Fondue

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

30. dec 2006 13:11

Magnolija, okoli 50, 60 dag sira bo dovolj. Naj ne manjka grojer, vsaj polovica naj ga bo, potem pa zraven še ementaler, ali gauda (no,vsaj nam je ta kombinavija najljubša). Posodo za fondi najprej premaži z maslom in potem natri s česnom (strok prereži napol, ga malo stisni in podrgni ob stene). Potem daš v psodo na kocke narezan sir, dodaš malo vina in vode in na zmernem ognju počasi mešaš, da se sir začne topiti. Dodaš sol in bel poper, pa obvezno muškatni orešček, lahko tudi šilce češnjevca, hruškovega ali jabolčnega žganja. Ko je sir povsem raztopljen in masa lepo gladka, prestaviš nad gorilnik in veselo na delo - nabaš kocke kruha, jih pomakahš v sir, ki se tako zelo lepo vleče...MAmamia mamamia

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

30. dec 2006 13:59

Joj mamamia najlepša hvala za pomoč, zlata si. Grojer in ostali prijatelji že čakajo v hladilniku. Ampak sedaj, ko približno vem koliko, mi je veliko lažje pri srcu. Hvala! Doma imam knjigo Fondi, vok in ognjeni lonec. V njej sta dva recepta za čokoladni fondi, tako za občutek. 1. Sadni fondi s čokolado in lešniki 1 srednje velika papaja 1 sočen mini ananas 200 g volčjih jabolk 1 zrel mango 8 votlih valjastih vafljev 300 g mlečne čokolade z mletimi lešniki 200 ml sladke smetane 4 cl belega ruma sadje narežemo na koščke Čokolado stremo na majhne koščke in predenemo v ognjevarno posodo.zalijemo s smetano in rumom in nad vodno kopeljo med mešanjem raztopimo. Čokoladno maso predenemo v keramični lonček in postavimo nad svečko. 2. Švicarski čokoladni fondi 200 g velikih temnih in belih grozdnih jagodž 2 majhni banani 2 jedilni žlici limoninega ali pomarančnega soka 2 mandarini ali pomaranči 1 jabolko 1 hruška 200 g jagod 8 biskvitnih piškotov 300 g čokolade toblerone (z medom, mandelji in rumom) 200 g sladke smetane Vir: Fondi, vok in ognjeni lonec. Ljubljana: Karantanija 2003. magnolija

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

30. dec 2006 17:18

V čokoladni fondi je dobro namakati tudi narezane palačinke. katka

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

12. jan 2007 16:46

Pozdravljeni Glede na to da je tem na fondi kar nekaj, jaz pa trenutno nimam časa vsega prebirat, bom kar vprašala (čeprav je mogoče to kdaj že kdo vprašal in dobil odgovor :) ) Zanima me namreč, če kdo ve kje bi se dalo kupiti petrolej za fondi? Jaz sem za novo leto dobila fondi, ki pa ni na klasične "svečke" namenjenje za fondi, ampak ima v "kaseti" neko gazo - ki se jo napoji z petrolejem in prižge. Fondi so mi kupili v Műller-ju, vendar tam nimajo petrojela (imajo samo svečke). Najlepša hvala za odgovor Lp Pitončica Pitončica

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

12. jan 2007 17:19

zadeva ni petrolej, ampak gorilni špirit. Dobi se pa v trgovinah kot je Mavrica, Chemo..ipd. Lisa

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

12. jan 2007 17:38

Gorilni špirit, dobiš v bolje založenih trgovinah s barvami in gradbeno opremo, mislim, da je cena tam 7--11 eur za liter.......to imaš pa kar za lep čas...... V čokoladni foundi, lahko namakaš tudi jogurtovo pecivo ali narezano pinco....pa daš tudi al čilija not.....

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

12. jan 2007 19:05

Pitončica, v tole posodico z nekakšno gazo gre lepo tudi poseben gel za fondue (pa še bolj prijetnega vonja je od špirita). Gele prodajajo v trgovinah tipa baumax, obi, morda tudi v DM...Dobiš pa špirit tudi v bolje založenih marketih, take navadne steklenice z velikim napisom alkohol (modre barve) so to. Mi imamo tudi tako posodico s kovinsko mrežico in odkra se dobijo geli, uporabljamo le njih. Pozdrav, Mamamia mamamia

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

12. jan 2007 20:29

Najlepša hvala vsem, ki ste se tako hitro odzvali :) Na navodilih v slovenščini piše petrolej, tako da sem bila kar precej zmedena, ker se povosd da kupiti samo tistega za sveče ... lp Pitončica

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

13. jan 2007 10:29

Te paste naj bi imeli tudi v pritličju Mullerja. Vsaj tako je rekla prodajalka v 3 nadstropju, nisem pa preverila. Jaz sem jih pred kratkim kupila v Merkurju. Veliko užitka s fondijem. magnolija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti