Koroški kruh

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

9. jan 2007 12:49

Peka kruha Kajžar nad Mežico, kmetija Likeb, kmetija Kavh,... pečejo domači rženi kruh samo iz ržene moke. Pa saj smo se že dogovarjale, da je potrebno koroški rženi kruh zaščititi, kot so to naredili prekmurci z gibanico. Glede na zgoraj povedano, bo to res treba. stara

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

9. jan 2007 13:30

Pa saj ga imajo tudi avstrijci? Pa s kumino... in semeni... lidka

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

9. jan 2007 13:40

Pa brez kvasa tudi. Smo ga lani na smučanju v Avstriji cel teden kupovali. Zelo dober, edino tukaj blizu ga nisem nikjer v A zasledila. jass

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

10. jan 2007 9:29

V predbožični Jani je bil objavljen recept za KOROŠKI ZMESNI KRUH: 400 g polnovredne pšenične moke 400 g polnovredne ržene moke 200 g polnovredne ajdove moke 150 g polnovredne koruzne moke 100 g polnovredne prosene moke 100 g polnovredne ovsene moke 50 g zmletega lanenega semena koriander, janež, koprc, kumina 40 g kvasa 60 g droži (starega testa) 30 g soli 3/4 litra pinjenca (nastane pri proizvodnji maslam torej ga dobimo pri sirarjih, vsebuje pa veliko hranljivih snovi). Na predvečer peke zmešamo vse vrste moke, sol in dišave. Polovico moke zmešamo z eno polovico pinjenca v močnato kašo in prekrijemo s preostalo moko. Naslednji dan zgodaj zjutraj pripravimo s preostalim pinjencem droži. Čez približno štiri ure zmešamo v vzhajane droži še kvas in zamesimo testo. Vzhaja naj približno dve uri, nato ga pregnetemo, oblikujemo in damo v namaščen pekač. V njem kruh spet vzhaja eno uro. Pečemo ga 20 minut pri temperaturi 220 stopinj Celzija, nato še približno 45 minut pri 180 stopinj Celzija. Pečen kruh premažemo z mlekom in ga načnemo šele, ko se dodobra ohladi. Na naslovnici Jane piše, da je to recept za predsednikov kruh, ker ga v pekarni KREJAN kupuje Milan Kučan, Janez Drnovšek pa se je peke kruha učil tudi pri Mihi Krejanu. V članku so zaupane tudi drobne skivnosti o peki kruha: 2% od teže moke dodamo kvasa, 2% soli, 60 - 70% pa vode - polnovredna moka potrebuje več vode; na začetku naj bo testo mehkejše, saj je takšen kruh, ki ga damo v peč, boljše kakovosti. Toda najpomembnejše je, kakšna je moka, in to, da je sveža - kje pečemo, niti ni tako pomembno, čeprav pečen v krušni peči dobi skorjico in vonj, ki je nekaj posebnega! jankica

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. jan 2007 9:33

No, ta Krejan je tudi meni dal napotek, kako naj naredim. Njegov kruh je fantastičen. Ampak meni moj izdelek ni bil preveč všeč... lidka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. jan 2007 9:38

No, kako se v 4 urah naredijo droži iz pinjenca??? lidka

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

10. jan 2007 10:44

Lidka, žal z drožmi še nisem delala, v članku pa tudi nič kaj bolj podrobno ne piše. Nekaj napotkov pa je na tejle spletni strani: http://www.panex.si/skrivnos.htm jankica

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

10. jan 2007 11:01

Lidika, poskusis lahko, vendar drozi potrebujejo naceloma veliko vec casa. Mogoce kvas v kombinaciji s pinjencem res hitreje reagira. Drugace pa sta pomembna predvsem vlaga in toplota. Pri vsem tem bi se jaz posluzila se peke mocno vzhajanega kruha (12 ur) v pokritem loncu, kot je bilo govora nekaj tednov nazaj pri tisti varianti kruha brez gnetenja. Ce bi ratalo, pote bi nastala tudi nebeska skorjica. Poizkusit ni greh. fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti