Pekač šarkelj

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

tema odprta - 31. dec 2006 11:44 | ogledi: 7.312 | odgovori: 8

pripravljam se na peko potice v modelu za šarkelj-kovinski modl. Ker se mi skoraj vsako leto pečena potica "prime" pekača me zanima, kako doseči, da lepo pade iz modla. Namastin z maslom, potresem z drobtinami, pa še ne gre lepo ven in kaj je bolj zoprno kot to, a ti pol potice ostane notri- pol pa pade ven....imam tudi silikonski pekač a je premajhen. Torej, poznate še kake druge prijeme in trike, da bo pečena potica lepo padla ven?

Vedno ste polni idej in nasvetov, res računam na vašo pomoč!

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

31. dec 2006 14:58

Hja, pri nas smo danes prvič pekli potico, ampak v tistem glinenem a kakšnim že modelu. Smo samo namastili z maslom - ali celo z margarino, in dali peč. Ko smo jo vzeli iz pečice je pa kakšni dve uri stala in se hladila. Vroče stvari ponavadi razpadejo. Potem smo pa model samo obrnili na glavo in spodaj podložili z okroglo leseno dilo, malo potresli model in čisto počasi sneli s potice. Pa je bilo super. Tako da ne vem zakaj pri vas ne gre ... :) Srečno novo leto in veliko sreče s potico! Muffsy

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

31. dec 2006 15:08

Zelo na debelo namažem model z margarino ali maslom, malo pomokam, pa ni nikoli problema potice ven dobit. LP! fakin712

stefka65  

član od: 26.2.2006

sporočila: 38

1. jan 2007 18:58

TORTICA, mogoče ti bo moj nasvet kaj pomagal. Res je, da je treba kakršenkoli model namazati z maščobo precej na debelo. S tem potica pridobi malo na kalorijah, a če jo pečemo samo za praznike ni to tako huda reč, je pa bolj okusna namazana z maslom. Če pa hočete uporabiti tale nasvet, bo potica ali kakršno drugo testo kar padlo iz modela. V večjih trgovinah se kupi PACLAN - Meh za peko mesa. Če je to večja vreča, jo odrežite malo več kot je velik model. Ker je dvojen ga prerežite, položite v nenamazan model, da bleda nekoliko ven. Položite poticov to posodo, vshajajte, pecite. Pečeno pustite malo časa hladiti, nato jo zvrnite na desko. Lepo b o padla iz modela, odstranite to plastiko, ne jo strgat, jo pobrišite s papirnato brisačo ali čem mokrim. Osušite, uporabna še za naslednjič. Pa uspešno in korajžno! LP Štefka stefka65

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

1. jan 2007 19:42

Jaz jo pečem v lončenem pekaču in se mi še nikoli ni prijela modela. Delam pa tako,da model lepo namažem s svinjsko domačo mastjo in potem dam potico notr, pokrijem s kuhinjsko krpo in pustim malo, da še vzhaja in nato jo lepo rjavo zapečem. ko je gotova, jo pustim kakšnih 15 minut in nato zvrnem. Vedno lepo pade ven. Kyara

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

1. jan 2007 20:12

Potico navadno pečem v lončenem pekaču.Model pa vedno namažem z raztopljenim maslom-pomagam si z čopičem.Prej sem večkrat mazala kar z koščkom masla,pa se mi je velikokrat zgodilo da je kaka zareza ostala suha-posledica pol potice sprijete v pekaču. Bernarda

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

1. jan 2007 22:39

Prvič letos sem pekač za potico obložila s peki papirjem in je kar padla ven. V bolj razgibanem pekaču, bo pa treba namazat z maslom Aki

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

2. jan 2007 11:13

Potico vedno samo močno pomokam in se nikoli ne "zatakne",ko jo jemljem iz modela.Ne pečem pa je v šarkljevem modelu,ampak v srninem hrbtu,smreki,zvonu,medvedkih... ati zlati

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

2. jan 2007 12:00

ja moj model za šarkelj je zelo narebren, zato se pogosto zatakne. imam pa tak recept, ki količinsko paše ravno v ta model, pa še lepo je, ko se nareže. Pečem pa tako potico, ki vzhaja v modelu in pečici in je hitro gotova, izgleda pa bolj kot šarkelj oz. marmorni kolač, ker je veliko nadeva.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti