Morski list

Nomen  

član od: 13.3.2012

sporočila: 135

2. mar 2015 21:50

Imam vprašanje na temo, ki sicer malo zajadra ven, ali pa tudi ne, glede na to, da ste šolo omenjali v povezavi z morskim listom :) Skratka, zanima me, če lahko dojenček/otrok (8 mesecev) je lista? Glede svežine ni težav, ker ribe kupujemo na tržnici, raje ne gojenih. Je pa do sedaj dobila samo sardelice, inčune in girice, ker nam je nekako logično, da imajo majhne ribe v sebi manj težkih kovin (verjeli ali ne, mala je čisto po familiji, ribe so najboljše). Pa še osebno mnenje: tudi pri nas lista najraje delamo na žaru (sol, olivno olje, v ponvi pa le še z malo dodatka belega vina)

Nomen

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12638

2. mar 2015 22:28

  Nomen, mislim,  da je pravi in najbolj natančen odgovor otroški pediater. 

mopsika

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

3. mar 2015 7:51

Nomen,

kolikor vem, morski list ni prav na vrhu morske prehranjevalne verige, pa še tam ni panike, če se ravno ne naje rib do sitega trikrat vsak dan.  Kar se pa svežine tiče, pa ne bi dala roke v ogenj, da so divje ribe na naših tržnicah kaj dosti bolj sveže od gojenih.

Pri nas pa morski list obvezno cvrči v ponvi v maslu, par zrnc soli in čisto nič drugega.

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. mar 2015 8:28

Nomen, z listom pri otroški hrani ne bo problem, a kakšna druga riba bo boljša. In še nekaj: z gojenimi ribami ni čisto nič narobe, je vsaj sledljivo, od kod so, ve se, kdaj so iz ribogojnice prišle na tržnico itd. Za divjake pa nikdar nisi povsem prepričan, kako sveži so. Tako da si lahko glede gojenih rib brez predsodkov. Za ljubezen do dovjakov bo malček imel čas, ko bo zrasel, njemu je zdaj prav vseeno, ali je riba iz bazena ali iz morja, kjer prosto plava, verjemi. V okusu pa bistvene razlike morda, morda v čvrstotsti mesa.

Otrokom smo mi dajali v začetku kuhane ribe (itak jih imamo vsi radi tudi tako pripravljene), s kuhanim krompirjem, v katerega smo vmešali še kakšno zelenjavo, malo malsla ali olivnega olja, ščepec soli,  takšne ribje-krompirjeve  kašice, dokler še niso mogli prav žvečiti. Če smo mu dali pečeno ribo, smo odstranili kožo.

Brez predosdka daj otroku sardele, skuše, škarpeno, ribona, ciplja, orado, brancina, ugorja, osliča, kar se pač znajde na tržnici.

 

 

 

mamamia

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

3. mar 2015 8:59

Trixi, kako veš , da v tvojem vrtcu res kuhajo prave morske liste ? Ker cena le teh je kar visoka in ker tudi jaz vem, kako morajo vrtci šparati , da pridejo čez s stroški hrane , ki je tole malo čudno. Je pa super in pohvalno če je to res.

hedonist

Zelda  

član od: 26.5.2008

sporočila: 66

3. mar 2015 9:53

Kje pa lahko kupim zamrznjen morski listm morda kdo ve. Nekje sem naletela le na paniranega.

Zelda

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

3. mar 2015 10:50

mamamia je napisal/a:

In še nekaj: z gojenimi ribami ni čisto nič narobe, je vsaj sledljivo, od kod so, ve se, kdaj so iz ribogojnice prišle na tržnico itd.
mamamia

Z napisanim se strinam in dodajam: za gojene ribe se ve, kaj so jedle in njihova hrana ni obremenjena s težkimi kovinami.

rdkapica

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

3. mar 2015 11:15

Dodajam: za gojene ribe se pač ne ve kaj jedo. Sicer vedo tisti, ki jih gojijo pa še tisti ne povsem. Največ vedo proizvajalci umetne hrane v obliki raznih briketov etc.

hedonist

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

3. mar 2015 11:58

Lansko leto je sin še hodil v vrtec in sem ga večkrat opazila na jedilniku. Dvomim, da bi namesto lista dali pango ali kaj drugega. Najbrž so dobili zmrznjene, saj zato pa me zanima od koga. Namreč sinu je zelo všeč, pa fileji so praktični za spečt. 

V šoli pa imajo sedaj 2-3 na mesec lososa, ki ga pa sploh ne mara.

Včeraj sem našla fileje v ponudbi Bofrost, 770 g okoli 17 evrov. Če je to teža z ledom je kar drago,. Svež cel je okoli 25 evrov. 

Bi bilo fino, če bi bili v ponudbi Tuša, Mercatorja ali Spara, kjer so kuponu za popust...

 

 



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 03. 2015 11:59

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti