Listnato ali vlečeno test

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

12. jan 2007 14:42

Tinca, brala si moje misli in mi sedaj ni treba pisati. Tej@, podpiram tvojo odločitev, zame je "pravi" štrudel pač samo s tenko razvlečenim domačim vlečenim testom. Pa uporabljam tudi kupljene "kore" (za burek in gibanico, pa tudi za kakšen slan štrudel), kupljeno listnato testo (za drobno slano pecivo, kremšnite). A če rečem "štrudel" brez opisnih pridevnikov, je to zame jabolčni štrudel iz tenko razvlečenega domačega vlečenega testa (testo iz 30 dag moke pokrije mizo 1 m x 2 m!), za katerega porabim še 1,5 kg boskopskih kosmačev, 12 dag surovega masla (nikoli margarine!), 5-8 dag drobtin, 15 dag sladkorja in 1 vanilijev sladkor - saj ne tehtam tako natančno, a sem že morala dajati natančni recept. teta torta

lisicka19  

član od: 25.1.2006

sporočila: 52

12. jan 2007 15:16

Čisto po občutku... 1 jajce, malo soli, 1/4 kvasa + topla voda + malo sladkorja -> kvasec, pa toliko moke, da postane lepo gosto. Potem pa dodajam malo moke, malo tekočine, če želim več testa. Butast recept ampak nekako vedno uspe.

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

12. jan 2007 15:39

Tanja jaz sem delala kvašene rogljičke iz doma narejenega listnatega testa. Sedaj sicer že nekaj časa ne, mogoče zdaj, ko ste me spomnile nanje. Delala sem jih pa takole: 500 g moke 1,5 žličke soli 45 g sladkorja 25 g kvasa 175 ml tople vode 125 ml mleka Iz teh sestavin naredimo testo, ki ga za 15 min damo počivat v hladilnik. 250 g masla ali margarine potresemo z moko in razvaljamo, zložimo, pa spet valjamo toliko časa, da postane mazljivo. potem vzamemo testo, ga razvaljamo v pravokotnik, damo gor maslo, pokrijemo iz vseh štirih strani, razvaljamo , spet zvijemo in spet razvaljamo (2x), nato testo zvijemo in ga damo za 20 do 30 min v hladilnik, pa spet ponovimo postopek. Nato razvaljamo in naredimo kifeljčke, ki jih seveda tudi lahko polnimo z marmelado. Recept je bil prepisan iz ene knjige, mogoče Velike šole kuhanja od Slovenske knjige, ne vem več točno. Nena

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

12. jan 2007 15:49

Meni so razni zavitki iz listnatega testa dobri le dokler so topli, kmalu potem, ko se ohladijo, pa mi okus ne odgovarja več.

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

12. jan 2007 16:01

nb-zanima me,če je testo tako kot pri kupljenih francoskih rogljičkih? ena mš

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

12. jan 2007 16:04

nb-še to me zanima ali si samo 2x zložila in razvaljala.Sem neloč delala masleno teso pa mislim da sem celo dopoldne valjala in zlagala. ena mš

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

12. jan 2007 17:23

Če uspejo tako kot morajo so res super, boljši kot kupljeni. Pa ravno prav morajo biti pečeni. Žal temperature pečice in časa peke nimam napisanih, ampak če bom le utegnila jih jutri spečem. Ena miš, margarino sem res kar nekaj časa valjala, da je bila zelo mazljiva. Potem sem pa 2x zložila, zvaljala, pa za pol ure v hladilnik, potem pa spet 2x, pa še malo v hladilnik, nato pa delat kifeljčke. Pojedli smo pa itak vedno še sveže, tople in sem tudi prepričana, da so taki najboljši. Nena

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

12. jan 2007 17:38

ena mš, jaz pa celo popoldne. Bilo je enkrat pozimi in sem namesto v hladilnik, dajala testo kar na balkon, pa sem tudi rekla, da tega ne bom več počela. Spomnim se, da sem margarino, narezano na majhne koščke enakomerno posula po testu, ga prepognila, zvaljala in dala na balkon, pustila tam nekje pol ure ali malo več in spet ponovila postopek...Pač večkrat prepogneš, več plasti imaš... LP juhica

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

12. jan 2007 18:00

Jep dobra pogruntavščina to s kvašenim testom. Sem rekla,da sem takrat zadnjič delala masleno testo,pa sem se zgleda uštela.Grem hit prepisat recept.Najlepša hvala. ena mš

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

12. jan 2007 18:05

ja delat doma listnato testo je res muka - ne vem, če se splača, glede na to, da je kupljeno tako poceni (vsaj m znamka), razen če se moraš pred kom posebno izkazati. matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti