Medenjaki

skledca  

član od: 21.11.2006

sporočila: 10

tema odprta - 10. dec 2006 21:42 | ogledi: 9.952 | odgovori: 37

Lep pozdrav!

Čisto sem obupana, ker sem preizkusila že pet različnih receptov (dva iz baze, dva iz revij in enega od sestre Vendeline), pa si vedno lomimo zobe na teh presnetih medenjakih. V čem je štos? Med sem enkrat zavrela, enkrat ne, v pečici so točno tako dolgo, kot piše na receptu, zaprti so v škatli z jabolkom... Ima kdo dober recept, z vsemi malenkostmi, skrivnostmi..... da bodo medenjaki končno mehki?

skledca

Marna  

član od: 13.11.2006

sporočila: 494

10. dec 2006 21:49

Sama sem prvič delala po tem receptu: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=3810 , le da sem delala z maso za 2 jajčki: 28 dkg ržene moke 14 dkg sladkorja v prahu 10 dkg medu slabo žličko sode bikarbone 2 jajci malo manj kot polovico žličke pecilnega praška malo začimbe za medenjake in sem ven dobile krasne, mehke medenjake. Pa medu nisem čisto nič segrevala. Prvič sem celo dodala kristaliziran med. S temi količinami sem delala medenjake 3x, potem pa sem se enkrat odločila za večjo količino (takšno, ki je v receptu, pa so nastale težave - morala sem dodadati še kar nekaj moke in na koncu sem dobila ven trde medenjake, ki pa niso bili pretirano trdi. Npr. tako da jih ne bi mogli jesti. Zdaj po enem tednu pa jih že ni več. Ne vem, no. Jaz sem imela do zdaj še kar srečo. Poskusi, pa boš videla. Pa veliko sreče! Marna

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

10. dec 2006 21:52

Čao, vedno delam po receptu od Vandeline in so božanski. Komaj čakam naslednji teden, bo cela hiša dišala po cimetu..... Lep pozdravček, S.

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

10. dec 2006 22:09

Delam jih vedno potem receptu, po so vedno dobri in mehki: 1/2 kg moke 1/4 kg sladkorja 1/4 margarine 2-3 žlici medu 2 pesti orehov 1/2 žličke cimeta 2 jajci noževa konica sode. Vse setavine zmešaš in narediš klobaso. Narežes kot za svaljke. Narediš kroglico in jo na pekaču sploščiš. Na sredo daš mandelj ali oreh. Premažeš z beljakom in pečeš okoli 15 min. na 170 stopinj celzija. Pa dober tek Miha-ela miha-ela

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

11. dec 2006 6:59

Skledca, ti verjetno misliš take okrogle, debele medenjake. Po mojem receptu v bazi so prvi dan bolj trdi, drugi, tretji dan so pa užitni in se zmehčajo. Zadnjič sem "odkrila" plastično škatlo, kjer sem imela lani shranjene medenjake in jih je še nekaj ostalo. So še zmeraj užitni. LP

skledca  

član od: 21.11.2006

sporočila: 10

11. dec 2006 9:57

Hoj! Hvala za tako hitre odgovore! Danes je spet en nov dan za spopad z medenjaki. Bom povedala, kako je izpadlo. Lijana, zaenkrat se ubadam z medenjaki, za katere najprej naredim testo, potem pa z modelčki izrežem različne oblike- debeli so pa pribl pol cm. Verjetno ti misliš take debele medenjake, kot jih lahko kupimo npr. v Hoferju (sploh ne pomislim, da bi se jih lotila). Sem si pa ogledala tvoj recept s slikco in sem navdušena. A misliš, da bi lahko bil problem v mikserju? Namreč: do zdaj nikoli nisem gnetla testa na roke, ampak je to opravil mikser s tistima dvema nastavkoma za gnetenje testa. Hvala za pomoč in LP skledca

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

11. dec 2006 10:24

Skledca,sem že slišala pripombe ,da testo za piškote ni najboljše,če je zameseno v multipraktiku,ne vem a ga mogoče preveč zbije,jaz vse zamesim na roko,dam margarino en večer prej iz hladilnika,da ni tako trda in piškoti so vredu.Bom pa naredila medenjake po receptu Mihaele in povem kaj bo nastalo. kuharca37

ami  

član od: 17.1.2006

sporočila: 132

11. dec 2006 10:27

Berem različne variante. Nekje se premaže medenjake pred peko. Nekje pa takoj po peki še vroče . Kaj je bolje. ami

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

11. dec 2006 10:47

Sem morala kar malo po spominu pobrskati, kako jih delam. Mesim na roke, testo naj čez noč počiva v hladilniku, lahko pa tudi več dni. Gabrijela je res prilepila lepo slikico, sama običajno režem samo štirikotnike, ker jih lažje namažem z limoninim ledom. LP

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

11. dec 2006 12:11

Jaz jih tudi vedno pustim kakšen dan da odstojijo in se medijo. Tudi boljši okus razvijejo. Moja sestra pa za svoje male neučakance zamesi noter precejšnjo količino medu (1/2 kg na 1 kg moke) in precej mehko testo postavi v hladilnik, da se malce strdi potem pa ga na precej pomokani površini razvalja. So že takoj lepo mehki. Staša

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. dec 2006 13:08

Jaz od maščob uporabljam kar stepeno smetano. Potem dam vedno malo manj medu. In vedno kakšno pest moke več. S tem, da dam približno 8/10 moke takrat, ko mešam z multipraktikom, preostalo moko pa na klasičen način - ročno. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti