Svinjsko salo

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. dec 2010 13:05

Surovo salo je tudi dobro mazilo za suhe roke. Včasih so ga spravljali v celem kosu in ga uporabljali skozi vse leto. Posebnost sala je, da se ne usmradi - vsaj ne tekom zime.  Kako je bilo poleti, se ne spomnim več. Letos sem dobila kilogramček iz ekološke pridelave in ga v teh mrzlih mokro-sneženih dneh s pridom uporabljam.

Lahko ga tudi scvremo z dodatki zelišč in dobimo razna mazila. 

Nekateri prisegajo na scvrto salo namesto olja  pri cvrtju krofov.

Cila

lojzella  

član od: 12.7.2009

sporočila: 117

6. dec 2010 15:39

keksi s salom se baje precej drobijo, jaz ga uporabljam za cvrenje namesto olja, saj itak pravijo, da je svinjska mast manj škodljiva kot olje. Če pa je prašič hranjen s kuhano hrano - kot pri meni, je pa še toliko bolje lojzella

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

6. dec 2010 16:08

lojzella je napisal/a:
... itak pravijo, da je svinjska mast manj škodljiva kot olje. ...

Kdaj se je pa doktrina o smrtno nevarni svinjini na glavo obrnila?

Če prav razumem, je tu govora o svinjskem loju. Pri kuhi ne uporabljam. Vem pa, da je loj precej bolj obstojen in je dober za mazanje ležajev, 'pantov', osi ...

Sergej

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. dec 2010 16:27

Loj je maščoba goveda, ovc, koz, svinje ga nimajo, SergejC.

 Me pa čudi, da Angleži še niso izumrli, ko je v njihovih receptih pogosto loj uporabljen.

Je pa res, da ni boljšega kot neslan goveji loj za mazanje starodobnih=usnjenih gojzarjev. Sem v tako namazanih pred ohoho leti zmagala v tekmi, kdo ostane dalj časa suhih nog v Soči, ki obliva gojzarje do polovice. tam pri izviiru je bilo.

rimljanka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

6. dec 2010 16:30

Loj in salo ni isto. Loj je maščoba govedine in drobnice, salo je, kot je že rimljanka napisala, maščoba iz prasetovih ledvičnih lož in trebušne votline. Doktrina o smrtno nevarni svinjini se je pa obrnila že enkrat konec devetdesetih, saj menda veš, da medicina napreduje iz dneva v dan

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

6. dec 2010 16:46

Madonca, sploh ne bi smel na ta forum! Že zdaj vem preveč... zdaj gre pa samo še na slabše. ;)

Hvala punce!

LP

 

Sergej

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. dec 2010 17:38

Sergej C je napisal/a:

Madonca, sploh ne bi smel na ta forum! Že zdaj vem preveč... zdaj gre pa samo še na slabše. ;)

Hvala punce!

LP
Sergej

 

Mene so pa učili, da znanja ni nikoli preveč in tega reka se resno držim.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti