Beljakovi poljubčki

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

14. dec 2006 23:50

Lucijana, rumenjake porabim za krhke flancate in potico. Zmrznovala pa jih še nisem, saj običajno bolj ostajajo beljaki. zvezdica55

lucijana  

član od: 4.2.2006

sporočila: 284

15. dec 2006 6:47

hvala vsem, bom probala narest kaj uporabnega z rumenjaki.... najraje bi kakšne piškote...da bi ubila dve muhi na en mah...bom videla...vetrce si pa res želim, sploh po izkušnji zadnjič, prej sem bila 100% da rabim zanje še oblate, zdaj pa vem da jih ne rabim in da so v 35 minutkah na 120C krasni.... lucijana

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

15. dec 2006 8:42

Evo, včeraj sem naredila "španske vetrce" - dva beljaka, 100 g sladkorja v prahu. Beljake sem stepala 15 min nad paro in postopoma dodajala sladkor v prahu. Naredila se je zelo kompaktna krema. Z žličkama sem oblikovala kupčke na peki papirju in v priprti pečici sušila tri ure, na 50 stop.. Mi to obvezno jemo s stepeno alpsko smetano. Sem jih pa delala tudi s kokosom, lešniki, rozinami v rumu,.... mmmmm lp, vanjatajnsek Sporočilo je spremenil(a) vanjatajnsek dne 15. dec 2006 08:43:07

darkad  

član od: 3.9.2005

sporočila: 304

15. dec 2006 9:27

Zvezdica55, hvala za posredovan recept. Sinoči sem jih naredila po Recinih navodilih (razložila je pri temi Šamšnite), sedaj se sušijo kar na zraku. Poročam zvečer o rezultatu. Našla sem še tale link: http://www.coolinarika.com/clanak/priprema-sauma (v bistvu je slikovni prikaz tega, kar je Reca opisala). No, ker sem resno zastavila program "beljakov" sem našla še nekaj receptov, v glavnem so vsi enaki, le pri količini sladkorja so razlike, nekateri imajo dodan škrob (kot je predlagala Rebecca), postopki priprave se razlikujejo. Danes bom poskusila še tvojo varianto, dala bom samo malo več sladkorja. Tudi jaz odvečne beljake velikokrat zamrznem, sem pa pogledala, kako je z rumenjaki. V knjigi "Velika knjiga o peki" piše, da jih lahko zamrznemo, malo razžvrkljane, dodamo ščepec soli. Piše celo, da jih lahko hranimo do 10 mesecev!? Uspešno peko LP darkad

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

15. dec 2006 9:34

za brizgano pecivo lahko porabiš rumenjake. npr. recept od mamamie na peti strani: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8419 Drugače pa lahko narediš kremo za pecivo - rumenjake in moko skuhaš v mleku kot puding, ko je hladno zmiksaš z margarino in namažeš biskvit (moj fant obožuje takega čokoladnega z orehi). Premažeš s čokolado, daš v hladilnik za en dan in narežeš na kocke. matilda

alenka5  

član od: 24.2.2006

sporočila: 196

15. dec 2006 10:30

Tudi sama delam španske vetrce po receptu iz kuharice SESTRE VENDELINE. So zelo dobri, kar se pa shranjevanja tiče - beljak je higroskopičen in iz okolice vpija vlago. Hramba beljakovih piškotov za dlje časa je v navadni škatli problematična - se lepijo, ker vsrkajo vlago. Jaz jih shranim v vakumski posodi (ZEPTER skleda, iz katere izsesaš zrak), in le tu se odlično obdržijo. Drugi recept pa je seveda, da jih čimprej pospravimo v želodčke in nimajo časa vsrkati vlage. To je moja izkušnja, če kdo pozna kako drugo rešitev pa čimprej na dan z njo. lep pozdrav Alenka alenka5

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

15. dec 2006 10:47

Moja žena peče iz beljakov in lešnikov makrone.Hranimo jih v pločevinasti škatli za pecivo in so še po mesecu ali več krhki in hrustljavi tako kot prvi dan. ati zlati Sporočilo je spremenil(a) ati zlati dne 15. dec 2006 10:48:15

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

15. dec 2006 11:12

Verjetno če pokrov kolikor toliko tesni, je vsaka škatla v redu, sicer je pa tudi z drugimi piškoti tko, da če so v slabo zaprti škatli, se zmehčajo. matilda

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

15. dec 2006 11:45

Moje hranim v kovinski škatli in držijo tudi več kot mesec. Problem nastane, ko jih vzamem iz škatle in na krožniku ponudim z drugimi piškotki. Všeč mi je, da so med prazniki piškotki na mizi in vetrci se začno zelo hitro lepit. Tudi, ko sem jih kam odnesla za darilo, skupaj z drugimi piškotki, pa če jih obdarovanec ni takoj pojedel ali pospravil v kovinsko škatlo, so kmalu postali lepljivi. Joj sem zakomplicirala vso stvar . zvezdica55

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

15. dec 2006 12:48

Pač moraš ene stvari vzeti v zakup, čeprav sem enkrat pri indijančkih brala, da začnejo "puščati" če je premalo sladkorja. Tudi vetrci ne bi smeli na zraku takoj "jokati"(pri normalni vlažnosti prostora, seveda), ker naj bi se jih uporabljalo tudi za okraske za smrečico. matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti