Medenjaki

gostenn  

član od: 2.11.2005

sporočila: 131

11. dec 2006 20:27

Skledca, jaz sem jih pekla ravno včeraj in resnično so mehki kot puter. Če si s Koroške te povabim nanje....in sicer po receptu: 1/2 kg moke kavna žlička sode bikarbone 15 dag margarine 15 dag sladkorja 2 jajci 15 dag na 60* segretega in ohlajenega meda ščep cimeta Sodo bikarbono pomešaj z moko, stepi jajca z margarino, dodaj sladkor, cimet in med . Sedaj dodaj moko in z roko umesi testo.(testo je kar mehko ,vendar ničesar ne dodajaj). Pusti počivat eno uro ali pa čez noč v hladilniku. Iz testa oblikuj kroglice in jih nalagaj na pekač namazan z margarino.Peci na 180 *C 12-15 min. (saj boš videla ko lepo potemnijo),in jih poberi takoj iz pekača. Želim ti ugodno peko in veliko dobre volje gostenn

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. dec 2006 21:29

Midve s fiziko nisva nikoli bili ravno na ti, pa tudi ona, za kemijo, mi je šla na jetra. Ampak tega je že več kot 30 let. Zato ne znam pojasniti naslednjih pojavov. Pri pečenju testa za medenjakovo hišico, je bilo testo, ko sem vzela iz pečice TRDO. Nato sem čakala, da se je ohladilo in da sem imela čas za oblikovanje, takrat je bilo MEHKO. Ostaneke sem predelala v piškote in ti so bili TRDI. Podarila prijateljem komplet božične ponudbe in medanjaki so bili lepo okrašeni, ampaj TRDI. Potem je prijateljičin mož, mesec dni po obdarovanju, privlekel na svetlo sladko rezervo, in medanjaki so bili MEHKI. V večini receptov piše, da morajo medanjaki počivati MESEC dni, preden so primerni za uživanje. Izvedba dokazov oz. praktični poskusi so to pokazali. Takole je : meni peka medenajkov zelo diši, okrašeni so res lepi. In se sploh ne sekiram, če so trdi ,ali pa mehki. Vsi medenjaki na koncu dobijo svojega potrošnika. Če je potrpežljiv, so potem mehki. frina Sporočilo je spremenil(a) frina dne 11. dec 2006 21:29:55 Sporočilo je spremenil(a) frina dne 11. dec 2006 21:30:31

Varia  

član od: 3.1.2006

sporočila: 108

12. dec 2006 5:49

Skledca, lani sem pekla MEDENJAKE - MILENA, po Rikotovem receptu. Mi je kar uspelo, čeprav sem bolj nerodna pri peki drobnega peciva. Lp., Varia

Barb31  

član od: 21.9.2006

sporočila: 81

12. dec 2006 8:51

Skedca - tale recept je bil v zadnjih 14 dnevih dvakrat preiskušen in obakrat uspel, tako da ti jamčim. Če imam prav v spominu je recept od naše kolegice Harmonije (upam, da sem prav napisala;-)). Sicer to niso medenjaki za izrezovat, ampak so hlebčki, okusni pa takooooo, da jih ne zamenjam z nobenimi drugimi!!!No, pa tudi hlebče se da še okrasit, tako da dobijo svoj praznični videz... Citiram: 30 dag medu, 20 dag masla, 15 dag sladkorja - rjavega 2 jajci, 50 dag polnozrnate moke, 25 dag bele moke, 20 dag sesekljanih orehov, 2 dl mleka, 1 žlička sode bikarbone, samo dve noževi konici cimeta, ker drugih dišav ni bilo pri roki. Med damo v kozico in segrejemo na 50°C, zamešamo vanj maslo in nato še sladkor ter jajca (ko se dovolj ohladi). Ostale suhe sestavine zmešamo v drugi posodi in jim nato primešamo medeno mešanico. Testo naj počiva vsaj eno uro, še bolje čez noč. Oblikujemo po želji (kroglice, paličice, ipd.), pečemo pribl. 15 minut na 180°C. Nujno upoštevaj še tele opombice: 1. testu dodam 10 dah sesekljanih kandiranih pomarančnih in limonih lupinic. 2. Testu dodajam mešanico začimb (cimet, klinčki, kardamom, poper, ingver,... za medenjake + cimet, 3. namesto bele moke uporabim kar vso polnozrnato ali pa uporabim pirino ali dodam pšenične otrobe. Medenjake vedno delam v kroglicah (med peko nastanejo polkrogle) v velikosti lešnika do oreha. Še tople pomočim v sladkorni led (1 beljak + 200-250 g sladkorja v prahu), hladne (če nisem vseh namočila v sladkorni led) pa oblijem s čokolado. Medenjaki so mehki in dobri, še boljši pa so dva do tri dni stari, ker se razvijejo vse arome. Medenjaki, obliti s sladkornim ledom ostanejo dobri zelo dolgo s čokolado obliti pa se posušijo hitreje, ker čokolada "ne dihta".(konec citata) Dodala bi še, da je res fino, če so orehi res samo sesekljani in tudi citronat v ne tako majhnih delčkih, pa tudi pomarančna in limonina lupinica pri meni nista manjkali. In seveda - en kup dišav! Dober tek - res ti ne bo žal, če jih poskusiš! LP Barb Barb31

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

12. dec 2006 8:56

Marna, lepo da so ti všeč in da si zadovoljna. Pri nas so čez celo leto v obtoku in tudi dolgo stojijo v vrečki! Lahko pa jih tudi zdaj za božič okrasiš s čokolado, orehi ali ledom.

Marna  

član od: 13.11.2006

sporočila: 494

12. dec 2006 9:25

Pinka, pri nas pa žal tako dolgo ne ostanejo...do zdaj so vsi pošli v enem tednu. Danes jih nameravam spet spečt. Za praznike jih bom pa še okrasila, ja. Komaj čakam! Marna

bios  

član od: 3.3.2006

sporočila: 72

12. dec 2006 12:43

Medenjaki so bili tudi moja mora. V nedeljo sem jih spekla po receptu,ki ga prilagam. Bili so mehki in taki kot morajo biti. Medenjaki Dobro mešaj, da naraste 30dkg sladkorja in 3 cela jajca dodaj: pol zavitka cimet, pol zavitka klinčkov- mletih seveda, 13dkg mlačnega medu in 1,5dkg sode bikarbone. Temu dodaj pol kg moke , zmešaj in po potrebi dodaj še pest moke. Zmes daj na dobro pomokano desko in oblikuj testo. Zvaljaj testo na pol prsta debelo, izreži z modelčki piškote in jih polagaj na pekač obložen s peki papirjem. Med keksi naj bo precej prostora, ker se razlezejo Segrej pečico na 230°C in tik preden jih daš v pečico, premaži z raztepenim jajcem. PEČE SE JIH CCA 7 MIN.!!! Sama jih potem, ko so pečeni, premažem z limoninim ledom. Originalni recept ima te količine podvojene. bios

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

12. dec 2006 13:29

Barb31, recept, ki si ga napisala, izvira delno od MayeMay, delno pa od mene,...:) Malo sem namreč preiredila njen (oz. od sestre Vendeline) recept. In tudi jaz jamčim vsem, da so ti medenjaki mehki (obvezno morate dodati 2 dcl mleka) in upoštevati navodila. so še bolj všeč zato, ker ni veliko jajc in masla, pa so keksi kljub temu mehki, slastni, in zelo lepo dišijo! Če se jih lotite enkrat, boste pekli samo še te medenjake, garantiram!!! :) LP Zala Sporočilo je spremenil(a) _ZALA_ dne 12. dec 2006 13:31:45

skledca  

član od: 21.11.2006

sporočila: 10

12. dec 2006 13:53

Hojla! Gostenn, hvala za recept in za povabilo- škoda, ker sem z Gorenjske (ko bom res do konca obupana, pa se vsedem v avto in se pripeljem na Koroško malčat medenjake). Barb31 in Bios, vajina recepta sta že na listi za preizkus :) Verjetno bo naslednja bitka z medenjaki danes zvečer, potem pa povem, kako je bilo. Frina, imaš čisto prav, da vsi medenjaki nazadnje dobijo svojega potrošnika. Moje trdonje z užitkom gloda naš zajček. Punce, hvala za nasvete in lep pozdrav! skledca

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

12. dec 2006 14:05

Se pridružujem mnenju Zale in Barb31 glede recepta za medenjake. Tudi jaz delam po tem receptu in so VEDNO mehki in nikoli trdi. Sem jih že večkrat pekla. Tudi jaz dodam 2 dl mleka. Nikoli jih nisem in jih tudi nikoli ne bom pekla po drugem receptu. Eni omenjajo neko jelenovo sol, kot dodatek. Jaz dodam samo sodo in so nam izredno všeč. Za letošnje praznike sem jih že napekla eno veliko škatlo. Palma

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti