Priprava mlečnega kefirja

poppy--  

član od: 8.4.2007

sporočila: 4

8. apr 2007 14:13

Pozdravljeni, tudi jaz bi imela kefirjevo gobico, mi jo prosim kdo odstopi? Lep dan vsem! poppy--

runo01  

član od: 13.3.2006

sporočila: 352

8. apr 2007 17:00

Če jo rabiš jo imam jaz.Če je še nisi dobila mi piši na zp. runo01

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

8. jan 2008 11:02

Joj punce, jaz bi jo tudi rada imela. Sem jo imela pred leti in pridno delala kefir, tudi kakšno gobico naprej razdelila, potem pa enkrat med dopustom pozabila in je šla rakom žvižgat. Katera bi bila tako prijazna, da mi jo pošlje? mojcca

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

8. jan 2008 14:43

Runo, sem ti poslala na ZS in se ti že vnaprej najlepše zahvaljujem. mojcca

presta77  

član od: 21.9.2007

sporočila: 86

2. feb 2008 11:22

Tud jaz sem dobila gobico za kefir delat. Imam dve v velikosti oreha in me zanima kdaj lahko dam naprej mami in prijateljici. Prebrala sem da ena mala gobica v velikosti kavnega zrnja zadostuje za 2dcl mleka. Jaz sem jo dobila v steklenem kozarcu od kumaric, prelito z malo mleka. Ko sem jo iz službe ob 14h prinesla domov sem dolila še malo mleka in jo pustila do naslednjega dne do 18h ali 19h ure. Nato sem na plastični kozarec nastavila plastično cedilo in z kovinsko žlico pomešala da se je vse lepo precedilo. Gobico sem kar v pl. cedilu splahnila z mlačno vodo in jo dala v večjo plastično posodo od jogurta ter prelila z mlekom 3,2 iz hladilnika in pokrila z plastičnim pokrovom samo na polovico. In tako delam že 14 dni, vedno zvečer, mi tko paše. Sem probala tudi z prekuhanim in iz hladilnika domačim mlekom , pa mi ni glih všeč. Zdej pa vprašanja: -a je moj postopek v redu -a mora bit "diht" zaprta posoda -kdaj jih lahko razdelim med domače -kaj z gobico med dopustom Že vnaprej hvala vsem za odgovore in nasvete in lp presta77

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. feb 2008 12:05

Presta77

1. postopek je Ok, saj očitno dobiš dober kefir. Morda samo mleko prej vzemi iz hladilnika, ti bo kefir prej nastal, ker se zdaj mleko počasi segreje ne temperaturo, ki je za mikrobe ugodna. če ti pa tako v ustreznme času nastane kefir, je vse OK.

2. NE.

3. Lahko takoj, za lešnik velika gobica zadošča za pol litra mleka.

4. Zaliješ z mlekom, zapreš v kzarček (najbolje steklen) in pustiš v hladilniku. Moje gobice preživijo tudi mesec ali dva.

Lahko še en nasvet? Kupi oni česen v mrežici pakiran, taka fina, gosta, plastična mrežica je, saj ga imajo povsod. naredi s česom akrkoli pač.

Mrežico operi in daj vanjo gobico, na obeh straneh zaveži ali z bombažno nitko dobro zaveži. daj v mleko. Ko je kefir gotov, vzemi ven mrežico, splahni pod mlačno vovo in uporabi naprej.

Enostavneje ne more biti.

rimljanka - zasebno mnenje

presta77  

član od: 21.9.2007

sporočila: 86

2. feb 2008 21:37

Hvala, rimljanka. Sej sem glih tvoje odgovore nekje brala glede velikosti gobice... Pa tole sem tud vidla ja , da si omenla mrežico z česnom. Sam jaz česna sploh ne uporabljam, razen mletega in se do sedaj nisem poglabljala oz. vidla kje to majo. Spar, Tuš, Mercator...? Bi blo fino in praktično tole z mrežico. Še par vprašanj prosim : 1. Menda se nardi v 24 urah kefir. Kaj če precedim prej oz. kasneje? Za prej mislim da bi blo, a če bi po več kot 24urah bi blo pa za stran? 2.Gobico lahko prerežem ali jo morem z rokami dat narazen? 3.Lahko kar v steklen kozarec z plehnatim pokrovom, od kumaric, dam gobo? 4.Koliko pa mleka nalijem? Pol al poln glaž? 5. Pol pa po dopustu lahk stran zlijem in splahnem ter začnem spet delat po starem in bo vse ok? 6.Kako hitro pa raste tale gobica? Naprimer iz za lešnik velike v velikost oreha? Joj, rimljanka še enkrat hvala in lp presta77 Aja, še neki? Jaz to precejam zvečer. A lokh ta kefir dam v hladilnik in ga zjutri na šiht sabo nesem? Ma nareč že tko sam od sebe drugačen okus, da najbrž tud vedla ne bi če bi bil pokvarjen oziroma čist skisan. hvala Sporočilo je spremenil(a) presta77 dne 02. feb 2008 21:43:34

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. feb 2008 22:16

1. jaz vzamem gobico ven, ko je kefir videti zadosti trd (je odvisno od temperature,....)

2. lahko kar z rokami, gre čisto OK.

3. lahko, seveda, zakaj pa ne, pokriješ pač s čimerkoli.

4. kolikor kefirja bi rada.

5. ja, natanko tako.

6. Pri meni kar nekaj časa, ne vem natanko.

Ja, seveda, jaz tako delam, vzameš pač s seboj, ko hočeš. saj lahko počaka v hladilniku tudi kak dan ali dva, meni je še boljši, ker malo dozori. če ne bi bil OK, be vedela, ker bi bil ali grenak ali veliko preveč kisel.

 

Naj ti uspeva!

rimljanka - zasebno mnenje

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

3. feb 2008 14:33

Gobico shraniš lahko na več načinov:

- tako, kot je svetovala rimljanka

- zamrzneš v mleku - kot npr, ledene kocke - zagotovljena  trajnost vsaj eno leto

- posušiš na zraku, zavito v tanek sloj vpojnega papirja.

 

 

Cila

presta77  

član od: 21.9.2007

sporočila: 86

12. feb 2008 17:17

Ojla! V petek sem gobico dala v steklen mali kozarček in jo prelila z mlekom ter zaprla in dala v hladilnik. V nedeljo sem jo vzela ven ter precedila in bila presenečena,pozitivno. Sem kar spila, čeprov sem mislila da ne bo dobro. Je blo tko, bolj tekoče. Če bi zunaj pustila čez vikend, pa rata že po dnevu in pol bolj gost, ampak zato nič manj dober kefir. Jo bom še dala na "hladno" ko bomo šli na dopust. lp presta77

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti