelejši.Ga ne vlečem samo valjam.Vlečem testo samo za burek.Masleno pa kupujem za kremšnite.Sedaj pa bom delala tudi kvaseno listnato-hehe. ena mš

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. jan 2007 14:17

Listnato testo je bolj mastno in vanj v bistvu nadevaš nadev in samo zaviješ konca, pri vlečenem pa daš nadev po celem testu inpotem zaviješ kot polžka ali potico. Rezultat je drug okus, tekstura, drugače vse, razen oblike. Če pri vas pazite na kg, holesterol, maščobe ali karkoli podobnega, potem je tapravo vlečeno testo. Sicer iz kupljenega vlečenega še nisem delala štrudla, samo iz domačega, ker se kupljeno trga, pa ni dovolj veliko,... pa vse skup mam hitreje naredjeno, če ga kar sama naredim. Če te pa čas daje in bojo na obisku otroci, potem je pa odgovor listnato testo, ker ima večina otrok seveda rajši to testo in tak štrudel, ne vsi, večina pa, vsaj tistih, ki jih jaz poznam... Veri

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

14. jan 2007 21:48

Tudi pri nas je tako, Veri. Ko so otroci malo zrasli, se je povpraševanje po zavitku iz listnatega testa povečalo, nazadnje je postalo kar obvezno. Prej je zmeraj mož delal vlečeno testo, potem pa je postal zavitek moja domena, ko je bilo potrebno testo samo zvaljat. Meni je bolj všeč vlečeno testo, pa kaj, ko ga skoraj ne jem! Tudi iz kupljenih listov (tistih za burek) ga večkrat napravim, ko imamo obiske, meni je bolj všeč kot listnato. zvezdica55

JOKL  

član od: 27.4.2003

sporočila: 108

21. jan 2007 21:57

Lisička19 prosim za malo podrobnejša navodila glede izdelave kvašenega vlečenega testa; kako gosto mora biti (kot vlečeno ali mehkejše), kako ga "obdeluješ" (jaz navadno vlečeno kar dolgo), ali ga pustiš počivati, ali mora vzhajat preden ga razvlečeš, ali mora vzajat nadevano...kup vprašanj. Mateja

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

22. jan 2007 13:04

Mi vse zavitke vedno delamo iz listnatega testa ker nam ni všeč, da se testo drobi in je suho kar je ponavadi pri vlečenem testu. CARLY

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. jan 2007 13:33

Carly, vlečeno testo moraš poškorpit z neko mašlobo, če nočeš, da je suho. Ali pa v sladicah, ki jih preliješ s sirupom, ala baklava. Mateja, za kvašeno listnato testo narediš ne preveč mehko kvašeno testo, za 1x vzhajaš, pregneteš in nato vanj zaviješ kocko mehkega masla (če je direkt iz hladilnika, boš težko valjala), ali pa če češ hitro varianto po njem razporediš kosme masla, preganeš kot pri listnatem testu, razvaljaš, spet preganeš, spet valjaš - kot pri listnatem, skratka. Ko oblikuješ svojo končno mojstrovino pa jo spet pustiš malo vzhajat (če te imajo kvasovke rade, potem bojo kar v pečici med ogrevanjem lete lepo vzdignile testo, če pa nimaš te sreče, pusti zunaj vzhajat nekaj časa). Veri

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

22. jan 2007 16:41

meni je super varjanta da se testo zvalja,nanj nadrobi maslo in zvije kot potico.Vshaja in razvalja pa je že pripravljeno za rogljičke.Moram čimprej narediti preizkus. ena mš

sara_k  

član od: 21.4.2008

sporočila: 117

21. nov 2009 23:55

ena mš,ali kdo drug.....Lahko malce bolj podrobno,zakaj nadrobiti maslo,valjati, zviti pa... ,mamljivo,vendar nisem sigurna,velja to za vlečeno testo? sara_k

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti