Priprava mlečnega kefirja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

20. maj 2014 17:50

Zastrupila se sicer ne boš, s kuhanjem boš pa uničila večino dobrih stvari v kefirju.

lp

cervus

Leikolinko  

član od: 13.5.2014

sporočila: 87

31. maj 2014 6:04

je katera poskusila narest kefirjev sladoled? a s tem tud pomrznemo dobre lastnosti?

lp

Leikolinko

mamimamasta  

član od: 20.6.2013

sporočila: 16

23. jun 2014 13:34

Pravijo, da je kefir najbolj "zdrav" iz svežega, neobdelanega mleka (torej tudi nepasteriziranega). Zanima me ali je "varno" piti kefir iz neprekuhanega surovega mleka, če ga delamo na sobni temperaturi? Koliko časa je še OK, da ni v hladilniku (npr. če želim malo močnejši kefir)?

Zaradi navedenih skrbi sem dala posodo z mlekom in kefirjevo gobico v hladilnik, kjer kefir po nekaj dneh še ni dozorel. Tak način je zame predolgotrajen. Pa tudi v tem primeru nisem več gotova, če je mleko/kefir še OK za uživanje, saj na mlekomatu piše, da naj mleko (ki ga hranimo na hladnem) porabimo v dveh dneh.

Naj kefir raje izdelujem iz prekuhanega mleka?

 

Hvala za vse nasvete in mnenja!

mamimamasta

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

23. jun 2014 14:20

Iz surovega na sobni temperaturi, v hladilniku se bo mleko prej pokvarilo kot boš prišla do kefirja. Na sobni se meni zdaj naredi že prej kot v 24 urah.

Loni Makaroni

mamimamasta  

član od: 20.6.2013

sporočila: 16

23. jun 2014 14:27

O, Loni, hvala. Koliko časa pa potem "zdrži" v hladilniku? Je dovolj, da preverim vonj in če je ta OK, sem na varni strani?  Malo kompliciram zaradi otrok, ne bi zdajle poleti kakšne zastrupitve ...

mamimamasta

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

23. jun 2014 14:29

Odvisno, kakšnega imaš rada, jaz ga navadno v dveh dnevih pospravim, raje ga delam večkrat in manjše količine. Oziroma delam ga vsak drugi ali tretji dan.

Loni Makaroni

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

21. jul 2014 7:44

Dobil sem zrna kefirja zdaj pa mal raziskujem kako pa kaj. Včeraj sem dal notri prvič tisto poceni sparovo alpsko mleko iz zelene pakunge. Vsake tolk sem premešal. Danes zjutraj pa vidim kot da bi se sesirilo-zgoraj je bilo gosto, spodaj pa tista prozorna zelenkasta tekočina. Premešal sem in bom nalil po kozarcih. Potem pa nevem če bi dal surovo kravje mleko kot sem nekje prebral... Ampak nevem pa če je to res zdravo, ker če zadeva 24 ur stoji pri temperaturi okol 23 stopinj, potem nevem zakaj oglašujejo da se mora surovo mleko hranit v hladilniku in potem pred zaužitjem obvezno zavreti. Ali to pomeni da kefir uniči tiste škodljivce?

Zanima me še če se za kefir lahko rabi tudi mleko v prahu.

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

21. jul 2014 10:08

Vegetar, mleka ne mešajte, vlijte mleko v posodo s kefirjevo kulturo in posodo pustite mirovati na pultu na sobni temperaturi 24 ur, lahko tudi 12 ur ob trenutnih temperaturah. Sam sem imel podobne izkušnje, kadarkoli sem mešanico mleka in kefirjeve kulture premešal, se je kefir ločil od sirotke. Jaz delam kefir zvečer, kulturo dam v stekleno posodo, nalijem mleko, posodo pustim na pultu pokrito s čisto krpo čez noč. Nič mešanja. Zjutraj posodo zaprem in jo pospravim v hladilnik, kjer počaka, da kefir precedim. Delal sem že praktično z vsemi vrstami mleka, ki se jih pri nas dobi, najpogosteje z alpskim od ljubljanskih mlekarn.



Miroslav Vulović

Sporočilo je spremenil(a) sarabande dne 21. 2014 10:09

volkulja  

član od: 18.11.2009

sporočila: 29

21. jul 2014 10:17

Kefirjeve gobice niso izbirčne glede mleka, čeprav imajo najraje mleko iz mlekomata ali bio iz trgovine (tudi najbolj rastejo), sem poskusila že različna mleka in je bilo vedno ok. Zjutraj vzamete gobice iz kefirja, jih splahnete pod vodo in vrnete v čisto posodo in surovo mleko (mleka ne prekuham), zmešate ter čakate.Sedaj, ko je vroče je kefir narejen že v nekaj urah, zato je novi obrok pripravljen že za večerjo.  Gobice propadajo, če jih predolgo pustite v kefirju, ki postaja čedalje bolj kisel. V kolikor se gobice preveč razmnožijo, jih posušite in shranite. Ko jih potrebujete, jih vrnete v mleko.

Veliko uspeha z drobnimi živimi bitji.

Lp

volkulja

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

21. jul 2014 11:55

Nekje sem prebral da pranje ni priporočljivo ker da se zrno s tem malce uniči.

Prebral sem tudi da se mora posoda zapreti, nekje pa da se ne sme.

Gobice se opere in posuši? So posušene res spet uporabne? :) Kaj je pravzaprav kefirjevo zrno? Mislil sem da je to neke vrste kvasa. Če pa sem šel čezenj z nožem je bil gumjast kot da bi bila meduza ali kakšna druga žival. Nekje sem prebral da je notri cela paleta bakterij in kvasovk. Iz tega sem mislil da bo struktura podobna siru ali tofuju.

 

Kaj pa če bi notri nalil surovo mleko, ga imel pri sobni temperaturi? Bi bila zadeva čez 3 dni še uporabna? Upam da razumete v čemu je problem.

vegetar

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti