Priprava mlečnega kefirja

klavdijaF  

član od: 22.8.2006

sporočila: 303

tema odprta - 4. jan 2007 19:03 | ogledi: 78.136 | odgovori: 192

Zanima me kako se pripravi mlečni kefir. Danes sem dobila kefirjevo gobico.

Ali ima kdo kefirjeve kristalčke za uporabo vodnega kefirja?

klavdijaF

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

4. jan 2007 21:23

Kefirjevo gobico daš v skodelico in jo preliješ kar s hladnim mlekom. Pokriješ in pustiš do naslednjega dne. Če imaš zelo toplo se bo naredil že čez noč, sicer pa traja malo dlje. Gotovega premešaš in precediš čez plastično cedilo, da ti na njem ostane gobica. Ponovno jo daš v isto skodelico in zaliješ s svežim mlekom. Pripravljen kefir lahko pomešaš s kakšnim sadjem in zmiksaš, pa dobiš sadni kefir. Lahko dodaš malo sladkorja, če si bolj sladkosneda. V taki obliki ga imajo radi tudi največji izbirčneži. Vedno pa uporabljaj nekovinske pripomočke. (skodelica, žlička, cedilo) Julija

stefka65  

član od: 26.2.2006

sporočila: 38

4. jan 2007 21:37

klavdijaF KEFIRJEVO GOBICO za mlečni kefir uporabljam že tretje leto, zato ne kupujem jogurta. Paziti moraš, da uporabljaš samo plastične in steklene pripomočke. Delam tako:v steklen kozarec od kompota nalijem mleka iz hladilnika - kupljenega ali domačega, stresem gobico, zaprem izključno s plastičnim pokrovčkom. Pustim stati različno 2dni, 3dni... odvisno zakaj ga rabim. Ko se odločim za uporabo, ga najprej zaprtega pomešam, da dobim redkejšo maso, pripravim plastično skledo, kefirjevo maso zlijem na plastično cedilo. Pustim malo časa, da samo teče, nato pa pomešam, da se vse scedi. Gobico na cedilu splahnem s hladno ali malčno vodo, nikar z vročo. POmijem kozarec--ali vzamem čistega, da umazanega dam v stroj -- natočim novo mleko. In to je vse. DA NE POZABIM, za mešanje uporabljam pastično kuhalnico. Kefirjeva gobica ne sme NIKOLI PRITI V STIK S KOVINO! Kefir pijeva z možem oba, uporabljam ga tudi za kruh , peciva. Če pa nočem 7dni kefirja, grem na dopust, gobico operem, jo dam v plastično posodico in v hladilnik. Ko si jo želim, pa spet delam. Zakaj vse je dober kefir in zdrav, pa drugič če boste želeli. Napišite. S tem ni tako malo dela, navduši se jih veliko, vstraja pa izredno malo. LP Štefka stefka65

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. jan 2007 21:46

To o plastičnih in steklenih pripomočkih je larifari. Sem takoj, ko sem imela dovolj gobice, naredila poskus. Dve enaki gobici sem dala v dva kozarčka, v vsakega nalila mleko, v enega dala kovinsko žličko, v drugega seveda ne. Oba kozarčka sem dala v kuhinjsko omaro. Zjutraj je bil v obeh kozarčkih kefir narejen, enakega okusa, obe gobici sta živahno delali naprej. Veste, če bi bila živa bitja (kefirjeva gobica je skupek različnih vrst bakterij in gliv) tako občutljiva, da ne bi prenesla nobene kovine,.....bi življenja na Zemlji pač ne bilo, pa problemov z bakterijami tudi ne. Še en nasvet. Kefirjevo gobico zavežite v tisto mrežico, v kateri prodajajo po 3 ali 5 glavic česna. Je plastična, se lepo opere, pa kefirja sploh ni teba cediti, gobica ostane lepo v mrežici, ker ima zadosti male odprtinice. Ko je kefir gotov, jo vzamete ven, operete pod tekočo vodo in vstavite v nov lonček mleka. Za koruzno zrno velika gobica naredi krasen kefiriz 2 dl mleka v največ enem dnevu. Če je gobica velika, postane kefir prehitro kisel, prav rezek. rimljanka

stefka65  

član od: 26.2.2006

sporočila: 38

4. jan 2007 21:58

rimljanka Tak recept sem dobila, ga tudi naprej prodajam. Hvala za novo idejo s česnovo mrežico, več glav, več ve. Pa še kaj dobrega. LP Štefka stefka65

klavdijaF  

član od: 22.8.2006

sporočila: 303

4. jan 2007 22:03

Hvala vsem za pomoč Julya, stefka 65 . klavdijaF Sporočilo je spremenil(a) klavdijaF dne 30. nov 2008 20:34:41

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

4. jan 2007 22:08

V tem se pridružujem rimljanki, tudi moja gobica ni bila prav nič občutljiva na pripomočke iz kovine (cedilo, žlica....). precej dlje pa je trajalo, če sem jo prelila z mrzlim mlekom.. Navadno sem segrela mleko do vretja (da se dvigne pena), ga pustila, da je postalo mlačno, posnela smetano in prelila gobico...Pokrila s pokrovom, krožnikom, časopisom, kar pač je bilo pri roki in naslednji dan je bil kefir(ki sem mu najprej pobrala dol smetano, ga rahlo premešala in precedila skozi cedilo---kaj morem, imam pač nekaj proti smetani na mleku).Je pa fajn, da ga imaš nekje v kuhinji oz. v prostoru, kjer je toplo... Meni osebno tisti čez dva ali tri dni ni bil preveč všeč... LP juhica

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

4. jan 2007 22:22

juhica101, glede temperature se ti pa jaz (in mislim tudi rimljanka) pridruzujem. Vsa ta ziva bitja, ki delajo kefir so pa kar zelo obcutljiva na temperaturo. Sicer ne crknejo ne pri mrzli in ne pri topli, imajo pa probleme pri razmnozevanju (to ima vpliv na cas pridelave kefira). Jerneja USA

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. jan 2007 23:28

Seveda se pridružujem jerneja USA. So pa na mrzlem zelo trpežni, kake 2 meseca brez škode v malo mleka dani, ki se pač skisa, počakajo, preverjeno. Da so na nizke in visoke temperature občutljiva, je pa razumljivo. pa ne bi zdaj padla v kakšen strokovne razlage. Stefka75, saj jaz sem tudi brala o občutljivosti, pa mi moja naravoslovna duša ni dala, da ne bi dvomila in dvoma preverila s poskusom. Zdaj ne dvomim, ampak vem, kako je. rimljanka

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

5. jan 2007 9:29

Rimljanka, pa ti si najbolj praktičen in realen človek, kar sem jih kdaj srečala. Tudi jaz sem pri pridelavi kefirja izključila te kovinske vraže in nimam težav pri tvorjenju kefirja. Lp Dolores

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. jan 2007 10:28

Ob prebiranju prispevkov glede kefirja (starih in tokratnih) sem prišla na misel, da obstaja morda več vrst gobic. Namreč: pred leti sem imela eno gobico,kjer je velikost koruznega zrna zadostovala za 2 dl mleka v 24 urah. Ta gobica je bila vedno na dnu in sem kefir res morala pazljivo cediti, da je ne bi pojedla. Pri tej, ki jo imam sedaj, pa enaka velikost zadošča za več kot pol litra in postopek je prav tako gotov v 24 urah. To gobico na gotovem kefirju vedno najdem na vrhu. Samo z žlico jo ven vzamem, splaknem in uporabim naprej. Dobila sem jo pod imenom "tibetanska gliva". Sem pa kefir delala tudi iz kristalnih kefirjevih zrnc, bil je prav tako dober, le da je bilo potrebno obenem z zrnci dati v kozarec žlico gotovega mlečnega kefirja in pa kristalčki, ki se v sladki vodi divje razmnožujejo, se v mleku sploh niso. Pri obeh sem seveda dobila navodila, da je bližina kovine (ali celo gole dlani??) smrt za gobico oz. kristalčke. Kot pravi Rimljanka, je to čisti nesmisel. Bolj se nagibam k temu, da stik kefirja in kovine ni dober zato, ker sem že večkrat kje prebrala, da kovina ob stiku s kislimi jedmi lahko izloča zdravju nevarne snovi. Sama "kefirim" mleko v kozarcih za vlaganje, pokritih s plastičnim pokrovčkom, se pa ogledujem za kak lep dekorativen steklen vrček, da "ne bo preveč kvaril estetike", če ga bom puščala na bolj vidnem mest Lp Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti