Nasvet za testo za potico

Katra  

član od: 20.8.2004

sporočila: 3

tema odprta - 10. dec 2006 12:15 | ogledi: 12.534 | odgovori: 53

Pozdravljeni!

Včeraj sem se prvič lotila (orehove) potice. Delala sem jo po receptu, ki sem ga našla že pred časom, tako da pravzaprav ne vem, "čigav" je.

Testo: 1 kg moke (pol ostra, pol navadna), 5 dag kvasa, 0.5 l mleka, 8 rumenjakov, 1 jajce, 20 dag sladkorja, 0.3 dl žganja, limonina lupina.

Pri testu se mi je seveda nekaj zalomilo. Testo bi morala gnesti, dokler se ne bi nehalo lepiti. A bolj kot sem testo gnetla, bolj je postajalo "kremasto". Nikakor se ni želelo "zgnesti". Tako sem začela dodajati še moke... Na koncu (da se testo ni več lepilo), je to zneslo še 0.5 kg moke. "Potica" se je sicer spekla, a testo ni bilo nič rumeno in sladko... Bolj je bilo podobno kruhu.

Ker pri nas v družini nihče nima izkušenj s potico, se obračam na vas za kakšen nasvet, saj bi za Božič želela narediti "pravo" potico.

Hvala in lep pozdrav!

Katra

andreja č.  

član od: 3.4.2006

sporočila: 587

10. dec 2006 12:46

V bazo sem dala en recept,delam točno po njem in vedno uspe super potica poglej pod orehova potica,recept št-6565 andreja č.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. dec 2006 13:25

8 rumenjakov??? Jaz je nikoli ne delam tako... Dam moko, mleko, jajce, sladkor, rum, kimonino lupino, kvas.

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

10. dec 2006 13:32

Potica brez margarine je pesek! auachiuaua

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

10. dec 2006 13:57

Poskusi s Hit-mix moko - tudi recept je na zavojčku! LP gordana

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

10. dec 2006 14:14

Poizkusi z hoferjevo fruhstuck brot moko.Vse je že notri in nimaš nobenih skrbi,le kako jajčko in kako žlico sladkorja več daj not,kakor pravi recept na ovitku.Pa tudi cena je zmerna(200 sit/kg).Ko ti bo to lepo šlo,pa poizkusi z domačimi recepti.Le pogumno naprej,vsakomur se kdaj kaj ponesreči,pa nas večina še kar naprej peče. ati zlati

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

10. dec 2006 14:33

Aja pa še to: nekateri zmotno mislijo, da dobra potica pomeni ogromno file; Poleg tega mislijo, da je dobra fila pocasta - iz poparjenih orehov. Nikakor, tako okus orehov popolnoma uničimo. Na razvaljano testo, ki je v resnici bistvo potice in mora, da se res topi v ustih (da ni kot mivka v ustih) vsebovati precej margarine, spet namažemo margarino, posujemo s suhimi mletimi orehi in sladkorjem, po želji z rozinami (namočenimi v rum) in zavijemo.... Skrivnost vrhunske potice ni v čimveč jajcih in pretiravanju s pocasto filo!!!! Sam znam dobro potico prepoznati že na oko, zato skoraj vedno na raznih obiskih zavrnem ponujeni "košček super potičke", ker se že nadaleč vidi, da je vse črno od brezokusnega poca ali pa, da je testo - mivka. Vljudneži pa vzamejo in valjajo kepo po ustih, ker se ne da pogoltnit, zraven pa hvalijo, kako fina potička da je. Veliko "domačic" verjame, da delajo odlično potico, jaz pa vem, da sem v življenju doslej mogoče jedel 3 res vrhunske (od pokojne babice, pa morda še 2x), ostalo pa vse totalen pofel. Tako sem se tudi naučil razpoznavati na pogled, ker, ko enkrat ugrizneš - , ne moreš več dati nazaj..... Potica je umetnost, veščina. To ni za ljubiteljske "vikend" pekačice, ki to delajo iz dolgčasa in potem s temi neužitnimi izdelki posiljujejo in mučijo razne sosede in obiske.... auachiuaua

_pikica_  

član od: 1.9.2006

sporočila: 208

10. dec 2006 14:41

eh jaz sem pa z večino potic zadovoljna. Moja mama dela odlične potice a ne želi dati recepta, verjetno zato da bi jo čimveč obiskovali, vsaj zaradi potice če ne zaradi drugega Rekla pa je da da veliko masla ali margarine notri-to naredi potico krhko...mmmmljask

Katra  

član od: 20.8.2004

sporočila: 3

10. dec 2006 14:44

Hvala za vse napisano; pogledala sem si omenjene recepte in je res povsod pol manj jajc, kot v mojem receptu. Še vedno pa ne vem: ali je treba testo toliko časa gnesti, da se odlepi od posode/mize/rok ali je treba dodati več moke oz. manj tekočine? auachiuaua: Veščina ne pride sama od sebe. Nekje je treba začet. Jaz sem vsekakor naredila potico za "domačo rabo", ne za sosede in znance. In glede na to, da sem med tednom v službi (cel dan), ne morem biti drugo kot "vikend" pekačica. Sem pač iz Obale, zato v naši družini ni "tradicije" pečenja potic in ne morem vprašati svoje none, kako jo narediti. Ker pa imajo moji potico radi, se bom z veseljem potrudila in se naučila narediti dobro potico. Dovoliš? Katra

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

10. dec 2006 14:53

Pikica: tvoja mama ve! Zaradi masla, oz. margarine je bila potica od moje babice še po enemu tednu (zavita v folijo, v špajzi seveda) kot ravnokar sveža! Katra: pri tem sploh nisem mislil nate, verjemi. Pod vikend pekačice sem mislil zdolgočasene gospe, ki pečejo zato da pečejo in nekaj delajo, ne pa s srcem, pravim trudom in željo po vrhunskem izdelku. Seveda, veščino je treba sistematično izpopolnjevati in biti temu 100% posvečen, če ne nima smisla. Ti se le potrudi, dovolim, dovolim! Oziroma - odobravam in pritrjujem... Ne pozabi na veliko masla ali margarine in nepoparjene orehe!!! LP auachiuaua

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti