Sarma

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

tema odprta - 2. jan 2007 20:27 | ogledi: 6.766 | odgovori: 18

Moj mož sanja o sarmi, jaz sem jo pa delala enkrat v življenju, ker nekako nisem mogla dobro zviti teh zeljnih listov in se je potem vse razletelo in sesipalo ven. A imate kakšen nasvet oziroma dober sistem zavijanja, da že končno jaz naredim te sarme.

Hobotka

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

2. jan 2007 20:33

Listi naj bodo malo v toplo vodo položeni, tisti trdi kocen odrežeš in potem zviješ. Pomembno je, da liste levo in desno zapogneš navznoter (not potlačiš). Zeljna glava pa je najbolj pomembna. Ko kupuješ, mora biti res trda, da so listi dobro prepojeni od kisanja in se dajo fino lupit. Upam, da sem kaj pomagala. titta

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

2. jan 2007 20:34

Jaz sarmo zvijem in uporabim zobotrebce da lepo skup ostane. zinka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

2. jan 2007 21:38

hobotka, če imaš dovolj velik list zelja, ne sme bit nobeden problem narediti sarmo: enostavno daš na list zelja filo, potem vse zviješ, z roko od začetka stisneš, da je vse kompaktno, od strani " vtisneš " robove ( ena vatianta, po drugi varianti robove na začetku zavijanja zavihaš noter ). Mal je težko pojasnit, vendar poskusi, ne more ti spodletet, naj bo list zelja dovolj velik, da ( recimo ) dvakrat oviješ okrog file. Konec koncev kupi sarmo, že narejeno in jo počasi razvij in ugotovi kako je zavita. Nobenih zobotrebcev ne rabiš ( razen ko je sarma pojedena , oprosti zinka ). Na začetku kuhanja sarme so skupaj položene in se ne morejo razvit, pozneje pa se riž v fili napne in se vse drži skupaj. ežoj

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

2. jan 2007 21:43

Naredim tako kot "titta" ,le da na koncu zelje še malo not potlačim. Nikoli se ne odvije. Lahko pa uporabiš tudi zobotrebce. Te uporabim običajno pri brezmesnem nadevu,ker je masa mehkejša in je možnost, da zleze ven večja. Pa še ločim jih med sabo. Vaja dela mojstra, kot mlada gospodinja sem jih povezovala z nitko...zdaj že dolllllgo nič več. LP, kobra 1

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

2. jan 2007 22:24

Jaz sem ravno danes naredila cel pekač sarm. Iz glave zelje, kjer so se listi fajn trgali, pa sem vseeno nekako sestavila skupaj. Dovolj skupaj sem jih v dveh plasteh naložila v glinen pekač in hop v pečico. Super so, pa jih vmes malo premaknem, da omaka pride do konca dol... Vedno pazim na to, da ne dam nadeva preveč v en list. Saj se potem riž, če je le ta zdraven še nakuha in je takoj nesreča tu...

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

2. jan 2007 22:30

ežoj nimam ti kaj oprostit, hvala bogu, da ti lepo zavite ostanejo, jaz sem poskusila enkrat pa so se mi odvile, sedaj pa so zobotrebci za sigurnost, da ostanejo zavite zinka

m.schafe  

član od: 3.5.2006

sporočila: 254

2. jan 2007 22:39

jaz pripravljam male sarmice. iz dveh zeljnih glav sem dobila cca 50 sarmic. vsakemu listu na sredini malce stanjšam tisto debelo "žilo": na sredino položim filo in zavijem. ko zavijem do konca sarmo držim v s prsti zaprti dlani in z vsake strani potlačim zelje v obliko valja. upam , da mi je uspelo vsaj koliko toliko razložiti to umetnost zavijanja sarm. m.schafe

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

3. jan 2007 7:11

Jaz pa ta debel del zeljnatega lista potolčem s kladivom za zrezke, potem ni problema ovijat...brez rezanja....meni ni nobena razpadla, položim pa tisti del sarme, kjer se konča list na dol,...... ne potrebujem, ne zobotrebca ne nitke.......

pouhek  

član od: 24.8.2005

sporočila: 273

3. jan 2007 8:03

Hobotka poglej na: www.Crochef.com.Je nazorno prikazano kako se zvija sarma. siba

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti