Obična svinjska pečenka

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

7. sep 2011 19:26

Tudi jaz ne dajem kumine na svinjsko pečenko, čeprav jo sicer kar pridno uporabljam pri kuhanju. Meni kumina namreč zelo ugaja.

Meso za čisto običajno pečenko, nasolim vsaj kakšni dve uri preden ga položim v pečico in vanj napikam cca pet klinčkov, ki jih, ko je meso pečeno odstranim. Med pečenjem meso polivam s tekočino, ki se nabere v pekaču in zapečem, da dobi zlato rjavo skorjico. Ne natiram s česnom, ker bi le-ta zabrisal čudovito vendar diskretno aromo, ki jo dajo mesu klinčki.



zeta

Sporočilo je spremenil(a) zeta dne 07. 2011 19:27

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

8. sep 2011 23:33

Ja,sol, česen, mleta kumina,lovorov list in to je osnovno, ko damo pečt svinjsko pečenko(saj nekšni žmah te more meti),pa tudi, ko damo v protfan tako opevani PROLEK, se pravi svinjski flam ali zajec so na vrsti toti gvirci.To smo ti bol prleki vajeni gvircof, pa tudi če je keri drugi  kcoj rukno je ne nobeden kozlo.                         

zaja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

9. sep 2011 3:53

Tudi jaz ne maram cele kumine, za segedin, golaž, joto in nekatere druge zadeve pa uporabljam tistega v prahu. Ga lahko okusiš, ni pa meni in moji družini (sem jih lepo naučila, a ne  ) zoprnih semen.

 

Vanja

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

9. sep 2011 18:30

razen česna imamo mi na svinjski pečenki vse začimbe mlete. Prvič pa slišim da bi se dali klinčki v pečenko? Kak pa ima to pol okus, sladek? Jaz dam lepo koščke masla po pečenki in pustim, da se stopi nato pa lepo zalivam vsake tolko. Uporabim pa domače maslo, ker mi kupljena plastika ne diši preveč.

Monika7

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

9. sep 2011 19:29

Monika7, klinčki niso sladki in tudi v mesu jih ni okusiti. Pripomorejo predvsem k boljši aromi, pečenka spominja na pečenko v mrežici, kjer so poleg peteršilja, soli, popra v zrnu, rezine limone, cimeta dodani tudi klinčki. In to da tej pečenki tako žlahtno aromo, da hiša diši po prazniku, kadar se peče.

Sicer pa, klinčki, cimet, piment, niso sladke začimbe, se pa veliko uporabljajo za aromatiziranje sladkih jedi.

 

zeta

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

10. sep 2011 19:54

Jaz jo pa začinit že znam tako, da nam je všeč, ampak speč je ne znam tako, kot jo je moja babica.

Bila je tako mehka, da so se vlakna kar trgala, sploh je ni bilo treba rezati, narazen je šla kar sama. Pa kar teklo je od nje, tako je bila sočna. Moja je sicer vedno mehka, ampak niti pod razno takšna, kot bi si želela, da je.

 

Kakšen nasvet, kako to doseči? 

lartep

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

10. sep 2011 20:01

Takšna pečenka, kot jo je pripravila tvoja babica, se je po moje samo dalj časa pekla, z malo več dolite tekočine. Po moje ti to lahko uspe, če jo še za nekaj časa pokriješ s folijo, proti koncu pa zopet izpostaviš, da se še malo zapeče. Čeprav, moje mnenje je, da je pečenka lepo pečena, ko ostane lepo kompaktna in se reže lepo, brez cefranja.

zeta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. sep 2011 21:22

lartep, pa še tako meso moraš imeti, kot so ga imeli   v času tvoje babice, brez tega ne bo šlo. Takrat je bilo meso bolj sočno, ker je bilo prepredeno z maščobo, zdaj je dosti bolj suho. Menda takjo zahteva trg, torej porabniki.

rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. sep 2011 22:16

Se strinjam z rimljanko, vendar je nekaj odvisno tudi od načina pečenja. Že nekaj časa vse pečenke pečem na zelo nizki temperaturi, 70 do 80 stopinj, največ sto, in to po tri, štiri ure. Vmes lepo zalivam, dodam tudi kanček vina (menda kislina pripomore k mehčanju mesa, pa še aroma se malo čuti), temperaturo pa zvišam proti koncu peke, da je skorjica lepo hrustljava.

Na tak način je celo govedina sočna in skorajda ne potrebuješ vilice, ko jo ješ. Ni tazcefrana, kot se zeta boji, zgolj mehka in sočna.

mamamia

mamamia

archi  

član od: 22.8.2009

sporočila: 100

10. sep 2011 22:46

@Lartep

probaj vratovino, če je premastno pleča  ?

Stegno je po moje za mastne dunajske in konec.

 

@Mamamia

Itak, BRAVO !

Za Pseudomonas bakterijo, ki "napada" govedino mora biti temperatura jedra 65°C.

Za Salmonelo, ki "napada" pujsa in piščance cca. 10°C več, torej 75°C, kar pri piščancu ni dovolj, če se meso drži kosti.

Po moje smo od starih mam smo navajeni "ubijat" meso z visokimi temperaturami, ker so bile takrat higienske in druge razmere, ki vplivajo na svežost in nepokvarjetnost mesa drugačne.

 

Če se komu ljubi toliko časa ukvarjat, naj proba.

http://www.youtube.com/watch?v=2naCEufmlbA

 

 

archi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti