Žajbelj

Vanilija  

član od: 18.8.2005

sporočila: 208

tema odprta - 8. dec 2006 16:59 | ogledi: 11.971 | odgovori: 14

Vprašanje se mi je zastavilo v začetku tedna, ko sem obležala z vročino in bolečim grlom. Prijazna tašča mi je priskrbela velik lonec žajbljevega čaja, meni se je pa zazdelo, da sem nekje prebrala, da je žajbelj strupen in da ga sploh ne bi smeli uporabljati za čaje, kvečjemu za grgranje. Kaj menite, je res strupen ali ne? Ga uporabljate?

Vanilija

Tarja83  

član od: 17.11.2006

sporočila: 273

8. dec 2006 17:08

Žajbelj je pri nas velikokrat v obliki čaja za grgranje oziroma za spiranje ustne votline. Največkrat ko koga muči zobobol , ali pa je imel kakšen poseg pri zobarju.Pijemo ga sicer ne, sem pa zasledila posušene žajbljeve liste že v marsikaterem receptu,tako da po mojem ni strupeno. More pa biti da se motim. Lp,Tarja Tarja83

zupanja  

član od: 21.4.2006

sporočila: 134

8. dec 2006 17:18

mi pijemo predvsem v mleku namočen žajbelj (ko nas grlo boli). verjetno pa žajbljev čaj uporabljamo zato bolj za grgranje, kr ni lih preveč dober in ga zato ne pijemo? ugibam, ampak strupen pa sigurno ni... http://www.************.si/leksikon.php?S -

zupanja  

član od: 21.4.2006

sporočila: 134

8. dec 2006 17:19

eh, ni se skopiral link, poglej na najdi.si -

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

8. dec 2006 17:51

Žajbelj je vsestransko koristno zelišče, za zdravje in tudi za uporabo v kulinariki. Ima pa nekaj neželenih stranskih učinkov , katere je dobro poznati. Za bolj podrobne informacije malo pobrskaj po najdi.si. Če drugje ne boš našla vpiši Dvorec Trebnik in izberi zelišča. Pri nas ga imamo za blažitev bolečin ob vnetem grlu. V glavnem ga grgramo, včasih pa tudi pijemo. Lp Cila

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

8. dec 2006 17:55

Ko sva imeli jaz pa sestra težave s kašljem nam je mama vedno skuhala žajbel v melku, kako je bilo dobro. lp Anamarija

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

8. dec 2006 17:57

Js sm tud slišala, da se ga sme uporabljat za grgranje, za pit je pa strupen.

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

8. dec 2006 18:05

Če bi bil žajbelj strupen, bi jaz umrla že pred leti. Izjavljam, da sem še vedno živa, čeprav pijem tak čaj kar pogosto. Seveda pa ne pojem kupčka žajblja vsak dan, pretiravanja pa tako vedno škodijo. Žajbelj na mleku ali v čaju je zame dobro zdravilo. Pozdrav riba-ribica

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

8. dec 2006 19:14

tudi nam je babica dajala, ko smo bili majhni, proti prehladu, žajbelj, pokuhan v karameliziranem mleku... ne vem, zakaj ravno v karamelizirnem mleku, ampak tak je bil pač običaj :) drugače sem pa tudi jaz že spila žajbljev čaj, moja tašča ga celo posuši nekaj vsako leto v ta namen, da ga ima za čaj, tako da tudi jaz mislim, da ni strupen (moje laično mnenje) nike

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

8. dec 2006 19:17

Razmerje : Zavremo 1/2 vode ,1/2 jabolčnega kisa, dodamo žajbel in pustimo stati dobrih pet minut. Mlačno grgramo in izplunemo. Okus res ni prijeten vendar pomaga pri vnetju grla. Žajbljev čaj lahko uživamo, vendar tako kot ostale zeliščne napitke, po pameti! To so zdravilni napitki (čaji), zato naj bi jih ne pili vsak dan ampak največ tri tedne skupaj, potem pa je treba s pitjem za nekaj časa prekiniti, oziroma zamenjati zelišče. Ob prehladih odsvetujem pitje mešanic z mlekom oziroma mleko samo, ker sluzi organizem. Ob takih dnevih pijte po požirkih napitek(čaj) iz ingverja z dodatkom limone in medu, ter islandski čaj (planinski mah).Tega lahko uporabite tudi v dveh prevretkih. Če nimate domačega sirupa (najboljši je tropočev) ga kupite v lekarni, dodajte par kapljic propolisa, kapljice grenivkinih pečk in par kapljic olja 31 ( namesto olja 31 lahko v lekarni kupite kaplice....??? na embalaži je narisana nuna-tudi OK). Uživamo 3x na dan po eno žlico. Najbolje, če pričnemo jemati takoj, ko začutimo boleče grlo, drugače zadevo samo omilimo. Indigo modra barva je barva grla, zato je zelo smiselno, da imamo doma v ta namen šal, katerega si ovijemo (najbolje kar žez noč) okoli vratu. Kadar smo bolni zaužijemo tudi več agrumov, zato previdno pri negi zob. Kislina agrumov topi zobno sklenino.S ščetkanjem in dodatkom kolondonta zadevo samo še pospešimo, zato je potrebno(če želimo ohraniti zdrave zobe) kislino nevtralizirati z mesanico vode in mleka (ispirati) Če uporabljamo sintetična zdravila ne smemo uživati grenivk ali grenivkinih kapljic, ker zdravilo nevtralizirajo. Zdravil nikoli ne smemo uživati (spiti) s zeliščnimi napitki. Vedno s toplo vodo, kapsule pa z jogurtm. Natresla sem malenkosti, ki nam znajo malo omiliti naše zdravje. Vanilija, oprosti, ker sem se razpisala. Mogoče ko komu kaj prav prišlo, drugače pa vržite čez ramo. Veliko zdravja v teh prazničnih dneh, kobra 1

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

8. dec 2006 21:13

Kobra, hvala za nasvete riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti