Pravoslavni božič

tutifruti  

član od: 21.10.2005

sporočila: 151

tema odprta - 6. jan 2007 22:15 | ogledi: 16.478 | odgovori: 30

Zanima me v čem se razlikuje pravosalavni Božič od krščanskega. A je sploh kakšna bistvena razlika v veri (pravoslavni- krščanski)? Hvala za odgovore, saj meje kar malo sram, ker ne vem.

tutifruti

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. jan 2007 22:57

Nekaj malega ti lahko pomagam. Razlika v datumu izvira iz različnega pojmovanja gregorijanskega in julijanskega koledarja. Pravoslavna cerkev ni priznala koledarja, ki ga je leta 1582 uvedel papež Gregor XIII., znanega kot gregorijanski koledar, zato pravoslavni verniki božič praznujejo 7. januarja.- in potem novo leto 14. januarja. Krščani pa danes praznujejo Svete tri kralje (Gašper, Miha in Boltežar so bili), ki so našli novorojenega Jezusa, se mu poklonili in ga obdarovali. Tudi pravoslavci poznajo post pred božičem, na mizi so na božični večer praviloma ribe (nikakor pa to ni pravilo), nekateri običaji okoli tega praznika se malce razlikujejo od katoliškega božiča. Kistjani so si okoli leta 400 (ali malo prej, tam nekej okoli 350) izbrali 25. december in 6. januar za tista dneva, ko se je Jezus prvič pokazal. Temu primerno je pravoslavni božič malo zamaknjen. Razlika v verovanju je sicer malenkostna, mislima da gre za neke razlike v pojmovanju Marije oziroma njene vloge, tega res ne vem natančno. Kot verjetno veš pa pravoslavni duhovniki nimajo celibata, se torej poročajo in imajo otroke in družine. Včasih se je pravoslavna cerkev imenovala tudi grška ortodoksna cerkev, morala bi malce bolj prebrat kakšno stran iz knjig o zgodovini verstev, da bi kaj več napisala, zakaj je sploh nastala. Danes ima pravoslavna cerkev okoli 200 milijonov vernikov, najbolj je razširjena v državah vzhodne in jugovzhodne Evrope. Na zadnjem popisu se je za pripadnike pravslavne vere v Sloveniji izreklo skoraj 46 tisoč prebivalcev Slovenije, največ Srbov - dobrih 32 tisoč, pa 2600 Makedoncev in skoraj 3600 Slovencev. Kaj veliko ni. Kolikor vem, je bilo v današnjih časopisih nekaj o tem, pa tudi preko najdi.si bi se dalo kaj izvedet. Aja, pa še to. V oklepaju si napisala pravoslavna in krščanska vera - tudi pravoslavci so krščani, verjetno si mislila na razlike med katoliki in pravoslavci. Je pa ubijalsko dobra sladica "žito sa šlagom", ki ne sme manjkat na praznični mizi. Kalorij, da te ubije, ampak slastno pa tudi... Lepo bodi, Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. jan 2007 23:09

Pri nas v Lj. poka:) Vesel božič še vsem pravoslavcem, ki se sprehajajo po kulinariki! Pravoslavci v Sloveniji ne komplikacijo pri krstu, sem bila pri enem pravoslavnem krstu sicer že odraslega (ravno polnoletnega) fanta - boter je bil kar katolik, moj takratni fant, priči pa ena judinja in jaz - ateistka! Hecen obred, sploh s tistim kroženjem okoli nekega zaboja in striženjem kodra, ampak zanimiv! Precej drugačen od krščanskega krsta, vsaj meni se je zdel. Veri

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

6. jan 2007 23:37

hmm, ne bi ravno težil pa solil pameti, ampak naš prfox za zgodovino je bil glede izrazov zelo zoprn, pa bom delil znanje, ki nam ga je dal: - pripadniki krščanstva so kristjani in ne krščani (po Kristusu in ne po krstu), - krščanstvo se v grobem deli na (rimo)katolike, pravoslavce in protestante (luterane), če odmislimo vse ostale sekte. še enkrat se opravičujem, ker sem zapičil trn v peto, ampak zdi se mi, da tole paše v splošno znanje. Tudi za nas, ateiste. LP Drejček

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

7. jan 2007 7:07

Tudi jaz čestitam vsem pravoslavnim za njihov Božič. Post pred božičem je obvezen, zato je pa miza drugi dan bolj bogato obložena. Največkrat je v navadi, da se za njihov božič speče odojek, pol pa razne kulinarične mojstrovine, pa še božanske sladice. Za večerjo pa je doma pečeni kruh, v katerega se da vejica, kovanec denarja in pa pšenično zrno. Ta kruh se ne reže, ampak se lomi in potem kdo dobi našteto v kruhu, to nekaj pomeni. Za denar vem, da prinaša blagostanje, pšenica bogato letino, sem pa pozabila, kaj pomeni vejica v kruhu za tistega, ki jo dobi. Kyara

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

7. jan 2007 8:34

Tudi jaslic nimajo v klasičnem smislu, sosed Srb mi je pa razlagal, da so v njegovih krajih, ko je bil otrok, nametali slamo po tleh, okoli dreveščka in pod mizo. Pa še mogoče ideja, njegova žena je v postnem času naredila odlično sarmo, samo da je mleto meso nadomestila s tuno (kar Rio mare) in povem vam, bilo je odlično za prste polizat. katka

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

7. jan 2007 9:24

Jaz bi pa samo dodala, da so tudi ob postnih dnevih na mizi prave dobrote. Obstaja namreč cela znanost "posnih kolača", sladic, ki so primerne za post. Morda se bom nekoč, ko se rešim trenutno perečih obveznosti, spravila zraven in zapisala nekaj receptov v bazo. Žito sa šlagom pa je res božanska zadeva. Zame lahko tudi brez šlaga. :) Res je kar bomba (kalorično), ampak če ne pretiravaš s sladkorjem, je zadeva v bistvu sestavljena iz samih zdravih, hranljivih stvari. :) cherry

Marna  

član od: 13.11.2006

sporočila: 494

7. jan 2007 9:27

Žito sa šlagom - hmmm... kako pa izgleda tak recept? Bi bilo krasno vedet in okusit to jed, ko že toliko pišete o tem. Marna

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. jan 2007 9:41

pa še jaz ( tisto mal kar vem ): - en čas so bili oboji ( današnji ) katoliki in pravoslavci skupaj, torej ena veroizpoved. - skregali so se, ko so na zahodu, zaradi denarja začeli prodajat " odpustke ". - vzhodnjaki se tudi niso strinjali, da so slikarji za, recimo devico Marijo, za model uporabili " vaško lepotico ". Smatrali so, da se lahko držijo le prvotnih slik, ki so jih naslikali " očevidci " ( enako velja za svetnike ). Zaradi tega so ( po moje ) vse pravoslavne cerkve zelo podobne, ker vse preslikujejo iste slike. Upam, da nisem ustrelil kakšnega kozla. vsem pravoslavcem :vesl božič ežoj

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

7. jan 2007 9:45

Marna je napisal/a:
Žito sa šlagom - hmmm... kako pa izgleda tak recept? Bi bilo krasno vedet in okusit to jed, ko že toliko pišete o tem. Marna
Se strinjam z marno in upam, da bodo recepti kmalu v bazi. LP! fakin712

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti