Koroški kruh

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

1. jan 2007 19:29

Stefka, jaz pripravljam mlečno salo malo drugače. Recept sem našel v knjigi koline. Salo zrežem na kose kot slanino za ocvirke. V posodi scvrem in precedim, ocvirke, ki so nastali pri cvrenju zavržem. Ko se scvreno salo ohladi mu prilijem mleko, na vsak kg sala približno en deci in pol mleka. Ponovno cvrem približno pol ure. Nato pustim da se salo strdi. Ko je hladno - drugi dan, naredim ob robu posode v salo luknjo do podna in spodlijem mleko kar ga je ostalo od cvrenja. To mleko tudi zavržem. Salo ponovno segrejem le toliko da je tekoče in ga še enkrat precedim v kozarce za vlaganje. Pri tem precejanju se še pojavi nekaj "drobtin", ki jih pa tudi dam stran. Salo uporabljam namesto margarine, ker ima res prijeten vonj. Zima, če je kruh res takšen kot koroški ne vem. Je pa temen, čvrst in hkrati mehak, svež ostane kar nekaj dni pa še prijetnega okusa je. LP Matjaž

pouhek  

član od: 24.8.2005

sporočila: 273

3. jan 2007 8:48

Zima, je to ,to ? Rženi kruh Sestavine: -30kg ržene moke -3kg pšenične moke(bele) -18l vode -1kg soli Zvečer pripravimo kvas(kvasec): razredčenega z vodo zamesimo v del moke, ki jo imamo pripravljeno v kadunah.Pustimo čez noč, da vzhaja.Zjutraj zamesimo ostalo moko in slano vodo v gladko testo. Me3simo tako dolgo, da gre testo lepo od rok.Pustimo, da vzhaja.Od začetka mesenja pa do takrat, ko je testo godno za v peč, mine cca. pet ur.Ko je testo vzhajano, ga oblikujemo v slamce, kjer pustimo, da še enkrat vzhaja.Peč za peko kruha zakurimo uro prej, preden začnemo pripravljati testo. Kruh se peče cca. uro in pol. Vir: KRUH NA SLOVENSKEM,Pokrajina Koroška Recept : kmetija Ravnjak nad Prevaljami P.s.: Količina kvasa ni navedena . siba Sporočilo je spremenil(a) SIBA dne 03. jan 2007 09:07:04

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

3. jan 2007 9:19

Kaj pa droži??? Meni je zaradi droži nastal poc... Pa sem testo pustile 7 ur ali kako? No, saj pečen je bil, ampak to ni bilo to. Mnei ni bil preveč všeč. Kot bi jedla pečene žgance... Pa sem delala že nekajkrat... In tudi belo moko sem dala...

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

3. jan 2007 11:50

SIBA, kruh ketije Ravnjak poznam. Organizira mi ga dedek in je zagotovo eden najboljsih tam okoli. Ce je recpet iz njihove kuhinje, potem je to zagotovo to! Lidika, sveze peceni koroski kruh je nekoliko pocast. Ko ga se svezega rezes, se celo prijemlje na noz. Cez kaksen dan pa dobi tisto pravo konsistenco, ki jo tudi zelo dolgo obdrzi. Velja si tudi zapomniti, da ga prve dni ni dobro spravljati v vrecko, ampak ga zavijemo v prticek. Izkusenj pri peki taksnega kruha doma pa zal nimam, tako, da ne ve, kaj bi lahko slo narobe. Gospodinje na teh kmetijah so zelo prijazne, mogoce pa se zorganizirate v skupinico in se odpeljete na popoldanski tecaj peke koroskega kruha. Zdrav zagotovo je, tako da se bi mogoce splacalo. fresh

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

3. jan 2007 12:43

Aha, potem to ni bilo tako slabo? Fresh, hvala... Mi je zdaj bolj jasno...

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

3. jan 2007 12:47

Živjo! Kolikor se spoznam na koroški rženi kruh, se vsak sveže pečen prime na nož, ko ga režeš. Koliko je oz. ni pocast pa je odvisno tudi od tega, iz katere ržene moke je pripravljen. Ni namreč vseeno, ali je bila rž za kruh sejana jeseni ali spomladi. LP, rdecapesa

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

3. jan 2007 13:02

Lidika, ti povem, se topel, tak, da se komaj reze, namazan z maslom, zraven pa skodelica vrocega domacega mleka... joj, vrne me mnogo let nazaj!!! fresh

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

8. jan 2007 11:48

Vsem še enkrat hvala za nasvete. Matjaž, tvoj recept se sliši dobro, ampak za moje "sive celice" preveč kompliciran za izdelavo. Bom pa poizkusila z rženo moko. ZIMA

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

8. jan 2007 13:38

Ta pravi koroški rženi kruh je samo iz ržene moke. Nič se ne meša z belo moko. Je pa tak kruh seveda težje zamesit - v receptu zgoraj piše (Siba), da mesimo tako dolgo, da gre testo lepo od rok. Rženo testo za pravi koroški kruh lahko mesite in mesite in mesite,... pa ne bo šlo lepo od rok, ampak si morate testo z rok postrgati. Sveže pečenega je res težko prerezat, ker se prijemle na nož. Rahlo kiselkast okus je zaradi domačih droži, seveda pa svoje naredi tudi peka v krušni peči na drva. stara

Rožica  

član od: 13.9.2004

sporočila: 958

9. jan 2007 10:54

Kolikor vem v glavnem vsi Koroški kmetje, v zgornje Mežiški dolini mešajo rženo moko z belo, ker je drugače kruh pretežak in bolj zbit. Pri nas dodamo še malo več bele moke. Vedno pečemo iz 10kg ržene in temu dodamo do 3 kg bele. Vem da kar veliko kmetov v našem okolišu doda kruhu vsaj 30% bele moke ali več. Pečemo pa tudi kruh iz čiste ržene moke, ki pa je veliko bolj nizek, bolj zbit, ko je svež pa je izredno pacat. Recepta žal ne morem napisat, ker babica vse zmesi tako po občutku, le moko imamo zvagano že v žakljih iz mlina. Je pa res da svoje naredi peka v krušni peči, ker speče kruh tudi v pečici, če ga zmanjka in še nimamo pripravljeno za novo peko. Tak kruh nima tako lepe oblike in tudi ni enakega ukusa. A ja pa še to, veliko kmetov dodaja kruhu janež. Uspešno peko vsem. LP.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecNikita
Kaj jutri za kosilo?gobica1402
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti