Svinjsko salo

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

tema odprta - 26. dec 2006 23:16 | ogledi: 22.378 | odgovori: 17

Dober večer!

Danes smo imeli koline in za jutri nam je ostalo najbolj luštno delo- cvrenje masti. Ostalo je tudi svinjsko salo, ki bi ga lahko uporabila pri peki piškotov. Na žalost ne vem kaj naj s tem salom naredim? Ali naj ga scvrem tako kot mast? Mi lahko

katera pomaga pri iskanju recepta za piškote s salom. Se spomnim, da sem ga videla v bazi pa ga sedaj na žalost ne najdem. Oče si je zaželel te piškote in mu bom izpolnila željo.

Vsem hvala za pomoč in lahko noč.

alexis

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

27. dec 2006 3:53

Lahko ga narediš, kot je v receptu, lahko ga ocvreš, samo da tisti ocvirki niso preveč dobri, ali pa narediš enako testo in ga uporabiš tudi za kremšnite. Kyara

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

27. dec 2006 5:24

Salo narežeš in scvreš enakom kot mast. Ko je scvreno ga precediš in ocvirke zavržeš. Pustiš da se ohladi. V hladno salo dodaš na vsak kilogram sala po dva deci mleka in skupaj ponovno cvreš kakšne pol ure. Odstaviš in pustiš, da se ohladi. Ko se strdi narediš v salu luknjo in spodliješ mleko kar ga je na dnu ostalo, ter mleko tudi zavržeš. Salo ponovno stališ in ga precediš v "dežo za mast" ali v steklene kozarce. Uporabljaš ga za pripravo raznega testa za pecivo, potice ali kruh, namesto margarine. LP Matjaž

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. dec 2006 8:17

Moja mami pa da noter maslo in ne mleka. Komaj čakam na marmeladne žepke iz sala. Loni Makaroni

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

27. dec 2006 9:54

Joj hvala za vse informacije. Bom poskusila narest. alexis

marja  

član od: 10.11.2005

sporočila: 229

27. dec 2006 12:30

Pri nas pa teh ocvirkov od sala ne zavržemo, temveč spečemo špehovko in vsem nam se zdi veliko bolj okusna , kot iz navadnih ocvirkov. Seveda , ko potico mažeš z temi ocvirki ne smeš pretiravati s količino ocvirkov. Ko sem bila še otrok, sem vedno pri sosedih jedla to špehovko in ob enem spraševala zakaj je njihova boljša kot naša. Potem pa je sosedova mama povedala iz česa delajo to potico in od takrat jo tudi pri nas. Testo za to potico pa zamesimo kot za kruh (navaden) in pomažemo. marja

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

5. dec 2010 10:31

Zasledila sem, da nekateri za peko uporabijo kar salo, brez dodatka mleka.

V čem je torej poanta?

Imam en lonec scvrtega sala, zdaj pa ne vem, kako naj ga pripravim, da bo najbolje za peko piškotkov.

Za kakšen nasvetek, bi bila zelo, zelo hvaležna.

Pozdravček

MM

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. dec 2010 10:38

No, torej, jaz pojma nimam, kaj je svinjsko salo. Ali mi lahko katera to razloži, prosim? Sem pa ugotovila, da se pri mesarju da dobit dve vrsti svinjskega špeha - en je trd, takšen, kot mora bit za ocvirke, drugi mehak, zrnat, čuden. Ali je morebiti to salo?

lp

cervus

Argojuhica  

član od: 15.4.2009

sporočila: 32

5. dec 2010 10:56

Nekaj takega, svinjsko salo za piškote mora biti slednje, mehko.Ker sem začetnica na tem področju, sem šla k  mesarju. Razložil je, da se nahaja pod trebuhom, če se  motim, naj me kdo popravi. Dal mi ga je ogromno, sem ga scvrla ( to se prej stopi, kot ono trdo). Je pa res, da ocvirkov iz tega sala ni, je pa dobra mast. Ravno prejšnji teden sem naredila žepke iz masti, njamiii.

 



Argojuhica

Sporočilo je spremenil(a) Argojuhica dne 05.dec 2010 10:57



Sporočilo je spremenil(a) Argojuhica dne 05.dec 2010 10:58

Sporočilo je spremenil(a) Argojuhica dne 05.dec 2010 10:59

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. dec 2010 11:08

Tule smo o njem govorili:

 http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8736

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1688

Svinjsko salo pa je maščoba, ki se rejenemu prašiču nabirana trebuhu, mislim, da kar v trebušni votlini. Salo ima okoli tako tanko kožico, ki je, če se malo zasuši, kot tanek, prozoren papir. Običajno pri nas salo cvremo z mlekom, ne z vodo.

Mislim pa, morska medvedka, da bo tudi običajno povsem uporabno. Kakšni salovi rogljički, recimo, so super.

 

 

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti