Beljakovi poljubčki

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

tema odprta - 13. dec 2006 13:35 | ogledi: 42.488 | odgovori: 56

Letos bi se rada ponovno lotila teh poljubčkov iz snega. Včasih sem jih že delala. Odkar sem našla recept s. Vendeline, so mi zmeraj krasno ratali. Bili so lepi in krhki. Spravljene sem imela v kovinski škatli. Sedaj pa problem.

Ko sem jih dala na mizo med druge piškote, so zelo hitro postali lepljivi. Tudi, če sem jih dala nazaj v škatlo, so potem bili še vedno lepljivi. Če sem jih kam nesla za darilo, tudi več niso bili tako krhki, zato sem obupala in opustila njihovo peko (sušenje).

Prosim za nasvet, kaj pri vas naredite, da [poljubcek] ostanejo krhki tudi izven škatle.

Hvala in prijazen dan

zvezdica55

darkad  

član od: 3.9.2005

sporočila: 304

13. dec 2006 14:41

Zvezdica55, nasveta zate žal nimam , bi te pa prosila, če lahko napišeš, kako jih delaš? Sama sem jih nazadnje delala še v svojih zelo rosnih letih, potem pa kar pozabila nanje. Bi bili pa lahko spet zanimivi. Hvala in LP darkad

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

13. dec 2006 17:19

Pri beljakovi masi se vedno krešejo mnenja. Nekateri prisegajo na pečenje, oziroma sušenje v pečici, drugi ne. Jaz spadam med te druge. Ko mi beljak ostane naredim kremo kot za šamšnite, šamrole ali indijančke in čisto majcene kupčke nabrizgam na peki papir. To potem pustim v toplem prostoru da se lepo posušijo. Lahko jih posuješ s čokoladnimi mrvicami, lahko že beljakovo maso prej obarvaš z jedilno barvo.... Tako narejeni se potem brez problema shranijo v kakršni koli posodi in se ne lepijo. Da so le dovolj suhi. lp Vesna

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

13. dec 2006 17:42

zanima me,če maso za šamrole oz.poljubčke narediš iz 3/4 sladkorja z vmešavanjem in 1/4 goste tople sladkorne mase z vmešavanjem v sneg? ena mš

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

13. dec 2006 17:44

Ena mš, recept in postopek izdelave sem napisala pri šamšnitah. Mislim da si to že videla. lp Vesna

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

13. dec 2006 20:27

Za mano je 30 let poskusov, všteti je treba še mojo mamo. Sem se skoraj požrla, spraševala za recepte in uspela: Vpisano pod naslovom BRIGITINI VETERCI Potrebno: 4 beljaki, 25 dag kristalnega sladkorja, ; peki papir. Beljake stepemo v trd sneg. Na koncu postopoma dodajamo sladkor. Stepeno mara biti tako trdo, da sneg ne pade iz posode, ko se obrne s snegom vred. Sneh polagamo s pomočjo žličke ali brizgamo na peki papir,. V pečici pri temeparaturi 50 st C ( in ne 100 st, kot piše drugje)sušimo približno 2 do 3 ure, najbolje čez noč. Meni je uspelo. To je tudi prvi recepti, ki sem ga l. 2001 prejela po internetu. frina

lucijana  

član od: 4.2.2006

sporočila: 284

13. dec 2006 21:05

jaz sem jih ravno zadnjič delala po receptu iz lise... na en beljak 50 gr mletega sladkorja. -lahko se doda še kak cimet itd. itd.... nabrizgala sem jih na peki papir in jih pri nekje 120 C sušila, pekla...cca 30-40 minutk. bili so krasni in seveda niso dočakali naslednjega dneva.... me pa zanima če imate kakšen fajn recept za kakšne kekse kjer se uporabljajo samo rumenjaki oz. kako ve porabite rumenjake... bi rada spekla malo več vetrcov pa mi je škoda stran vreči rumenjake. Mogoče kakšni piškoti z veliko rumenjaki? lucijana

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

14. dec 2006 9:43

lahko pa dodate se malo skroba - 1 zlicko na 4 beljake LP, R.

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

14. dec 2006 20:46

Za čas pusta, ko delam krofe si beljake shranim v konzervatorju po 4 ali več skupaj in jih sedaj ko potrebujem samo beljake odtalim in uporabim. Se obnese super. Obratno pa še nisem probala, verjetno bi tudi šlo, če bi sedaj zamrznili rumenjake in jih februarja odtalili na sobni temperaturi. je katera že probala? Rebeka

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

14. dec 2006 23:44

Darkad, še recept za Španske vetrce ( ) iz knjige Kuharica sestre Vendeline. Na en beljak računamo 5 do 7 dag sladkorja in kapljo limoninega soka. Beljake (jaz sem velikokrat vzela zmrznjene in odtajane), limonin sok in sladkor damo hkrati v kotliček in pristavimo v hladni vodni kopeli. Stepamo, dokler voda v kozici ne zavre in še toliko časa, da se beljakova pena ogreje in se da oblikovati. To traja 20 do 30 min. Beljakovo testo damo v vrečko in na pekač, pokrit s papirjem za peko, nabrizgamo vetrce raznih oblik. Prve tri ure jih pečemo, bolje rečeno sušimo na 80 stopinj C, nato temperaturo znižamo na 50 stopinj in vetrce sušimo, dokler niso suhi, to pomeni vsaj dve uri ali še bolje čez noč. Držala sem se točno navodil in zmeraj so mi ratali , potem pa je nastal problem, ko sem jih vzela iz škatle in dala na krožnik, ko so se zečeli lepiti . Ali res nihče ne ve, v čem je problem , rada bi jih letos spet naredila . zvezdica55

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti