Vinski šodo

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

tema odprta - 15. jan 2002 21:25 | ogledi: 25.145 | odgovori: 15

Pozdrav vsem skupaj!

Pred dnevi smo se s prijateljicami pogovarjale, kako pripravimo vinski šodo. Moj recept je čista klasika,a moji domači ga vedno pohvalijo. Če pripravljam za 4 osebe, nad soparo stepem 4 jajca, 4 zvrhane žlice sladkorja in 4 dcl belega vina.

Moja prijateljica vmes doda limonin sok in škrob, spet druga pa konjak in mleko.

Zanima me, kako si vi posladkate snežene večere z vinskim šodojem?

Anča

neznan uporabnik

16. jan 2002 9:34

Anja, bi lahko malo bolj podrobno opisala postopek? Svoj čas mi je šoto pripravljala stara mama, odkar pa je ni več... pa tudi šotoja ni...

neznan uporabnik

16. jan 2002 10:40

Pri nas smo delali šoto tako kot pri Anji, le da nismo nikoli mešali jajc nad soparo. Pri nas smo na 1 jajce dali približno 2dcl vina in sladkor po okusu. Vsekakor pa mora biti jajce zelo dobro zmešano (torej z metlico ali pa z mešalnikom), da se naredi tista pena. Pri nas smo naredili šoto tudi iz črnega vina (meni osebno je ta še boljši), pa tudi s pivom je zelo dober. Probajte. Moj pokojni nono (torej stari oče) je šoto pil tudi s kavo ali projo. larisa

Ina  

član od: 20.11.2001

sporočila: 58

16. jan 2002 12:09

Zdravo! Pri nas se pa sladkamo s takimle: Sestavine so enake, le postopek je malo drugačen: Rumenjake in sladkor (iste količine kot pri vas) stepem nad soparo, med stepanjem prilivam vroče vino, na koncu dodam pa še beljakov sneg. Lep pozdrav!

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

16. jan 2002 13:34

Astra! V posodo ubijte jajca, dodajte sladkor in vino, ter stepajte nad soparo, do goste penaste mase-če vam začne "padati dol" takoj prenehajte stepati, ker je že dovolj/preveč! Ni preveč težko....le pogumno! Sedaj bom probala še z rdečim vinom, ali je postopek enak? Ali kdo dodaja konjak ali mleko? Anča

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

25. jan 2002 9:43

Ali se rece vinski sodo ali soto? Obstoja se kaksen izraz? Hvala za odgovor. Henri Henri Ratej

Darka  

član od: 28.9.2001

sporočila: 37

25. jan 2002 11:35

Reče se vinski šodo. Tako ga poimenuje tudi Felicita Kalinšek v svoji kuharici. Jaz vedno stepem najprej rumenjake s sladkorjem, nato ob stalnem miksanju nad soparo prilivam vroče vino. Ter stepam, da nastane gosta pena. Na ta način mi šodo vedno uspe, pa tudi zelo hitro je narejen. p.s.: Moja stara mama nam je naredila šodo vedno, če je koga bolel zob. Lep vikend vsem! Darka

jana1  

član od: 25.6.2005

sporočila: 124

20. nov 2008 20:48

Imam eno vprašanje. A mislite, da bi vinski šodo "pasal" k pečenim jabolkam? Iščem namreč sladico za precej zapoznelo martinovanje. Lp [soncnica] jana1

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

24. nov 2008 15:26

Šodo, lahko tudi šato. Poglej v SSKJ. Postopek z rdečim vinom je enak postopku z belim vinom. Če uporabiš teran, je barva enkratna. Škrob se dodaja zato, da sigurno rata – da ni nevarnosti, da jajca zakrknejo in da se ponovno "utekočini". Še to, šodo se pogosto ponudi raznih sladic. Lahko k pečenim jabolkom, k palačinkam ali k raznim rezinam …

Pokraculja  

član od: 13.8.2008

sporočila: 74

24. nov 2008 15:35

Aleluja..... Nikoli se ga nisem spravila delat.... sem pa par dni nazaj razmišljala o palačinkah s sodojem. ...in taram - vidim recept. Samo imam kot vedno vprašanje - samo rumenjaki+sladkor +vino ali cela jajca+sladkor+vino Hvala za odgovore in recepteke .... lp Pokraculja

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

24. nov 2008 16:06

Tudi jaz delam  šodo tako,da jajca,vino in sladkor stepam kar na ognju ne n ad soparo,če pa hočete,da bo še b oljši,stepite posebej sneg in ga dodajte k predhodno pripravljenemu

(sestra Nikolina)Pozdrav

receptor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti