Šarkelj

gladiola  

član od: 11.4.2006

sporočila: 100

tema odprta - 29. dec 2006 15:33 | ogledi: 5.279 | odgovori: 13

Zanima me zakaj mi šarkelj vedno zgoraj poka. Imam recept za biskvit, ki je zelo rahel, pečem na 175 0C počasi pa še vedno mi zgoraj po sredini spoka. Kje naredim napako?

LP

gladiola

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

29. dec 2006 15:56

Gladiola,mogoče imaš samo premajhen pekač. Mogoče se smešno sliši,ampak meni je vedno pokal, zdaj pa ne več,pa delam po enakem receptu. Vedno, ko sem dala pečt šarkelj,se je lepo pekel vse dokler je bil še ves v modelu. Kakor hitro se je povzpel malo čez rob pekača, je tudi takoj počil. Zato sem pač kupila večji pekač in pri meni je pomagalo. Verjetno je pa lahko tudi še kopica drugih vzrokov in ti bo katera vedela svetovati. Mamamia,prosimo za pomoč(če ona ne ve...) LP, ela

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. dec 2006 16:30

Je nekaj logike v tem, da je morda premajhen pekač. Ker ko se testo dvigne malo čez rob, ga nič več ne tišči skupaj in lahko nastane razpoka. Mene to sicer ne moti, saj šarkelj zvrneš iz pekača in se zgoraj potem nič ne vidi. Nedavno sem delala marmorni šarkelj in mi je zelo uspel, model imam pa kar solidno velik (mislim, da je 24 cm premera) in globok, tako da testo komaj pride do roba. Če pa poka, čeprav se ne dvigne čet rob modela, pa ne vem...razen da je morda temperatura pečice malce previsoka in testo prehitro raste v modelu. Tako da tu bo morala pomagat kaka prava slaščičarka, ne me amaterke... Punce, lepo bodite, pa razpoka na šarklju gor ali dol... Mamamia mamamia

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

29. dec 2006 18:40

Meni pa samo včasih poči, drugič pa spet ne. Napaka nas samih mora biti po mojem drugje. Mogoče vse preveč mase damo na sredo, pol pa tam najbolj naraste. Jaz ga pečem vedno v velikem lončenem pekaču premera 29-30 cm, testo mi nikoli ne zleze čez, pa mi različno poči. Sedaj vedno ko dam testo v pekač, z vilicami malo popravim proti robu in če že poči, potem ta razpoka ni tako velika. probajte, mogoče pa je kanček tudi na tem. Sicer pa se lepo zvrne in kot je mamamia napisala, se potem nič ne vidi. Kyara

lonalina  

član od: 9.11.2006

sporočila: 65

29. dec 2006 19:27

Sem mislila, da imam samo jaz probleme z vedno počenim šarklom, pa vidim, da ima še kdo drug s tem težave. lonalina Sporočilo je spremenil(a) lonalina dne 29. dec 2006 20:17:39

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

29. dec 2006 21:04

Sem ravno včeraj delala marmorni šarkelj po receptu sestre Nikoline: enostaven in zelo dober recept pri katerem piše: "Sladica na vrhu vedno poči". Jaz šarkelj pečem v silikonskem modelu. Ko je pečen ga tako ali tako obrneš na "glavo" in tiste male razpoke na dnu sploh ne motijo. Lepe praznike, Simona

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

30. dec 2006 1:10

Meni se je ravno dobro ohladil in mi je tudi počil. To me niti preveč ne moti, bo pa mogoče res držalo, da je bilo preveč mase v modelu. Med peko je tako narastel, da se je dvignil čez rob, k sreči ni stekel ven. V zadnjo, ko sem ga pekla v drugem modelu in z zmanjšimi količinami pa ni počil. Moram še enkrat pohvaliti recept iz baze od tete torte, res je enkraten. LP

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

30. dec 2006 10:41

Jaz ga nameravem delat po receptu za jagnčka,tist nikol ne poči,pa še tako dost konpaktno pride , vsaj tolk da model sprobam. http://www.backformen-shop.de/shop/product_info.php mal dolg link ,vendar model je krasen ,((cena pa tudi!!)) pošljem slikce ,kok je ratalo lp val

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

30. dec 2006 12:26

no ko smo že pri šarklju: ali ima kdo kak dober recept? nektarina

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

30. dec 2006 13:28

val je napisal/a:
Jaz ga nameravem delat po receptu za jagnčka,tist nikol ne poči,pa še tako dost konpaktno pride , vsaj tolk da model sprobam. http://www.backformen-shop.de/shop/product_info.php mal dolg link ,vendar model je krasen ,((cena pa tudi!!)) pošljem slikce ,kok je ratalo lp val
Val,kaj je to ena paša za oči ..ali imaš kakšne izkušnje z naročilom... frina

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

30. dec 2006 16:14

Jooooj, Val, pa to je norooooooo!!! Tudi mene zanima isto in pa tudi cena. Ampak mislim, da je vredno! Pa tisti modelčki za muffine v obliki vrtnic....Spet ne bom spala! ela

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti