Priprava mlečnega kefirja

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

6. apr 2008 22:39

Verjetno ga pustiš predolgo zoreti. Jaz sem imela probleme ko sem ga delala bolj poredko, da je bil zelo kisel. Zdaj, ko ga delam skoraj vsak dan je pa zelo milega okusa in vonja.

Aki

evichka  

član od: 18.3.2006

sporočila: 7

7. apr 2008 8:45

Pustim ga največ 24 ur. Ko pa sem ga enkrat nardila z mlekom 3.5 in nehomogeniziranim, pa je bil narejen že dosti prej, po kakih 15 urah. Sej ne da je kisel, ampak vonj pa res ni privlačen... No, danes ga spet delam, bomo videli, kaj bo :) evichka

slometa  

član od: 25.3.2006

sporočila: 7

10. apr 2008 7:56

Pozdravljeni! Mene zanima, kako konkretno poteka "pomoč" s plastično mrežico (o tem pisala rimljanka). Ali se uporablja zgolj kot nadomestek cedila in potem v novo mleko gobico stresemo, ali gobico /oziroma zrnca/ pustimo v vrečki in samo prenesemo v novo mleko (kar seveda zelo olajša delo) - samo najbrž je treba vsake toliko časa mrežico le odpreti, saj gobica raste ;))). Bom vesela kakšne vaše izkušnje... Veliko zadovoljstva! slometa

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

10. apr 2008 13:56

tudi mene zanimajo tile kristalčki ker sem pa diabetik pa ne vem kako jih naj namakam mark5

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

10. apr 2008 20:07

 evichka  24 ur je preveč, vsaj pri meni. Pripravljam ga zjutraj in je zvečer narejen. Je pa trajanje procesa odvisen od temperature prostora, posode in mleka in ne nazadnje od vrste mleka.Zadnjič sem ga pustila predolgo in je pogrenil. Sem kefir zavrgla, dobro oprala gobico, in kozarček in pripravila novega. Sicer pa po več dni zapovrstjo ne umivam ne gobice, ne kozarčka, ker se na ta način tudi hitreje naredi kefir. Meni se mleko s 3,5 maščobe ne obnese, ker splava gobica na površje in se tako nahaja v smetani in kefir ne rata. Mleko je tudi bilo nehomogenizirano. Navadno ga delam v nehomogeniziranem 1,5.  če pa tega slučajno ne dobim pa navadno 1,5.

slometa če imaš gobico v eni kepici ne potrebuješ mrežice. Gobico previdno poiščeš z nekovinsko žličko( vsaj taka navodila sem dobila, da gobica ne sme priti v stik s kovino). Če pa imaš malo gobico, ali več majčkenih, pa ti mrežica olajša iskanje le teh.

Aki

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. apr 2008 21:06

Mrežica se super obnese, jasno, da jo celo, z gobico vred speremo in damo v sveže mleko. Sem našla na natu, da to v angliji, se mi zdi, celo prodajajo (take vrečke,mislim). No, ko se gobica preveč namnoži pač vrečko odpremo in del gobice odstranimo. Ko gobica raste, se pogosto od nje odkrhnejo delčki, pa je res veliko enostavneje (spoh, ker je mrežica povsod na voljo), uporabljati mrežico.

Tudi jaz ne sperem gobice in kozarčka, v katerem delam kefir, vsakič. Bolj po občutku pač.

mark5, uporabi 1,5 mleko in to je vse. Čisto OK, kot bi jedel jogurt ali kislo mleko, v enakih količinah ga lahko, pač glede na zahteve tvoje diete.

Tisto o nekovinski žlički pa niti slučajno ne drži. Povsem vseeno je, kakšno žličko uporabljamo. Če bi bila živa bitja tako zelo občutljiva, ste lahko prepričani, da življenja na Zemlji ne bi bilo.

rimljanka - zasebno mnenje

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

11. apr 2008 11:55

zgrešil sem pa ne vem za vse priporočate pitje kefirja ali lahko pri pripravi le tega lahko uporabim katerokoli mleko mark5

evichka  

član od: 18.3.2006

sporočila: 7

11. apr 2008 13:35

Ja, aki, meni se tudi zdi 24 ur preveč, vsaj za moj kefir. Saj zdaj bom poskusila še z manj mastnim mlekom, v bistvu sem samo preizkušala različne vrste. Pa zraven tudi ugotovila, da je 3,5 dosti preveč mastno za moj okus... No, naslednji korak je 1.5 al 1.6 al kateri že pač sledi. Pa tudi nisem vsakič sprala kozarca in gobice in se mi je zdelo, da je tako še hitreje narejen... No, vaja dela mojstra, ne :) lep vikend evichka

slometa  

član od: 25.3.2006

sporočila: 7

11. apr 2008 13:57

Hvala za odgovor! Sem zdaj dvakrat kar prestavila mrežico iz kefirja v sveže mleko, ker sem prebrala, da gobice (oz. jaz imam zrnca oziroma drobne gobice - ah, to poimenovanje....;)) sploh ni treba prat, saj tudi originalno niso prali. No, dvakrat mi je čisto v redu uspelo, zdaj pa sem namesto pol litra mleka dala liter in se je očitno precej upočasnilo (zrnc pa sem dobila za jogurtov lonček). Upam, da je posledica tega le v upočasnitvi procesa in da bo vse ok. Kar se pa tiče mleka, kot sem uspela izvedeti, je vseeno kateri, samo da je nehomogenizirano (najboljše pa naj bi bilo surovo kozje). slometa

slometa  

član od: 25.3.2006

sporočila: 7

11. apr 2008 14:04

Še nekaj sem pozabila - izpiranje naj ne bi smelo biti s klorirano vodo - ali vodo prečiščujete oziroma imate svoj vodni rezervoar, saj najbrž (vsaj v LJ) je vsa voda klorirana??? slometa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti