Zabaviščni parki!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. mar 2008 15:23

ann, tri dni Pariza je zelo malo. Sploh, če en daš odmisliš za Eurodisney. Mimogrede, ko kupuješ karte za metro, kupi takšno, da ti ni treba doplačat do Eurodisneya - na navečjih postajah ti vse pojasnijo, ali pa si prej pogledaš preko interneta (preko googla vpišeš paris, greš na turistično stran in poiščeš, kar potrebuješ). Preden greš za tako kratek čas, se moraš odločiti: ali si boš temeljito ogledala eno ali dve stavri, ali pa se sprehodila mimo večih. Morda predlog: Rodinov muzej je vsekakor vreden ogleda, v neposredni bližini je tudi Dom des Invalides - Napoleonova grobnica (ni vstopnine; če pa si želiš ogledati celoten muzej, je pa vstopnina in seveda temu primerno traja). Blizu, čez cesto in čez park, je tour Eiffel, torej tri kar znane stvari blizu ena druge in ne potrebuješ toliko časa, vse se lepo sprehodiš. Potem greš blizu Eiffela na metro, se zapelješ nekaj postaj in si že pri slavoloku zmage. Od tam greš lahko peš po Champs elysee proti Louvru, hodiš pa kar precej časa - vidi se sicer vse, a je pot dolga nekaj kilometrov. Za en dan bi bilo to dovolj. Seveda z obveznim postankom v katerem od bistrojev (kava je okoli pet evrov, koka kola od pet do deset, odvisno kje, manjše kosila za dva okoli 40, 50 evrov). Če imaš rada imprsioniste, se odloči za Musee d"Orsay. To je stara železniška postaja, predelana v muzej. Vrste za vstopnice so precejšnje, a se splača počakat. Nekaj ur za ogled, ali pa se po muzeju počasi sprehodiš, si ogledaš tu in tam katero zbirko bolj podrobno in to je to... Louvre pa - če ti umetnost kaj pomeni, potem sta dva dneva premalo; ali pa se odločiš za katero od zbirk, pogledaš po internetu in se odločiš, ali pa raje nič. Samo zaradi Mona Lise v Lovrre se ne splača, tam je veliko drugih lepih zbirk in del, vrednih ogleda. Če imaš rada moderno umetnost, se odloči za ogled Centra Geroges Pompidou - to je tista zgradba kot bi bila plastična, z modrimi in rdečimi cevmi. Na ogled so številne razstave, knjige, grafike, multimedijska scena je tam močna, na platoju se vedno kaj dogaja.... Če je lepo vreme, se povzpnite na Sacre Coeur, cerkev na vzpetini ob Montmartru, umetniškem predelu.Na metroju iščeš končno postajo Barbes. Desno od cerkve - donje se vzpneš po stopnicah, skozi park, pogled na mesto pred teboj pa je prekrasen - je trgec, kjer so včasih ustvarjali sliakrji, danes jih je le še nekaj, prevladujejo pa lokalčki in trgovine s spominki. Je pa za pogledat, ko si že tam, nekaj dolgolasih in bradatih slikarjev z bloki in svinčniki v rokah še vedno hodi sem in tja in te žicajo, ali te lahko narišejo. Od Sacre Coeur ni daleč do Pigalla oziroma Moulin Rouga, lahko se spustiš peš, v tem priemru greš tudi mimo znanega zabavišča Folies Bergeres. Je pa to v predelu, kjer imaš na cesti tudi prostitutke (druga taka ulica je Saint Denis) , in če preveč gledaš, te najo pognati v beg. Ampak niso nevarni predeli, je za pogledat. Ostane ti še Notre Dame, na otočku sredi mesta, z metrojem prideš tja od koderkoli. To bi bilo v glavnem tisto, kar si ljudje največkrat ogledajo. PAris seveda skriva še veliko drugih zanimivosti in lepih reči (tržnice, kitajski predel, nekatera nakupovalna središča, odlične restavracije, znameniti spomeniki, parki in zgradbe....), a za dva dni je že to, kar sem ti naštela, preveč. Če te ša kaj zanima, mi lahko sporočiš na zasebno pošto. Pravkar je na obisku pri meni sestrična iz PAriza, pa lahko še kaj doda. Pa brez načrta mesta ne hodi tja. Lep pozdrav, Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. mar 2008 15:32

Sem pozabila dodati: v Eurodisnexy pojdite čim prej, da ste tam takoj, ko se odpre. Gneča se stopnjuje tam po 10.30 uri. Ali pa pojdite najprej do naprav, kjer dobiš listek z uro, ob kateri si na vrsti, in potem vmes pogledate ali opravite kaj drugega. Mi smo se ravnali po teh navodilih, pa nismo nikjer dolgo čakali, pa začeli smo obhod na sredini in v drugi polovici parka, kjer še ni bilo vrst in smo se vrnili na začetek, ko se je gneča na prvih napravah že manjšala. Smo pa tam zabili resnično ves dan, vračali smo se v temi. Mamamia mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. mar 2008 15:47

Blizu Pariza tudi park Asterix- meni je bil mnogo bolj simpatičen od Disneylanda. Tja prideš z avtobusom z letališča CDG. Lep pozdrav, Sonja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. mar 2008 17:01

Prater na Dunaju - ali še obstaja???

 Pa luštkano se je peljati z ladjico po Seni, sploh, če je lepo vreme. Malce si odpočiješ in divji tempo ogledovanja se malo umiri - vidiš pa objekte z nekoliko drugačne perspektive - pa mimo bukinistov na obrežju je tudi luštno it.

LP

cervus

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

4. mar 2008 17:06

Še obstaja.

ann  

član od: 15.2.2007

sporočila: 343

4. mar 2008 20:38

Ojoj, mamamia hvala ti za res izčrpno poročilo, pa tudi ostalim. V bistvu sva z možem že bila tam pred 13 leti in ko sem brala tvoje pisanje, sem obujala spomine in smo takrat skoraj vse to tudi videli. Sedaj pa naju tamala že dve leti žica, da bi rada šla v ta park in na Eiflov stolp in ker je v šoli pridna, sva ji uresničila željo. Gremo organizirano z agencijo. Aja, še to, ali na splošno tam kaj govorijo nemško, ker midva oba ne znava nič angleško, tamala je pa še premajhna, sicer ga ne bomo dosti biksali po svoje. To sprašujem zato, ker je npr. splošno znano, da Italijani povečini ne govorijo dosti drugih jezikov. Kako je s Parižani? ann

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

4. mar 2008 21:21

Nisem zasledila, če je kdo napisal tudi Fantasialand Bruhl (nad u je preglas). To je v Nemčiji, v bližini mesta Bonn. Zelo lepo in zanimivo.

titta=

teddy  

član od: 26.11.2007

sporočila: 130

4. mar 2008 22:22

Mi smo bili v Parizu pred letom in pol, otrokoma je bil najbolj všeč Eifflov stolp (nanj smo se povzpeli peš - je boljše doživetje kot z dvigalom) in Montmartre s cerkvico Sacre Coeur, poleg Disneylanda seveda. Drugače pa je otrokom doživetje že utrip velemesta, ki se ga čuti povsod, vožnje z metroji... Enkrat smo šli tudi poizkusit značilno francosko čebulno juho in izbor sirov (drugače smo jedli bolj v McDonaldsih . Je pa hrana in predvsem pijača v lokalih res zelo draga - ko si tam, moraš pozabiti na naše cene. Letos se pa odpravljamo konec aprila v London. Ali ima mogoče kdo kakšen predlog, kaj se splača ogledati z otroci - poleg splošnih znamenitosti? teddy

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

4. mar 2008 22:29

u jaz in mojstarejši greva v četrtek v disney v paris ( če naju ne zasneži) bila sva že lanslo leto(organizira vrtec),..... dejanko je tako kot je že napisala mamamia-listki in številke,..... si pa je našpoba najbolj zapomnil piratski del in pa parado disneyevih junakov (poglej na spored ob kateri uri, je čeje tisti da) p.s. samo še nasvet; pojdite čez teden ker je gneča manjša,.... plopsa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti