Mesni fondue- katero meso?

pushmycar  

član od: 20.12.2006

sporočila: 7

tema odprta - 20. dec 2006 12:00 | ogledi: 13.615 | odgovori: 14

Rad bi ga pripravil za silvestrovo. Katero meso je primerno, razen govedine? Svinjina da ali ne? Perutnina, teletina, morda telečja jetrca? Kaj ste preizkusili, pa ne boste več, kaj boste definitivno ponovili?

pushmycar

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

20. dec 2006 12:32

Po mojih izkušnjah takole - puranji in piščančji file, svinjska ribica ali kak lep kos od stegna, koščki hrenovk, pljučna, tudi baby beef jetrca (za tiste ki to marajo seveda), ali bolj na čvrsto oblikovane mesne kroglice. Meso razrežem na koščke v velikosti oreha, mariniram v olju in začimbah - brez soli. Možno je tudi - panirani šampinjoni, cvetača, lahko tudi kocke bolj trdega sira. Čim so na eno posodo več kot štiri osebe je bolje imeti dve. Zraven francoska, še kakšna druga bolj sočna solata - krompirjeva, riževa, testeninska... omakce za pomakat, več vrst kruha.. poper in sol v mlinčku Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. dec 2006 12:33

Meso gre načeloma vsako, drobovine pa še nisem zasledila - pa ni, da bi s tem tvegal ravno na novoletni večerji. Načeloma vse, kar lahko cvreš v voku, lahko postaviš tudi v fondue.Fino je tudi, če druščina tako pripravljeno meso kombinira še z omakicami, ki so prav tako priložene na mizi. Vendelina jr.

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

20. dec 2006 13:43

Mi ga naredimo iz piščančjega mesa in hrenovk. Je najhitrejše pečeno, ker otroci ne znajo prav počasi uživat. Sicer imamo poleg 6 skledic, ki se vrtijo in notri damo hrenovo omako, kisle kumarice take čisto micene, tudi sojino in woncerster omako, kakšno zelenjavco... po trenutnem navdihu. swarovski

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. dec 2006 16:22

Vsako kvalitetno meso je primerno, če se ga le da narezati dovolj na tanko - če so kosi predebeli, se ne bojo dovolj spekli v fondiju. Lahko narediš tudi ribji fondi, samo ne mešat rib in mesa, po moje. lahko pa dodaš mesnemu tudi razne na koleščke narezane klobasice, hrenavke in podobno... Važno je, da se upreš skušnjavi, da bi meso kakorkoli mariniral pred tem! Ne smeš, "no go"! Če boš dal namreč z začimbami lepo natrto meso v vroče olje, se bojo začimbe svrle in bo olje ratalo žarko oz. grenko. Torej meso naj bo samo, nič začinjeno. Potem pa daš rajši zraven omakice za pomakat, da zadostiš želji po začinjanju. Pa še vsak si lahko sam zbere omakico, kar je super! Pa daj zraven še kake zelenjavne priloge, super paše soparjena zelenjad. Veri

pushmycar  

član od: 20.12.2006

sporočila: 7

20. dec 2006 18:53

a nič začimb, marinade? soli sem se odpovedal, ampak ostalo? provansalsha mešanica?? nič? kaj potem, ko je gotovo, solim, popram in pomakam v izbrane omake? pushmycar

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

21. dec 2006 14:41

Hmmm. Jaz meso vedno mariniram pa se mi ni nikoli zdelo, da bi se olje zaradi začimb kaj skvarilo - dam pa na kupček nakockanega mesa kako žličko olja, pa začimbe (tudi provansalske iz mlinčka _ Kotany), edino pri sladki papriki sem previdna, uporabim raje kar kako žličko čilijevega olja, je ravno prav. Včasih dam tudi kako žličko gorčice, sojine omake. Seveda pa tako olje ni za večkratno uporabo. Soli pa ne uporabljam zato, ker povleče vodo iz mesa in je to potem gumijasto. No, morda je vse skupaj res stvar okusa, pa naj "porivalec avta" preizkusi kaj mu je bolj všeč, ne. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. dec 2006 18:27

pushmycar, res je, nič marinade za kakršnokoli cvrenje, sploh ne v fondiju,kjer imaš olje več kot uro nad ognjem... In si lahko misliš,kako bi ratalo lepo začinjeno olje, ki ga segrevaš na svoji 200-300 stopinj... Sol pa lahko daš, ta ne bo nič spremenila olja. Tako vsaj priporočajo vse knjige o fondiju... Če vam je všeč, tudi če v olju plavajo "zapečene" začimbe, pa mariniraj, kakor komu drago:) Verjetno je odvisno od tega, koliko začimb daš in katere... Jaz v svoje marinade dam veliko začimb in vem, da to ne bi šlo s fondijem - in ker nas je na fondiju vedno veliko, tudi se olje dolgo greje... Pečeno meso pomakaš v razne omakice, pomakice in podobno, res je! In nič ne manjka začimb, saj jih je povsod polno, če narediš dobre pomakice in chutneye in podobno... Veri

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

21. dec 2006 18:48

Mesni Fondue Če ste se odločili za to vrsto tega slastnega obroka, vam priporočam nabavo različne vrste mesa. Sama uporabim piščančje meso, pljučno pečenko (govedina) in svinjino. Meso narežete na kocke in jih ponudite na pladnju. Meso gostje cvrejo v olju, ki ga prej pogrejete do vretja na štedilniku, potem pa postavite v model fondue-a. Poleg lahko ponudite različne že vnaprej pripravljene omake, kot je npr. Worcestershire omaka, gorčica, majoneza, pekoča chili omaka ter omaka iz drobnjaka, ki jo pripravite tako, da v lončku zmešate kislo smetano z majonezo ter za priokus dodate malo tekočega jogurta. Omako nato potresete z drobnjakom, ki doda značilen priokus. Namesto mesa lahko uporabite tudi morske sadeže. Nekateri sicer cvrejo tudi školjke, vendar tu previdnost v smeri, da morajo biti školjke sveže, ni odveč. Če želite morski fondue, potem raje za pomakanje uporabite škampove repke. tole je bilo pred časom objavljeno na siolu, pa še za sirni in čokoladni foundi. še moje izkušnje: izberi mehko meso, razreži ga na manjše koščke, govedino prej potolči. v trgovinah se dobi razne omake, recimo z gorčičnimi semeni, salso za tiste, ki imajo radi pikantno. lahko pa narediš tudi sama (prileže se posebno svinjini): 1 kisla smetana, 1 strokec česna, 3 žlice olivnega olja, koper, poper, sol. vse skupaj premešaš in ponudiš ohlajeno. ali pa za bolj pikantno: rdeče feferončke (sveže) očistiš semen (delaj z rokavimami) in nareži na zelo drobne koščke, malo posoli in na hitro prepraži na olivnem olju. ponudi toplo. pa dober tek! pppp

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

21. dec 2006 18:52

pushmycar, sori, zdaj vidim, da si on. sem narobe prebrala prejle.... pppp

pushmycar  

član od: 20.12.2006

sporočila: 7

24. dec 2006 12:52

Ker vidim, da so dileme v zvezi z oljem... Uporabljajte arašidovo, vedno sveže, pa ne bo težav. pushmycar

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti