Pralni oreščki

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

4. jan 2012 16:52

Ravnokar poslušala na 1.programu Radia Slovenija, prav to, kar je zapisala Suzi.

zeta

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

4. jan 2012 17:05

Svojčas sem bila med najbolj navdušenimi pristaši pranja z oreščki. Poiskala in uporabila sem vse možne variante, da bi perilo ostalo belo. Ampak po 2-letni uporabi sem prešla nazaj na pralne praške, ki jih uporabljam v minimalnim odmerkih, odvisno od umazanosti perila. 

Sprva so oreščki na videz dobro oprali, kasneje se je začela kazati posivitev, ki jo v svojih testih omenja tudi ZPS. Ni me motila samo sivina na belem perilu. Tudi barvasto je postalo nekako "težko", neprijetno na otip in dobilo neprijeten vonj.

Te novodobne pralne krogle pa meni že od začetka ne delujejo preveč okolju prijazno, saj bodo na koncu kot odpadek ravno tako predstavljale obremenitev zanj. Vprašujem se, če kaj manjšo, od praška, ki bi ga porabili v tem času.

Je pa zanimiva še ena zadeva. Ko sem pred uporabo oreščkov prala s pralnim praškom, je bil v naši greznici na vrhu tekočine vedno smetanast pokrov z belimi strjenimi kroglicami pralnega praška.   Sedaj ob ponovnem pranju s praškom in istočasnem zlivanju odpadne tekočine iz posode Organko, ni več ne smetanastega pokrova, ne kroglic praška .  Ko ne bi bilo tako drago,  bi tekočino takoj dala na testiranje, ker me močno zanima, kolikšno čistilno moč imajo ti organizmi.  Izgleda, da bo le nekaj na tem, o čemer pišejo  tule: http://www.em-tehnologija.com/sl/informacij



Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 04. 2012 17:06

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

4. jan 2012 19:49

Ravnokar so pri poročilih na POP  povedali, da so na Svetu potrošnikov naredili teste. Enako umazano perilo so prali s pralnik praškom, samo z vodo, s pralnimi kroglami, ter z oreščki. Najlepše opere pralni prašek, ostalo troje je slabo.

mejačka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

4. jan 2012 19:53

Ma tega jaz ne verjamem, verjotno tiste kroglice niso dali na sonce, da se napolnijo s sončno energij.

ežoj

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

4. jan 2012 20:38

Izgleda, da  je bila v Ljubljani megla.

slepakura

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

4. jan 2012 21:08

Ežoj, Slepakura,

Atina

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

4. jan 2012 23:17

Tule je pa še članek o preizkusu učinkovitosti oreščkov, krogel, praška in pa same čiste vode za pranje perila:

http://www.zps.si/za-medije/izjave-za-javnost-2

 

Ežoj, ne se sekirat, če ni sonca. Na testih so namreč ugotovili, da je pranje perila z navadno vodo čisto enako učinkovito kot pranje s "posončenimi" kroglami

Mojca

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

5. jan 2012 8:51

Pralni oreščki so zelo učinkoviti, če jih ob polni luni postavimo na okensko polico in pustimo tam čez noč. Luna naredi svoje. Ma, kakšno sonce, Ežoj.

 

zeta

zivosrebro  

član od: 22.1.2010

sporočila: 19

5. jan 2012 11:08

Jaz sem jih včeraj naročila na: http://www.tm-shop.si/si/pralni-oreski-450-

s poštnino malo manj kot 10eur. Danes sem jih po povzetju dobila. Ravnokar perem črn pulover na 40 stopinj.

Pa da vidimo... Bom poročala.

LP

zivosrebro

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

5. jan 2012 12:47

Sam to mi pa res ni jasno... ravnokar objavijo rezultate raziskave, da so pralni oreščki in krogle lari-fari, ti jih pa isti dan naročiš. A ne verjameš rezultatom?

JJ

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti