Čokoladni fondue

tinuška  

član od: 2.12.2006

sporočila: 20

tema odprta - 20. dec 2006 13:14 | ogledi: 8.837 | odgovori: 12

Za Novo leto bi rada postregla za sladico čokoladni fondue. Mi je jasno, da vanj pomakamo različno sadje, kako pa pripravim čokolado, z čim jo začinim, kakšno čokolado naj kupim,.... Bomo komaj štirje in nimam pojma kakšno količino naj priprav za nas.

Najlepša hvala za odgovore

tinuška

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

20. dec 2006 13:53

ne vem kakšni jedci ste, a 30dag jedilne čokolade bi v vsakem primeru moralo zadostovati. Zraven se da nekaj sladke smetane (vlivaj postopoma do želene gostote - čokolada mora lepo obliti narobe obrnjeno žlico). Začiniš pa lahko s sredico stroka vanilje, limonovo ali pomarančno lupinico, z rumom, pomarančnim likerjem, lešnikovim likerjem, instant kavo, meto.....kar ti paše k čokoladi sicer. Jaz poleg sadja pripravim tudi na koščke narezan biskvit. Lisa

tinuška  

član od: 2.12.2006

sporočila: 20

20. dec 2006 14:07

Lisa hvala lepa za odgovor, moj mož je kar velik sladkosned pa sej čokolada se hitro pripravi, če bi je slučajno zmanjkalo Hm, z okusi si mi pa dala zdej misliti, bom verjetno kr dva pripravila, ker se samo za enega ne bom mogla odličit. Pa biskvit je tudi fina ideja Hvala in lep dan tinuška

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

22. dec 2006 20:28

hvala bom to sama tudi poskusila . lep pozdrav

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

22. dec 2006 21:32

Zanima me ,če mogoče uporabljate običajni fondi,ker sem slišala,da za čokolado ni primeren.Preizkusa pa nisem še naredila. ena mš

tinuška  

član od: 2.12.2006

sporočila: 20

23. dec 2006 19:28

Ne, nimam navadnega fondija, mam tistega majhnega, kjer je namesto gorilnika svečka. Tudi sama nisem še naredila preizkusa na navadnem, sem pa v tem na svečko delala sirni fondi in je bilo ravno prav vroče. Sem ga pa seveda najprej stopila na štedilniku, potem pa samo ohranjala topoto na svečki. Zdej bom naredila enako z čokoladnim. Lp, tinuška

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. sep 2008 11:42

Z opremo nimam izkušenj (kadarkoli sem to potrebovala - za večje praznovanje - , sem si sposodila na keteringu). Pač pa mi grejo čokoladne omake relativno dobro. Ki jih naredim takole: v kozico dam smetano in nalomljeno jedilno čokolado in medtem, ko se stvar greje na štedilniku, mešam s kuhalnico in potem dodajam še rum. Namreč, tako ostane čokolada dlje časa tekoča/mehka. Smiselno enako lahko narediš v kotličku z gorilcem spodaj. Kar pride prav v primeru, da je čokolade preveč in se ne da vsega pojesti in z ostanki čokolade preliješ (ali pa namočiš) vse sadeže, ki jih imaš. In imaš tako desert še nekaj časa. Če je v čokoladi rum, bo nastala ena taka lepa mehka oblivka, če je pa samo čokolad+smetana, se pa zna čokolada malo krušiti. Sicer pa je v receptu za Aromatično torto stana pofotkala izdelavo čokoladne omake in se vidi, kako je stvar bleščeča in elastična. Vendelina jr.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

29. sep 2008 12:37

Poleg sadja ti priporočam da daš na razpolago še kake holipe, mogoče kake rogljičke ali maslene kekse, kot že predlagano lahko tudi koščke biskvita... Pa luštno je, če daš v posodice zraven še nastrgan kokos (kokosovo moko), zdrobljene lešnike, krokant,... Da lahko potem gostje pomočijo zadevo v čokolado in potem še v te dodatke in je njami! Čokoladno omako narediš iz jedilne ali mlečne čokolade (vendar je meni bolj všeč iz jedilne), lahko pa obe čokoladi mešaš med sabo, fina je kombinacija jedilne in toblerone čokolade. Da je malo bolj tekoča, dodaš malo smetane, masla ali kakavovega masla, tako ima še bolj okus po čokoladi. Lahko pa daš namesto tega margarino ali kokosovo mast, ta je meni fina. Začiniš jo lahko z že predlaganimi likerji ali aromami ali pa z začimbami: garam masala zelo lepo paše v sladke jedi, pa cimet tudi, mičkeno klinčkov, kardamom... Lahko pa se odločiš za bolj drzno varianto in narežeš not na zelo drobne koščke en mali čili. Jaz sem enkrat delala vročo čokolado s čilijem in je bila proti pričakovanjem (ki so bila iz moje in lubijeve strani precej skeptična, ampak sva pač firbca, pa sem probala;) zelo dobra - samo dodajaj po malem, da boš videla, koliko ti je všeč, pa računaj, da če dalj časa segrevaš, bo kasneje bolj izrazito. ena mš, običajni fondi preveč greje čokolado in bi jo zažgal, zato res ni primeren (nisem sicer sprobala, vendar pa mi je nekak iz fizike jasno, koliko toplote daje gorilec in koliko svečka, ki jo uporabljamo pri čokoladnem fondiju). Čokoladni fondi (mislim kompletek: posodica s svečko, vilčke...) je ena taka mala željica, ki že nekaj let čaka na listi, pa vedno nekaj vmes pride... Pa ne dobi se vedno takih, ki bi mi bili všeč. Enkrat bo že;) Mogoče pa takrat celo čok. vodnjak - ko bojo otroci že tako veliki, da jim bo to uvau;) Do takrat pa dam lepo navadno keramično ali porcelanasto posodico na eno nepregorno stojalce (narediš iz žic), spodaj pa eno čajno svečko. Čokolado v posodici z maščobo (smetana ipd) in dodatki stalim v MV ali nad vodno kopeljo in ko je staljena, dam nad gorečo svečko, da stopljena tudi ostane. Veri

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

29. sep 2008 12:39

A holipi so taki vaflji? Raje vprašam kot pa butec ostanem... Začetnica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. sep 2008 12:51

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti