Orhideje

Lotti  

član od: 13.10.2006

sporočila: 343

tema odprta - 27. dec 2006 15:01 | ogledi: 11.203 | odgovori: 40

Bom čisto kratka... Zanima me, če kdo ve kolikšna je živjenska doba orhideje (lončnice, ne cveta v šošpku ali pa kar tako).

Če je na kulinarki tudi kdo, ki obvlada tudi rožiče ga prosim za odgovor. Že vnaprej hvala in lep dan vsem!

Lotti

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. dec 2006 15:07

Pri meni je življenjska doba orhideje kak mesec dni, potem pa je ni ne orhideje ne katere druge rože, ki cveti, ki bi obstala (razen ene majhne vijolice v lončku, ki sem jo dobila od otrok). Vse, kar je zeleno in brez cvetov, pa kar kipi.. Pri moji sosedi pa orhideje v lončkih trajajo menda večno, deset jih ima, različnih barv in velikosti, in ji nenehno cvetijo.... Tako da počakaj na katero članic Kul slo, ki o tem res nekaj ve, jih je kar nekja. Mamamia mamamia

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

27. dec 2006 15:08

Sama nimam izkusenj z orhidejami, sem pa nasla tale link: http://www.easyorchids.co.uk/site/index.php Tuse vidi, da je orhidej nesteto vrst iz razlicnih koncev sveta. Odvisno od vrste se rabi za vsako posebna nega in pogoji (svetloba, voda...) Poglej si, katera je tvoja in srecno!!! Jerneja USA

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. dec 2006 15:17

Uporabna slovenska stran: http://www.orhideja.com/ mamamia, jaz tudi imam eno tako prijateljico, jih ima že za pravo zbirko. Loni Makaroni

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

27. dec 2006 15:24

Pri nas že kar veliko število orhidej in najstarejša stara okrog 7 let. Trenutno jih imamo devet. Ampak opažam, da pri nekaterih odpadajo popki, ker so nad radiajatorjem!

Lotti  

član od: 13.10.2006

sporočila: 343

27. dec 2006 15:34

Vprašanje sem postavila zato, ker ima maoja mami dve orhideji, ki ji rasteta prav divje, stari pa sta že okrog sedem let. Cvetijo ji skorajda ves čas. Ravno včeraj pa sva se pogovarjali o njihovi življenski dobi, zato sem tudi postavila vprašanje. LP, Lotti

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

27. dec 2006 16:20

Tudi jaz imam cvetočo okensko polico orhidej, ki mi pa dolgo let sploh niso uspevale in se je z njimi dogajalo podobno, kot je opisala mamamia. Sedaj pa naredim naslednje. Ko orhidejo dobim, jo najprej presadim iz tistega lubja v zemljo za orhideje, ki jo kupim v Kalii. Tudi shirane orhideje so se mi v tej zemlji še vedno popravile. Čez kaki teden v zemljo zapiknem gnojilo za orhideje, ki se kupi v majhnih plastičnih flaškah v Kalii. Tej flaski odtrgaš čepek, in potem gnojilo pronica po kapljicah v zemljo ravno toliko, kot ga rastlina potrebuje. Zdaj imam 7 orhidej, ki mi rastejo in cvetijo tako bujno, kot bi bile podivjane. Vsaka ženska me vpraša, kaj delam z njimi. Kar delam, je to, kar sem napisala. Nekatere pravijo, da je njihova rast odvisna od okenske police, s čimer pa se ne bi ravno strinjala, saj mi pred nekaj leti na isti okenski polici kot danes orhideje sploh niso uspevale. Anja

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

27. dec 2006 18:06

Pozdravljeni! Nisem popolnoma noben expert za rože, prej bi rekla obratno, toda orhideje mi čudežno zelo uspešno uspevajo. Imam dve, eno cca 3 leta in eno malo manj. Zalivam jih,kadar se spomnim, vendar to ni več kot 2 krat na mesec, s tem da voda odteče, ali pa se ravnam po koreninah, dokler so še živo zelene, imajo dovolj vode. Nikoli jih ne gnojim, samo vsako spomlad jih presadim v zemljo za orhideje. Mislim da je največja napaka, da se orhideje preveč zalivajo. Pa še to, imam jo na kuhinjski mizi, ki je obrnjena na zahodno stran, torej je na kar močni svetlobi, ko pa ji odpade cvetje, jo dam na okensko polico. Trenutno je ena na mizi in ena na okenski polici. Tudi tašči niso uspevale, dokler jo nisem prepričala, naj jih neha utapljati v vodi. Na eni mi sedaj po treh letih raste novo steblo s cvetovi, cvetijo mi pa skoraj vse leto. Torej moj nasvet, čim manj zalivati in komplicirati in na svetlobi. Pa še to, ko jih kupujete v trgovini, najprej poglejte kakšne korenine ima, če ima lepe zelene, se bo sigurno obdržala, če so pa že v osnovi rjave, je pa verjetno obsojena na propad. Tllenboc

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

27. dec 2006 18:18

V neki knjigi sem nekoč prebrala, da nekatere vrste živijo približno 40 let. Ne vem kako je s phalaenopsisi. Jaz jih imam kar nekaj in ravnokar se vse lišpajo, da bodo zacvetele in to na večih stebelcih. Hurej:) Res so čudovite. Uporabna strane je tudi rastline.com s temo orhideje. O njih pa obstaja tudi knjiga v slovenščlini Matjaž Jevšnik: Gojenje tropskih orhidej, a jo imajo na žalost v zelo malo knjižnicah magnolija

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

27. dec 2006 19:47

meni uspevajo faleonopsisi zelo dobro in vsako leto tudi lepo cvetijo, kar nekaj mesecev. drugih vrst nisem gojila, ker so mi te najljubše. pa še stran z vsemi nasveti za gojenje: http://www.oceanorchids.si/si/index.php?sklop=koristni_n in pa z leti veliko prakse in potrpljenja.... pppp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti