Zelenjava v krop???

m76  

član od: 1.11.2005

sporočila: 6

tema odprta - 3. jan 2007 23:12 | ogledi: 6.264 | odgovori: 9

Mene je mama učila, da se da zelenjava v mrzlo vodo in se segreva do vrenja. Tukaj pa v nekaterih receptih berem, da dodate zelenjavo kar med kuhanjem, se pravi v krop. Ali ni zelenjava potem otrdela in nekam otrpla?

m76

Temo je spremenil(a) m76 dne 03. jan 2007 23:13:05

Temo je spremenil(a) m76 dne 03. jan 2007 23:13:30

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

4. jan 2007 0:03

m76, pravilo pri kuhanju zelenjave je: gomolji (kar raste pod zemljo) se da v mrzlo vodo, vse ostalo pa v krop! lp Nena Nena-morje

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. jan 2007 8:43

Kolikor vem, se da zelenjava (razen gomoljev, kot je rekla nena-morje) v krop, in to zaradi tega, da med kuhanjem izgubi manj vitaminov oziroma mineralnih snovi. Če jo daš v mrzlo vodo, se počasi, do vrenja, izločajo vredne snovi iz zelenjave, tako da v samem živilu ostane bore malo. Je pa voda, v kateri se je kuhala, zato bogata... V kropu se manj razkuha, barvo ohrani, bolj čvrsta je - a ni lepše užiti takšne zelenjave kot razkuhane in blede? Še raje kot v kropu jo jaz pripravljam na pari, na tak način pripravljena zelenjava ohrani še največ v sebi, pa tudi barvo in obliko obdrži. Mamamia mamamia

mmbrlan  

član od: 17.4.2005

sporočila: 109

4. jan 2007 9:45

Odkar imam parni lonec, skoraj ne kuham zelenjave v vodi. Predvsem kakšna cvetača ali brokoli v pari kuhana sta super! V bistvu pri kuhanju v vodi gredo dobre snovi v vodo, potem jo pa odlijemo - pri kuhanju v pari pa se obdržijo v njej, hkrati pa zelenjava ohrani "bolj pravo" barvo. Lp mmbrlan

m76  

član od: 1.11.2005

sporočila: 6

4. jan 2007 9:51

Hvala m76

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

4. jan 2007 19:06

Imam parnik pa ga ne uporablam ker lahko pripravim zelenjavo samo z drobtinicami ali kakimi drugimi polivkami.Ima kdo kako dobro varjanto?? ena mš

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. jan 2007 19:13

Pa saj lahko na pari kuhano zelenjavo dokončaš na drobtinicah (sklepam, da dodajaš maslo?) ali jo preliješ z omakco? Boš videla, koliko boljša bo, kot pa če jo cmariš od začetka dokonca (no, saj včasih to vsi počnemo, ampak vedno pa tudi ne). Na pari skuhaj mešanico brokolija, cvetače inbaby korečka (da je tako malo pisano, kičasto). V vodo, nad katero pariš, daj malo soli, popra in strtega česna, da se zelenjave že s paronavzame okusa. Še mlačno zelenjavo prelij z marinado iz olivnega olja, balzamičnega kisa, česna, raznih zelišč (jaz v naglici vzamem kar mešanico zelišč za solato iz vrečke, sicer pa je uporabno vse, kar je pri roki), soli in popra, pa nekaj kapljic vina. Lahko ješ še toplo ali pa pustiš, da se ohladi in je kot solata ali priloga mesu na žaru ali kuhanemu mesu. Da ni vedno samo smetana.. Mamamia mamamia

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

4. jan 2007 20:02

Lahko pa to zelenjavo zmečkaš skupaj s krompirjem in dobiš tak mešan pire. Oziroma kot je naredil zadnjič Jamie - zmečkal je zelenjavo (kar je pač imel) in namesto, da je dodal mleko in naredil pire, je vse skupaj zmečkal v vroči ponvi na precej maščobe. Tako je dobil neko različico pireja - z maslom in ne z mlekom. Sonja

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

5. jan 2007 9:01

mamamia je napisal/a:
V vodo, nad katero pariš, daj malo soli ....
Kakšen smisel ima soljenje vode, nad katero se sopari zelenjava ??

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. jan 2007 10:26

Ne vem, jaz sem enkrat to naredila, ker se mi je zdelo, da je vse skupaj tako pusto, če je samo voda. Pa stresem noter še sol, poper, strt česen, tudi ščepec vegeta včasih, pa sušeno čebulo tudi, in se mi zdi, da se zelenjava bolj navzame okusa, da ni tako pusta in prazna, kot če se pari zgolj na vodi. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti