Bohinjski pikantni sir - mohant

mandelj  

član od: 6.5.2004

sporočila: 90

tema odprta - 9. jan 2007 15:43 | ogledi: 21.044 | odgovori: 26

Dobil sem ga kakšne pol kg (Mohant) in me zanima kako ga lahko še uporabim razen s kruhom. Oba racepta sem že prebral.

LP

Temo je spremenil(a) mandelj dne 09. jan 2007 15:44:32

Temo je spremenil(a) mandelj dne 09. jan 2007 15:46:30

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. jan 2007 9:47

Misliš na tista dva recepta v bazi? Drugače je nekaj receptov tudi v knjigi Na gorenjskem je fletno in okusno avtorjev J. Bogataja in L. Kužnik. Loni Makaroni

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

10. jan 2007 10:21

A mogoče kdo ve,kako ga pripravljajo-oz kako se izdeluje? LP val

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. jan 2007 10:59

Mislim, da je opisano v zgoraj omejeni knjigi, drugače pa vprašaj kar pavko, ki je prispevala recepte v bazo. Jaz ga imam pol kile v zamrzovalniku, bom naredila še kaj slanega iz njega, do sedaj sem delala samo žepke. Loni Makaroni

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. jan 2007 11:59

Recepture, če dajo v Bohinju kaj nase, najbrž ne bodo izdali. Vrag bi vedel, kje je trik (v prtu, v katerega zavijejo mlad sir, v koritih....). Vsekakor ena tehnologija, ki ni, da bi jo doma poskušal. Jaz včasih naredim iz njega sirove štruklje (so malo bolj "kraftig" v mohant izvedbi), ali pa naredim testo, kamor dam zdrob, jajce, mlete orehe - vse to počiva kaki dve uri, poem pa oblikujem v dolgo cev, zavijem v krpo (lahko tudi v alufolijo) in kuham 45 minut v vreli vodi. Potem razrežem in pride korektna priloga k mesu, lahko kombiniram s polivkami, lahko je pa tudi sladica (se da še malo zabeljenih drobtin, sladkorja in cimeta gor). Se pa da to isto narediti tudi brez orehov, če je kdo alergičen. Ali pa namesto mletih orehov raje mlete mandlje (ker ravno mandelj sprašuje) - in imaš že en dekonstruktivistični pristop v kuhinji.... Vendelina jr.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. jan 2007 12:43

Glede na to, da je zaščiten in v Uradnem listu, bi moral biti recept zelo jasen. Tako kot za žlikrofe in prekmursko gibanico, pa še bi se kaj našlo. Loni Makaroni

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

10. jan 2007 14:24

Val, če se katera prej ne oglasi, dobiš v nedeljo zvečer. Menda naredijo hlebčke, jih zorijo, zorene (ne popolnoma) razrežejo, stlačijo v deže, luknje med polovicami hlebcev zabašejo z ostanki hlebčkov in še naprej zorijo. Ker pa Loni pravi, da je to v uradnem listu, pa po mojem mora biti tudi na internetu. LP cervus

nincika  

član od: 23.11.2006

sporočila: 71

10. jan 2007 18:18

Imam znanko iz Bohinja in mislim da pri njih delajo mohant toda danes je ne dobim na telefon.Bom poskusila dobit informacije in jih sporočiti-po možnosti že jutri. LP

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

11. jan 2007 12:50

V UL RS 47/04 piše, da se natančno specifikacijo za sir Mohant dobi na Ministrstvu za kmetijstvo. Loni Makaroni

nincika  

član od: 23.11.2006

sporočila: 71

17. jan 2007 9:31

Končno se javljam z informacijam. Pri znanki mohanta ne delajo več, mi je pa približno povedala kako so ga delali. Mleko segrevajo do določene temperature, dodajo sirišče (včasih se je dobilo v lekarni). Ko se mleko zgosti, ga naložijo v modelčke -okroglih oblik(včasih so jih kupili v zadrugi plastične),v modelih ki jih obtežijo potem pustijo da se siri. Mohant se dobi v Stari Fužini (vas, ki leži tik ob Boh. Jezeru-če se peljete proti Srednji Vasi),potem v vasi Podjelje, v Nemškem Rovtu, na planinah in še kje bi se našlo. Če bi gdo želel točno vedeti kje na kateri kmetiji ga dobi, naj mi sporoči na zasebno pošto. LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti