Morski list

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

9. jan 2007 8:00

Na podtemo smetane bi rekel tako:osnova pri kuhanju vseh omak je pri meni sladka smetana,saj ima mehkejši okus in malo osladi omako.Sladkast okus omake dobro izpopolnijo začimbe in vse skupaj da bolj poln okus.Sladka smetana ni občutljiva na kuhanje,kisla pa pri kuhanju malo spremeni okus.Sam ponudim kislo smetano k omaki ali gobovi juhi kot dodatek in si jo vmeša vsak sam,če je v omaki sladka smetana,pa kot dodatek ponudim kis ali vino.Ko je jed gotova,pa naj bo kuhana s sladko ali kislo smetano,je stvar okusa katera smetana je boljša,zato Matilda ne delaš nobene packarije.Tudi sam uporabim kislo smetano za kuhanje,če nimam sladke pri roki in moji mami in očetu to bolj ugaja,meni pa je v omaki boljša............... ati zlati

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

9. jan 2007 20:22

mamamia, sorry, pri meni je menda poklicna deformacija, da v kuhinji vedno vidim fiziko in kemijo. nola, zelo zanimivo si napisala, boljše je da ne veš, kaj se včasih prodaja v ribarnicah ( smradarnicah, bi rekel ) daleč od morja, posebej v manjših krajih. Glede tržaške omake: to prvič slišim, utegnilo bi biti tudi res, mal sem prebrskal po knjigah, vendar nisem našel nič, zato sem prebrskal po amazon.com in našel nekaj zanimivih naslovov vezanih na zgodovino kulinarike. Danes sem bil v metropoli, in sem nabavil ribe ( papaline in list ). Jerneja, pred dveleti pa pol, sem nekje v Iowi ( se mi zdi) kupil v samopostrežbi pečenega piščanca, ki je bil skor neužiten, kolk je bil začinjen, čeprav so večinoma ti piščanci bili v redu. Pa še drugačen spomin: v Memphisu, stari del mesta, ne prav daleč od tiste piramide in reke, julija, poldne, peklensko vroče, menda je bilo čez 40 st.C, jaz pa lačen. En od nasvetov za turiste, je , da gredo jest tam kje domačini. Pogledam po restavracijah vidim eno, z majhnimi mizami, brez prtov, le ultrapas na mizah, gostje: sami črnci. nisem ravno rasist, grem noter, imeli so tri menije, en je bila riba. To naročim: Boljše ribe v življenju nisem jedel, bila je rečna, vprašal sem katera je riba, možakar odgovori, jaz vprašam še enkrat on še enkrat odgovori, pol mi je bilo nerodno še spraševat, pa sem se naredil, da razumem. Zraven so postregli pomfri ( franch fry, kot rečejo američani ) in nekakšno omako, industrijsko , pakirano v majhni plastični embalaži, ki jo sam odpreš, tudi okusna. za tiste, ki se spomnijo moje kolobucije s srno: prejšnjo noč me je spet obiskala in in pojedla nove glavice radiča, ki so zrastle namesto tistih, ki jih je že prej pojedla, in , ki so že bile skoraj za nabrat ( blitvo in zelje je pustila pri miru ). ežoj

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

10. jan 2007 6:51

Radiča pri ribah itak ne rabiš.Glavno,da ti je pustila blitvo,ta pa gre dobro k ribi. ati zlati

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

2. mar 2015 12:30

Da nadaljujem v tej temi...

Pred mnogimi leti sem lahko v ribarnici v našem koncu kupovala zmrznjen file morskega lista. Zdaj tega ne najdem nikjer več, le celega svežega.

Zasledila sem, da jih prodaja ribarnica Kovač v Žalcu, to pa mi je predaleč. Ali morda kdo  ve, kje v okolici Ljubljane se lahko kupi. Me prav zanima kdo oskrbuje vrtce in šole?

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8686

2. mar 2015 13:41

Zelo zelo dvomim, da v šolah in vrtcih pripravljajo morski list...   mogoče pa se motim.

 

Pozdravček!

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

2. mar 2015 13:55

V vrtcih in šolah vejretno kuhajo pango ,omg:) ribarnica Kovač iz Žalca ni stacionaorna ampak potujoča tako da malopreveri kdaj je kje. Sicer pa liste dobiš v ribarnicah pri nas še več pa seveda na Hrvaškem.

hedonist

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

2. mar 2015 13:57

Aja, pa še to : poglej v Coolhouse v Lj, če ti ni predaleč.

hedonist

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

2. mar 2015 14:00

Morske liste imajo tudi v ljubljanskem Leclercu. Pa tudi v ribarnici Valentin na Vodnikovem trgu 5 v Ljubljani.

Miroslav Vulović

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

2. mar 2015 14:41

Ja v našem kraju imajo v vrtcu morski list, v šoli ne.  Ljubljana je čisto ok, bom šla malo pogledat glede na namige.

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

2. mar 2015 20:56

Dva preizkušeno dobra recepta

Morski list nadevan z gobami – KUHINJA SLOVENIJE Založba Rokus - str. 111
Morski list z rižem po kolumbijsko – brošura Weekend Mala kuhinja št. 11/2007 - RIŽ, SLAN IN SLADEK - str. 45

Matjaž

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti