Popusti, akcije, novoletna presenečenja...v trgovskih centrih

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

tema odprta - 21. dec 2006 10:43 | ogledi: 3.579 | odgovori: 15

ojla vsem skupaj

vsem porošnikom v velikih nakupovalnih centrih iskreno priporočam, da preberete ta dva spodnja članka (še posebno drugi), govorita o nas potrošnikih in njihovih fintah, da nam izvlečejo čim več denarja. ta vikend sem imela delavnice v mercator centru in sem se zopet in znova prepričala v resnico, ki je spodaj napisana.

tako malo v razmislek in da boste lažje našli srednjo mero...

http://www.dnevnik.si/novice/objektiv/218201/

http://www.dnevnik.si/novice/objektiv/218190/

lp goga

sam da se kuha..

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

21. dec 2006 11:26

Prebrala. In še kako je res! (Če se tega zavedaš, se lažje upreš!) smrketa

lonygirl  

član od: 13.12.2002

sporočila: 167

21. dec 2006 12:10

S fantom sva se letos odločila, da ne bova podlegla tej nakupovalni mrzlici. Prejšna leta sva v vsaki trgovini videla "kaj lepega" in kupila. V bistvu je pa večina sama šara, ki je ne potrebuješ. Najbližjim bova raje naredila kako dobro pecivo. Ne vem no, jaz sem teh nakupovalnih centrov in ustvarjanja lažnih potreb že rahlo sita. Včasih pozabimo, kaj resnično potrebujemoo, da smo srečni. Lp, polona

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

21. dec 2006 12:44

js sem dosti delala po mercator centrih kot hostesa na teh prireditvah in delavnicah- še posebno za otroke- in najbolj grozno mi je bilo ko so mi otroci povedali, da so s starši skoraj vsak dan v centru po par ur in to je bilo velikokrat. tako da starši otroke stran od trgovinskih centrov. in če malo pogledate po teh trgovinah je res vse narejeno tako, da vas zaustavi in da kej kupite, in to od poda, razsvatljave, razporejenosti prostora, polic in cen. v glavnem grozljivka. js sama pri sebi opažam, kako hitro podležem tem akcijam in nizkim cenam in bohnedaj da vzamam voziček. zato pa sem tudi dala gor članek, ker je kr malo grozljivo ko to prebereš na enem mestu, kljub temu, da vse to že vemo. lp vsem sam da se kuha..

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

21. dec 2006 12:48

Mene se stvar niti ne dotakne, ker živim v kraju, kjer imamo eno trgovino in en supermarket dobrega soseda, kjer pa se niti ne potrudijo napolniti polic (že cel teden bi rada kupila margarino Rama v akciji, pa je ni, za otroške jogurte še niso slišali, razen Lumpi...), kaj šele, da bi te navidezno prepolne police vabile k nakupu. Ne potrudijo se niti lepo okrasiti trgovino, da bi ti vzbudili vzdušje, da bi lažje kaj zapravil. Ko pridem v Ljubljano, pa itak komaj čakam, da grem nazaj, ker me mine že iskanje parkirišča, pa umikanje ljudem in pa nenehno suvanje z vozički z vseh strani, ko bi si človek rad kupil vsaj malo pijače in kruh za po poti. Je pa vse to odvisno od ljudi. Koliko, oz. kaj jim praznik pomeni. Za ene pomeni to vonj po cimetu in smrečju v objemu domačih, enim pomeni smučanje v mondenem kraju, enim pa mogoče ravno zapravljanje in drenjanje po trgovinah, kinih, zabavnih parkih. Eni gužvo naravnost obožujejo in nekateri si mogoče lahko tudi privoščijo zapravljati za stvari, ki jih ne rabijo, pa jih ob pogledu na račun sploh ne boli glava. Kar dosti pa je takih, ki ne poznajo svojih zmožnosti, kupijo kar jim pride pod roke, potem pa iščejo krivca za svojo brezglavost. To je ponavadi trgovec, katerega namen je prodati čimveč, saj če ne bo prodal on, bo prodal nekdo drug. Kdo bi se pa branil dobička. Kot sem rekla, je pa od vsakega posameznika odvisno, kako bo odreagiral na akcijo, navidezno prijaznost, veliko ponudbo. Npr. moja tašča se ima za zelo revnega človeka. V vsakem pogovoru ti bo najmanj enkrat omenila, da ona nima, ne more in podobno. Kupila je fotoaparat in rada slika. Vsak mesec nese razvit približno en film. Naj omenim, da so v našem kraju slike zelo drage - približno trikrat do štirikrat dražje od normalnega ponudnika fotostoritev (dva privatnika si ščitita hrbet). Tako vsak mesec zapravi približno štiri tisoč za razvijanje slik + nov film, da ne govorimo, da je približno polovica slik slabe kvalitete (manjkajo deli telesa na njih, ponavadi zgornji). Lastnica fotostudia ji hoče na vsak način prodati digitalni fotoaparat. Moj fant ji je rekel, naj ne kupuje tam, ker je drago, naj pove kaj hoče in bo on zrihtal po ugodni ceni. In je ona rekla ne, saj ima tista dol vse, pa tako fajn in prijazna je, bi pri njej kupila. Fant se s tem ne strinja, saj se boji, da jo bo obrala, pa še pri slikah trikrat okrog prenesla (ena dig. slika pri nas stane 100 sit). Ampak ne, ona je prijazna. Doma imamo trgovino z oblačili. Je tašča pri nas kupila ene hlače in sem ji jih prodala po nabavni ceni, ker so se ji zdele tako drage, pa še skrajšala sem jih in všila elastiko. Še danes, po štirih letih, mi vsakič, ko jih ima oblečene vsakič očita, da je dala zanje sedem tisoč, a si moreš mislit! Hkrati so pa to njene edine vredu hlače. Je že tako, da tisti, ki vsiljujejo in so navidezno prijazni, več zaslužijo, pa tudi če te okrog prinesejo. Ampak bistvo je, da potrošniki njih izberejo in imajo o njih še dobro mnenje. Drugič grejo še tja, tudi če so ugotovili, da so jih zavedli. Zato ne maram tega šimfanja trgovcev, ker oni samo počnejo tisto, zaradi česar so. Ljudje izberejo. matilda

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. dec 2006 13:07

Hej, Kalipso, sama sem tule pred kakima dvema mesecema razložila "neprijetno resnico" (namenova uporabljam algoreovski izraz) o točkah v nakupovalnih centrih. Sporočilo mojega pisanja je bilo naslednje: točke, akcije, popusti - to je vedno narejeno z namenom, da služi prodajalec in ne za to, da bi potrošnik kaj privarčeval. Če želi potrošnik kaj privarčevati, naj ne gre v trgovino. Takrat nisem pričakovala, da bodo mojemu sporočili sledili odiziv v smislu "hvala za razodetje"....:), me je pa presenetilo kar precej odzivov v stilu "saj smo to nekako vedeli, ampak si nismo hoteli tega priznati, a si res morala to na glas povedati, ker zdaj ne moremo tega več ignorirati in to nas malo moti...." Hočm reči, če sta tebi omenjena članka povzročila to, da si se ustavila, zamislila, ocenila, da je treba o vsebini še koga obvestiti, si pokazala, da imaš socialno odgovornost in da želiš imeti svoje življenje pod kontrolo in da postajaš prava lady, za kar ti samo čestitam. Če se je članek prijel pri tebi, potem je njegov namen izpolnjen. Na gre pričakovati, da bi "prijel" na glavnini populacije. pasivna večina je pač rada v vlogi potrošnikov - če si potrošnik in redno obiskuješ katedrale potrošništva, se lepo zamotiš in se ni treba ukvarjati z bolj pomembnimi temami (s tem mislim tiste: ali sem kvaliteten partner, ali sem kvaliteten roditelj, ali sem kvaliteten sodelavec, ali sem kvaliteten prijatelj, ali imam mnenje in se ga upam artikulirati.....). In še nekaj, če bi imeli namesto potrošnikov ozaveščene kupce, potem bi bila celotna narodnogospodarska potrošnja manjša, kar bi zmanjševalo gospodarsko rast in to bi se posledično odražalo tudi na našem življenskem standardu in tudi mojem in tvojem. Tale kapitalizem res fino zeza na obeh koncih...:) Sicer pa vsem nakupovalcem in potrošnikom želim lepe praznike. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 21. dec 2006 13:07:34

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

21. dec 2006 13:11

Vendelina jr. je napisal/a:
pasivna večina je pač rada v vlogi potrošnikov - če si potrošnik in redno obiskuješ katedrale potrošništva, se lepo zamotiš in se ni treba ukvarjati z bolj pomembnimi temami (s tem mislim tiste: ali sem kvaliteten partner, ali sem kvaliteten roditelj, ali sem kvaliteten sodelavec, ali sem kvaliteten prijatelj, ali imam mnenje in se ga upam artikulirati.....).
žalostno, ampak resnično... matilda

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

21. dec 2006 13:52

Paco Underhill: "Če bi človek kupoval resnično le to, kar se je namenil in kar potrebuje, bi gospodarstvo propadlo." Osebno potrošništvo sprejemam kot del vsakdana in našega načina življenja. Smo družba, ki uživa v tem, da si kupuje tudi stvari, ki jih ne potrebuje nujno. in tudi meni je lepo iti v trgovino,ko imam malo več penezov in jih potrošit. Zadnje leto živim v manjšem kraju, kjer ne hodim dosti po teh centrih, grem v trgovino po špecerijo in to je bolj ko ne to. pred kratkim sem bila v lj v city parku- meki in medini potrošništva- in sem doživela totalni šok, ker sem po dolgem času spet bila sredi vsega tega in sem kr naenkrat hotela imeti VSE in sem že ugotavljala da kaj vse potrebujem. k sreči sem se ustavila in kupila samo to po kar sem prišla. mi smo vsi racionalni osebki in pač sami izbiramo, kot pravi matilda, in tako je prav. trgovci pa delajo, kar morajo. tudi to je prav. js se bolj kot na odrasle osredotočam na otroke in prva stvar ko sem pomislila, ko sem bila v cityju je bila, madona kako lahko starši vzgajajo otroke v tej sredini. ker otroci niso racionalni potrošniki. vse oglaševanje danes je usmerjeno predvsem v otroke,ki so do teh stvari blazno dojemljivi - vzgajanje bodočih potrošnikov, in to je tisto kar je grozno. ko delam v delavnicah po trg. centrih, imam stik z otroci iz najrazličnejših družin in otroci marsikaj povedo. in tudi starši s svojim odnosom. moj post je bil usmerjen predvsem v ozaveščanje. pa ne v smislu, ne hodite v trgovske centre oziroma ne bodite potrošniki, za to nimamo kej dosti izbire. bolj je bil namen ta, da bosta članka mogoče pomagala komu najti srednjo pot iz vsega tega bombandiranja s tem. se lažje upreš nekaterim zadevam in mogoče namesto, da pelješ otroka v city park, ga pelješ v tivoli, recimo. pa lepe praznike in pametno trošenje goga sam da se kuha..

vanya  

član od: 28.3.2006

sporočila: 326

21. dec 2006 15:57

Pa vedno siti v trgovino! Menda tisti, ki gredo lačni v trgovino, več denarja potrošijo. vanya

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

21. dec 2006 16:16

Ja Vanya,tu se pa še kako strinjam s tabo. Moja mama stalno prinese iz trgovine cel kup robe, ki po treh dneh ponavadi konča v smeteh ali pa v pomijah,ker stalno hodi lačna v trgovino!!! lp, ela

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

21. dec 2006 18:21

Vendelina jr.Čudovito si strnila kar nekaj resnic. Prav z užitkom sem prebrala tvoj prispevek. Rada bi pa dodala še nekaj. Kadarkoli kupujete stvari, kjer piše AKCIJA, ali NAJBOLJŠA CENA, dajte poglejte še ceno na kilogram, ki je napisana zraven z manjšimi številkami. Nemalokrat sem ugotovila, da je AKCIJA dražja od redne cene, ker ne upoštevaš teže posameznega pakiranja. Sploh vedno glejte ceno na kilogram. Zadnjič sem pri RIO MARE ugotovila, da je eno pakiranje istega izdelka skoraj 100 % dražje od drugega. Lp Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti