Kako narezat zelje

tajkec  

član od: 7.3.2005

sporočila: 55

tema odprta - 14. dec 2006 16:55 | ogledi: 15.220 | odgovori: 42

Pozdravljene dame, gospodje in marsovci....

Mogoče malo smešno vprašanje, pa vseeno: Kako naj narežem zelje (sveže), da bo tako dobro, kot je v gostilnah. Meni nikoli ne rata. V gostilnah je vedno zelo tanko in mehko, moje doma pa trdo in debelo narezano (navkljub poskusom, da ga narežem kolker se le da na tenko). Je fora v temu, da obstaja solatno zelje, ki ga pa v Merkatorju nisem našla, je fora v ribanju, ali pa v rezanju z nožem, ali liste zvijemo kot palačinko.....Na pomoč.....Vse sem poskusila, razen ribanja, ker nimam "ribežna"

Hvala vnaprej za odgovor....

tajkec

Temo je spremenil(a) tajkec dne 14. dec 2006 16:58:36

Temo je spremenil(a) tajkec dne 14. dec 2006 19:54:36

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

14. dec 2006 17:07

Se bojim, da bo treba kar po ribežen... doma mi ga uspe le na ribežen tako lepo tanceno zrezat, pa naj se moj dragi še tako trudi, da bi ga lepo narezal na nož (in verjemite, da se res trudi!!!) Staša

Neroli  

član od: 25.11.2006

sporočila: 119

14. dec 2006 17:12

žiujoooo :)) Okoli rezanja pri nas je tako: sovražim rezati zelje!!! Meni ga nikoli ni ratalo narezati na laske ane.. potem sm zvedela za drug način rezanja - s salamoreznico :))) aja.. pa še možu sm to prepustila hehe... tako da imamo zdej mir pri hiši in zelje tako kot se spodobi za solatko :)). Drugače pa obstoja za solato drugačna zeljna glava. Kako se ji reče ne vem, vem samo da je po obliki bolj ploščata in ni tako trda, oz. nima tistih trdih "žil", z navadnim zeljem pa solata ni tista "taprava", oz. je bolj trda... to pa ti ne želiš, ane? :))) Upam da sem ti vsaj malo pomagala pozdravčka :) Neroli

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

14. dec 2006 18:26

Enkrat sem prek studenta delala v gostilni Kersic kot, recimo, tamala vajenka in se naucila mnogih zvijac - lupljenje orjaskih kolicin cesna ali cebule (namocis za par minut v vodo), sekljanje a la Jamie Oliver, uporaba ostankov, moram rec, da se mi je zdelo ful poucno, le pomfrita kar nekaj let nisem vec narocala po ostarijah :) Priprava zelja v solati je bila videti takale: kuharice so ga narezale kar z zelo ostrim nozem (pred tem so porezale z listov vecje zile in jih zvile v svitke), nato so ga pa nasolile, polile s precejsnjo kolicino olja in z rokami temeljito premeckale; tako pripravljeno zelje je nato stalo kar na pultu in celo dopoldne veselo fermentiralo in se mehcalo. Pred serviranjem smo dodali na porcijo posebej kis. Po mojem je zvijaca prav v meckanju in pocitku, ne bi pa mogla prisec, ker ga doma nikoli ne pripravljam v solati, ceprav ga na primer v sluzbi prav rada jem, posebno s fizolom se mi zdi prava poslastica. lp, proxima

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

14. dec 2006 18:43

Jaz ga doma, kadar delam to solato, naribam kar z multipraktikom, s tistim rezilom, ki je podobno kot salamoreznica, ki reže na tanke rezine. Tisto res fajn nareže. Če hočeš, da je mehko, mora odstat soljeno in oljano, to ima proxima sigurno prav! meni je sicer bolj všeč, če hrusta:) proksima, mene bi pa zanimale še druge zvijače, tisto sesekljanej ala Jamie, recimo, pa še kaj drugega si se naučial, če se ti da kaj napisat... Veri

nincika  

član od: 23.11.2006

sporočila: 71

14. dec 2006 18:54

jAZ ZELJE REŽEM NA RIBEŽN NA TISTEM MALEM KI SE KUPI PRI PRODAJALCIH SUHE ROBE. JE ISTI KOT VELIK RIBEŽEN LESEN VENDAR VELIKO MANJŠI.ZELJE NAJPREJ NAREŽEM NA "VEHE" OZIROMA DA ME BOSTE LAŽJE RAZUMELI OD STEBLA ODREŽEM VSAK "LIST". LE TEM POTEM ODREŽEM SREDINSKO ŽILO DAM PO DVA DO TRI LISTE SKUPAJ ZVIJEM IN Z RIBEŽNEM NARIBAM. OKUS SOLATE PA JE ODVISEN TUDI OD ZELJA. KO SEM ŽIVELA DOMA PRI STARŠIH SO BILE NAŠE ZELNJE GLAVE PRIDELANE DOMA VELIKO BOLJ TRDE,KO SEM SE ODSELILA PRIBLIŽNO 60 KM.STRAN SEM RAVNO TAKO NA SVOJEM VRTU PRIDELALA DOMAČE ZELJE, TODA TE GLAVE ZELJA NISO TAKO TRDE PA TUDI OKUS JE DRUGAČEN. POTEM SEM NAREDILA PREIZKUS TAŠČO SEM PROSILA ZA DOMA PRIDELANE FLANCE ENE VRSTE ZELJA POLOVICO SEM JIH NASADILA PRI STARŠIH POL PA DOMA IN KONČNI REZULTAT JE POKAZAL DA JE RAZLIKA V OKUSU ODVISNA TUDI OD ZEMLJE KJER RASTE ZELJE IN NE LE OD RAZLIČNIH VRST. SEVEDA PA TUDI OD NAČINA KAKO GA PRIPRAVIMO KOT JE OMENILA ŽE PROXIMA, ODVISNO JE TUDI OD KISA,OLJA...NAJBOLJ PA JE POMEMBNO TO DA JE ZELJE ZDRAVO ZATO GA KAR PRIDNO JEJMO.LP NINCIKA.

tajkec  

član od: 7.3.2005

sporočila: 55

14. dec 2006 19:24

Hvala vsem, ki ste se toliko potrudle. Super ste. Moji sklepi: 1.Ja po ribežn bo treba, nimam multipraktika ali rezalnice :( pa zvijat v palačinke in rezat ta trdo stran 2. Postopek kot ga je opisala Proksima, za posebne priložnosti. Točno tega sem potrebovala :) 3. Poiskat "ta pravo zelje" Kar se pa tiče prsti, mislim, da geološka podlaga sigurno vpliva na rastline, lep primer sta refošk in teran...... Lep večer še naprej tajkec

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

14. dec 2006 19:30

Glej, glej, kako lepo je napisala Nincika - da tudi zelje ve, kje raste (tako kot ista sorta grozdja da na Krasu teran, drugod pa refosk) :)) @Veri: cebulo, korencek etc se po Jamiejevo naseklja tako, da primes sadez ali pol cebule z nohti, obrnjenimi proti sebi, potem pa drsis z nozem po hrbtni strani prstov in hitro preprijemljes - vazno je, da so prsti in nohti ves cas obrnjeni navznoter (kot orlovski kremplji), noz pa navzven - tako da se ne urezes. Enkrat si ga posteno poglej na posnetku, ti bo takoj jasno. "Hladno" prazenje velikih kolicin cebule (na primer za golaz): sesekljano cebulo damo v visoko ponev na malo mrzlega olja, posolimo in dusimo odkrito na majhem ognju - vmes nekajkrat premesamo, ampak ne prevec, ker se sicer cebula spesta. Ko cebula postekleni in se zmehca, dodamo preostalo olje, zvisamo temperaturo, takrat pa ze bolj mesamo oziroma preobracamo z lopatico - tako preprazena cebula "popije" manj mascobe in se bolj enakomerno sprazi. Lahko jo pripravljamo tudi na zalogo - tik pred koncem prazenja jo ohladimo in damo v kozarec, taka potem stoji v hladilniku nekaj dni. Tudi vecjo kolicino cesna razlomimo na stroke, namocimo v vodo za nekaj minut, olupimo, potem pa lahko stoji v hladilniku v tesno zaprti tupperwarki nekaj dni brez skode. Aja, spatule (lesene lopatice) so mnogo bolj uporabne od navadnih kuhalnic, ker z njimi premesamo jed cisto do dna - tudi to je zvijaca iz gostilniske kuhinje. Uporaba ostankov: to sicer pride v postev v velikih kuhinjah, kjer delajo z velikimi kolicinami svezih zivil - obrezke mesa, kite, kosti na primer skuhajo v mesno osnovo, ki jo porabijo za zalivanje, prav tako ciste dele zelenjave (zeljna rebra, cvetacne liste, take stvari). (mislim, da dandanes vecje kuhinje narocajo industrijsko pripravljeno ali zmrznjeno zelenjavo, s katero je seveda manj dela in manj je pride prec). Petersilj za krasenje, s katerim potresemo rizoto ali solato, narezemo kar z velikimi kuhinjskimi skarjami nad kroznikom - v ta namen je stal v kuhinji kozarec svezega petersilja kot sopek :) Sej se bom gotovo se cesa spomnila - pomfrit bom pa zamolcala :) gotovo ga dandanes kupujejo v vreckah zmrznjenega, tako kot vecina ostalih :) lp, proxima

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

14. dec 2006 19:31

@tajkec: ni bila Katrca, ampak Kersic - poceni furmanska ostarija nasproti hale Tivoli (ben ni bila slaba :)) lp, proxima

tajkec  

član od: 7.3.2005

sporočila: 55

14. dec 2006 19:35

Ja oprosti, sem takoj opazla zmoto....brisala....ja. Sicer pa živim polek Keršiča in si večkrat privoščim čvape, prebranac ......Ni švoh... lp tajkec

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

14. dec 2006 19:38

Ja pa bosansko kuhinjo imajo z dobrimi gosanskimi in srbskimi specialitetami, kamor sigurno spada tudi zelje. Tudi jaz ga narežem z multiprktikom,dobro posolim in pustim stati najmanj eno uro. Nato ga dobro ožemem in dodam kumino, bučno olje in kis. Solata je božanska, posebej, če dodam še fižol ali pa krompir, pa seveda tudi česen ne sme manjkati. Kyara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti