Obična svinjska pečenka

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

10. sep 2011 22:49

Aja, pa za govedino, če je prej lepo porjavimo v vrelem olju je dovolj cca 20 minut do pol ure, za pol kile na 180°C in je čudovita.

Seveda, preden vidi nož, naj počaka 10 minut na zraku.

archi

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

3. dec 2011 12:57

mamamia je napisal/a:

Se strinjam z rimljanko, vendar je nekaj odvisno tudi od načina pečenja. Že nekaj časa vse pečenke pečem na zelo nizki temperaturi, 70 do 80 stopinj, največ sto, in to po tri, štiri ure. Vmes lepo zalivam, dodam tudi kanček vina (menda kislina pripomore k mehčanju mesa, pa še aroma se malo čuti), temperaturo pa zvišam proti koncu peke, da je skorjica lepo hrustljava.

Na tak način je celo govedina sočna in skorajda ne potrebuješ vilice, ko jo ješ. Ni tazcefrana, kot se zeta boji, zgolj mehka in sočna.

mamamia



mamamia

 

mamamia, eno trotlziher vprašanje - imam letos prvič svojo kuhinjo pa bo družina za božič tu. Rada bi naredila pečenko na tvoj način, seveda svinjsko. Kateri kos mesa vzamem in koliko za 6 odraslih (to ne bo edino meso v hodu)?

 

koliko prej jo natrem s soljo, poprom?

 

jo polijem z vročo mastjo, preden dam v ogreto pečico?

 

koliko pred koncem peke zvišam tempreraturo in na koliko stopinj pečem koliko časa?

 

verjetno jo je treba pustiti odležati?

 

hvala vnaprej!

neika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. dec 2011 15:53

Če pečenka ne bo edino meso, je okoli 120 do 150 g na osebo dovolj. Torej okoli 750 do 800 g, bo dovolj. S soljo in porpom jo natreš večer, preden jo nameravaš peči,  jaz jo premažem tudi z oljem (preden solim in popram), potem pa še z gorčico. Zavijem v folijo in pustim čez noč v hladilniku.

Lahko je, preden jo daš v pečico, prelijež z vroččo mastjo. Jaz bi začela peči na kakih 80 do 100 stopinjah, za kilogramski kos svinjske pečenke bosat dve uri morda celo dovolj (odvisno tudi o pečice, debeline mesa). Pa saj vidiš, kdaj približno je meso pečeno. Kakih 15 minut pred koncem pa temperaturo povišaj na 220, morda celo do 250 stopinj, da se  meso lepo zapeče. Moraš pa sproti spremljati dogajanje v pečici, da se meso ne bi prepeklo in izsušilo.

Kateri kos mesa, težko rečem, jaz kupujem "na pogled" in po pogovoru z mesarjem. Lahko vzmaeš pleče, lahko kos od stegna, lahko pa ti tudi izreže kost od vratovine ali kotletov (slednje le, če imet radi bolj suhe pečenke).

 

Pečenko kakih 10, 15 minut pustiš v pečici, potem ko jo že ugasneš. Če jo pustiš dlaj časa, jo lahko pokriješ s folijo, a v tem priemru koža ne bo hrustljava, bo malo mehkejša. Lahko pa pečenko narežeš, iz zelenjave in tekočine v pekaču s paličnim mešalnikom narediš omako, jo daš v primerno posodi ali nazaj v pekač, v omako naložiš narezano pečenko, in si brez skrbi, da bi se meso izsušilo. Čeprav se mi zdi, da ima veliko jedcem svinjsko pečenko raje na krožniku brez takih omak, raje s kakšno prilogo zraven in polito le z omakico od pečenja. Stvar okusa.

 

mamamia

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

4. dec 2011 18:26

najlepša hvala. Bomo eno testno naredili prej.

neika

ursiii  

član od: 19.1.2011

sporočila: 543

8. dec 2011 22:53

O kaj pa če bi pečenko dala iz hladilnika v pečico kar zavito v folijo, a na tak način se pa ne dela.. ? In pred koncem odvila folijo in zapekla..

Se opravičujem če se bo komu zdelo uprašanje neumestno, s pečenkami sem komaj začela, in nimam še nekega znanja.. hvala za odgovor.

ursiii

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. dec 2011 9:04

ursiii je napisal/a:

O kaj pa če bi pečenko dala iz hladilnika v pečico kar zavito v folijo, a na tak način se pa ne dela.. ? In pred koncem odvila folijo in zapekla..

Se opravičujem če se bo komu zdelo uprašanje neumestno, s pečenkami sem komaj začela, in nimam še nekega znanja.. hvala za odgovor.



ursiii

 

Pečenka se ne bi lepo pekla, ker bi bilo meso znotraj, v sredini, še zelo hladno, na zunaj bi se prej segrevalo in peklo, znotraj bi lahko ostalo še surovo. Oziroma bi v času, da je lepo pečeno še znotraj, na zunanji strani postalo preveč suho. Zato tudi za peko na žaru meso vzamemo iz hladilnika vsaj uro ali dve prej, preden ga damo na ogenj, da se lepo enakomerno peče.

mamamia

ursiii  

član od: 19.1.2011

sporočila: 543

9. dec 2011 10:14

Ahaa tako, tako hvala za odgovor.

ursiii

darjao.  

član od: 15.12.2005

sporočila: 140

9. dec 2011 11:05

Jaz vedno različne ( ) pečenke pečem na 200 pokrite s folijo in potem odkrijem, povečam temperaturo na 250 in zapečem, pa se mi enakomerno speče in je sočna, pa še polivat ni treba.

darjao.

Ajdika  

član od: 28.11.2007

sporočila: 20

9. dec 2011 11:23

Kaj pa lončena posoda posoda s pokrovom in pečica s avtomatskim pečenjem ? Ajdika

Ajdika

Al-Ni  

član od: 23.12.2007

sporočila: 149

12. dec 2011 12:54

Tokrat se bom prvič lotila peke svinjske pečenke.

Namen imam kupiti približno 700-800 g kos mesa. Verjetno tisti del, ki je za kotlete/kareje le da je brez kosti.

Začimbe poznam iz te teme.

 

Zanima pa me:

Kako dolgo peči takšen kos ter na kakšnih stopinjah? Koliko vode dodati v pekač?

Imam 10 cm globoko posodo z pokrovom. Kako dolgo pečem pokrito? Kako dolgo odkrito? Koliko jepo trebno obračanja?

 

Zanima pa me tudi:

Kakšna je mrežna pečenka? Tisto lahko tudi dam v takšno posodo peči? Preden jo razrežem odstranim vse kar je okrog nje?

 

Se oprošam za tako nevedno vprašanje,  a tega nisem pekla še nikoli....

Al-Ni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti