Listnato ali vlečeno test

tej@  

član od: 24.6.2005

sporočila: 33

tema odprta - 12. jan 2007 10:57 | ogledi: 29.222 | odgovori: 35

Kaj je bolje uporabiti za jabolčni zavitek, oziroma v čem je sploh razlika?

tej@

runo01  

član od: 13.3.2006

sporočila: 352

12. jan 2007 11:21

Razlika vsaj mislim je taka ,da listnato testo razvaljaš ker je v kosu,vlečeno pa so lističi že razvaljani. Jaz zmeraj uporabljam listnato,samo enkrat sem vlečeno pa mi ni bilo uredu. runo01

lisicka19  

član od: 25.1.2006

sporočila: 52

12. jan 2007 11:30

Mislim,d a je odvisno od okusa... meni najbolj prija doma narejeno vlečeno testo z dodatkom kvasa, da še malo vzhaja... ker smo pač tako mahnjeni na testo, da se vsi tepemo za "krajčke". Če že kupim, vzamem vlečeno. Listnato pa nam je vsem preveč drobljivo in ga le redko uporabljamo.

mamazeljka  

član od: 29.3.2006

sporočila: 462

12. jan 2007 11:43

Za jabolčni zavitek uporabljam vlečeno testo,lisnato pa uporabljam samo za kremne rezine. mamazeljka

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

12. jan 2007 11:49

Jabolčni zavitek, burek, štruklji,... mi je najboljši z doma narejenim vlečenim testom. Listnato pa uporabljam za kremšnite in julijinih rezinah iz baze. marelica

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

12. jan 2007 12:05

No v osnovi pa - vlečeno testo je iz moke, vode, soli, jajca; listnato testo je iz moke in maščobe, zvaljano na poseben način da se lepo lista in je krhko - drobljivo. Vlečeno testo lahko tudi valjamo doma (se ga ne kupi samo zvaljanega v trgovini :) ampak bistvo je, da se ga razvleeeeeeeče na čimvečjo in čimtanjšo plahto s čimmanj luknjami. Listnatega običajno res ne delamo doma ampak se ga res v taki ali drugačni obliki kupi v trgovini, sama priprava je namreč kar dolgotrajna in zahtevna, rezultat pa vprašljiv. Uporaba za štrudel - popolnoma stvar okusa. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

12. jan 2007 12:15

Listnato testo je sestavljeno iz tenkih plasti testa in margarine. Med peko se zaradi izhlapevanja vode plasti dvignejo, maščoba se topi in plasti se med seboj ločijo. Iz listnatega testa pripravimo slane in sladke zavitke, slano pecivo in plošče za kremne rezine. Vlečeno testo je tenko razvaljano, delno sušeno testo, iz katerega pripravljamo različne sladke ali slane zavitke, gibanice in burek. Z vlečenim testom pripravljamo predvsem zavitke, štruklje, bureke in baklave, uporabljamo pa ga tudi za pripravo listnatega testa. Kvašeno listnato testo je sestavljeno iz številnih tankih plasti kvašenega testa in margarine. Med peko se zaradi izhlapevanja vode plasti dvignejo, maščoba se topi in plasti se med seboj ločijo. Iz kvašeno listnatega testa so narejeni francoski rogljiči, blazinice s skutnim, orehovim in čokoladnim nadevom.

tej@  

član od: 24.6.2005

sporočila: 33

12. jan 2007 12:47

hvala za izčrpne odgovore! sem se odločila za doma narejeno vlečeno testo. tej@

tanjatominec  

član od: 8.10.2001

sporočila: 149

12. jan 2007 12:55

Ali se da kje kupiti kvašeno listnato testo, da bi doma sami izdelovali rogljičke.... tanja tominec

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

12. jan 2007 13:57

jaz imam pa za jabolčni zavitek raje listnato testo, vendar ga ne zavijem kot štrudel, da ne rata pocasto. Samo na sredino naložim jabolka, prepognem, da pokrijem jabolka in narežem križe, ki se med peko odprejo. lisička 19, kako pa narediš kvašeno vlečeno testo? matilda

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

12. jan 2007 14:31

Tanja, poglej pri Pečjaku, vem, da so ga včasih imeli, podobno pakirano kot običajno listnato testo. teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti