Nasvet za testo za potico

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

10. dec 2006 15:44

Dobro testo je za potico res pomembno. Koliko in kakšna fila je v njej, je pa mislim da stvar okusa. Jaz si jo samo s suhimi mletimi orehi kar težko predstavljam. Mogoče bom pa vsaj na delu testa probala. Nikoli pa ne bom kupila nikakršne mešanice moke za testo. Se mi zdi, da je potem čisto vseeno ali pa še boljše, če kar narejeno potico kupim. S take mešanice sem samo enkrat pekla kruh, pa je bil zanič, lahko da tudi zato, ker sem se že k peki spravila z odporom. Nena

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

10. dec 2006 15:54

Katra, ker ti ni nihče odgovoril ti bom jaz. Testo je treba toliko časa stepati, da se loči od kuhavnice in posode, nikar dodati moke. Uživaj v peki potice Anamarija

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

10. dec 2006 16:02

auachiuaua ,bi nam zaupal svoj recept,da ne "packamo" potic kar tako,v tri dni.?? Saša

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

10. dec 2006 16:33

nb je napisal/a:
Jaz si jo samo s suhimi mletimi orehi kar težko predstavljam. Mogoče bom pa vsaj na delu testa probala. Nena
Ja, ampak ne pozabi testa najprej namazat z margarino (!), čez posuj še sladkor in rozince. Pa potem povej, kako ti je izpadlo. vemves Saša, jaz potice še nisem delal v življenju, sem pa ogromnokrat pri tem opazoval babico in ji mlel orehe (še na roko, haha). Kot rečeno, je bila njena potica objekt malikovanja vseh ki so jo kdaj poskusili, zame pa edina res dobra potica sploh. Tukaj samo ponavljam to, kar je vedno poudarjala ona - margarina, nepoparjeni orehi.... Recept nekje imam napisan; Ga bom piskal, preskusil in potem ti ga magar pošljem na ZS, da te odrešim "packanja v tri dni". Javna objava takega divine recipy-ja bi bila svetoskrunstvo, ker bi ga razgalil pred neposvečenimi! auachiuaua

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

10. dec 2006 16:40

jah,sem se hotela jezit nate,pa ne gre.Ti samo poišči recept,bom jaz probala,na tvoj preizkus bo treba predolgo čakat Saša

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

10. dec 2006 18:27

Katra, meni se potica ravno peče . Mi pa pri tvojem receptu resnično manjka maščoba (sama uporabim margarino Rama (tako zbiram črtne kode za knjižico receptov - že za drugo leto), za 1 kg moko jo uporabim cca 10 dag in 4-5 rumenjakov.Jaz zmešam rumenjake v stopljeno (ne vročo) margarino , to zlijem na moko, malo premešam, dodam vzhajan kvasec in počasi dolivam mlačno mleko (mogoče ga bo dovolj 4 dcl) - dodajam ga pač po občutku (to mi je pač prinesla 30-letna praksa). Sicer pa najprem mešam z mikserejm, potem pa testo še dobro pregnetem, da se žačno delati mehurčki v testu. Mogoče si v skledo dala vse sestavine, tudi vse mleko, naenkrat, zato si potem morala dodati toliko moke?! Sem pa delala potico tudi že s Hit-mix moko in podobnimi, pa ni bilo nič narobe. Moje potice pa morajo imeti tanko testo in veliko file. Za božič vedno naredim vsaj tri okuse - orehovo (ali lešnikovo), makovo in pehtranovo. Ti še kar poizkusi narediti potičko, ampak resnično pazi, da mleko (mlačno, ne vroče!) dodajaš počasi, četudi ga ne porabiš vsega, pazi pa tudi, da dodaš mlačno margarino! Moja hči se je prvič lotila samostojne peke potice pri 15 letih, pa ji gre to opravilo vedno bolje od rok! Le veselo na delo in mnogo uspešnih pek ti želim kača

izid  

član od: 31.8.2004

sporočila: 261

10. dec 2006 21:33

Že veliko let pečem potico z suhimi orehi. Testo namažem z jajci in stopljeno margarino nato posujem orehe in ostale začimbe (sladkor, cimet, rozine ...).

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. dec 2006 9:43

Medve z mamo pečeva potico skupaj - je neke vrste obred že to, da delava skupaj. Moja mama je mojster za testo: jajce, kvas, toplo mleko, moka. Meni je prepuščen nadev: suhi orehi (poparjeni mi imajo malo "plesniv" okus), rozine, smetana, malo čokolade v prahu cimet in v vse skupaj še vmešan trdn sneg. Sneg povzroči to, da potica vzhaja in da je nadev ne tolče dol. Vendelina jr.

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

11. dec 2006 11:17

Nekaj predlogov glede potice: Vse sestavine za potico morajo imeti enako temperaturo ( sobna), moko moramo presejati, v tvojem receptu manjka maščoba ( tri žlice olja in maslo), preveč jajc in premalo kvasa, tudi prostor mora biti topel, prav tako posoda in prt. Pri peki potice moramo imeti čas, vsaj pet ur, saj se ne da nič prehitevati. Pa srečno, naslednič ti sigurno uspe, antonija

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

11. dec 2006 13:45

V petek sem pekla rožičevo potico, ker mi je primanjkovalo časa, je to bilo.....hm....zelo na hitro, nič nisem pazila, sestavine so bile iz hladilnika, iz shrambe.....v glavnem, potica je bila čudovita, okusna.......prehitro je je zmanjkalo, recept pa kar napišem, če ga katera želi. Rožičeva potica Testo: kg mehke moke tip 500 40 g kvasa 6 rumenjakov 0.5 l mleka 200 g sladkorja 100 g masla 0.03 dcl ruma naribana limonina lupina žlička soli nadev: kg mletih rožičev 0,5 l mleka 100 g medu 5 g cimeta 200 g sladkorja 5 beljakov 200 g stepene smetane rumenjak za premaz Priprava: V mešalnik k moki damo v mlačnem mleku dodan kvas, sladkor, maslo in rum. Dodamo še rumenjake, naribano lim. lupinico in malo solimo. Stepamo približno 15 min zelo počasi in nato približno 5 min pri tretji hitrosti. Testo pustimo vzhajati eno uro oz. odvisno od temperature prostora. Razvaljamo na prtu in namažemo z nadevom. Zavijemo, položimo v pomaščen model in pustimo vzhajati še pol ure, prebodemo in premažemo z rumenjakom. Pečemo približno 45 min na 180 stopinj. Recept je prepisan iz ene revije, ne vem, katere, ker ga imam že dolgo, mi pa vedno uspe. Nadev je lahko poljuben, lahko pa iz tega testa naredimo veliko pletenico, torej brez nadeva. LP! Galja Sporočilo je spremenil(a) galja dne 14. dec 2006 08:48:29

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti