Kalij

Vanesa84  

član od: 18.6.2017

sporočila: 68

18. jun 2017 16:01

Ne verjemi, da boš kaj dosti imela od kalija v bananah, ker je skoraj polovica olupka. Zato ga imaš v mesu skoraj toliko kot v bananah. Ljudje samo govorijo o bananah ker so sladke in vse kar imajo je samo kalij. Če želiš spisek vse hrane z največ kalija si preberi tole stran: http://www.virmodrosti.com/hranila/kalij-je-skriti-varno

Jaz sem bila presenečena, ko sem ugotovila, koliko hrane je veliko bogatejše od banan. Pripročam pa ti tudi, da se odločiš za temne bučke, ki jih lahko poješ kolikor ti paše, pa zato ne bo težav s sladkorjem.

Vanesa84

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

20. jun 2017 17:27

Kot je meni znano, so v bazah podatki navedeni za ocisceno zivilo (torej za banane brez olupka) pri strocnicah pa so le-te lahko surove, suhe, kuhane. Tabel, kjer takih podatkov ni, se naceloma izogibam, saj so zavajajoce. Npr. navedeni podatki za kavo, veljajo za instant, klasicna mleta prazena ima skoraj pol manjso vrednost, grenek kakav ima res veliko kalija, cokolada pa ne samo malo manj - vrednost se skoraj razpolovi (tudi pri 90% delezu kakava, saj ta zajema tudi kakavovo maslo) itd...

Res pa je lazje pojesti veliko skledo solate, pa ceprav ima procentualno manj kalija

"Stressed is desserts spelled backwards!"

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

22. jun 2017 15:32

Podatki se navajajo za jedilni del plodov (npr. breskev brez koščice, banana brez olupka). 

Sonja

Vanesa84  

član od: 18.6.2017

sporočila: 68

28. avg 2017 9:17

Če ješ kilogram bučk dnevno dobiš 2500 mg kalija, samo je potrebno, da so res sveže in kvalitetne. 90% verjetnosti je, da bodo slabe, sploh v Sloveniji. Jaz kupujem v Mercatorju preko spleta in sem dobila ta mesec odlične. Ponekod jih uvrščajo celo med sadje, in moram rpiznati, da so bile res sočne, pa ko jih olupiš popolnoma zelene. Če dobiš pa blede, rumenkaste potem so bile gojene pod slabimi pogoji, spričane zaradi slabih površin in ponavadi stale predolgo na dostavi do Slovenije, sploh če so bile iz tujine. Je pa razlika kot noč pa dan ko ješ kvalitetne bučke ali pa slabe, ki so ponavadi še grenke in brez okusa. Takšne lahko samo skuhaš, dobre pa ješ kar sveže. 

Vanesa84

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

28. avg 2017 12:55

Kilogam bučk na dan je že kar precej, ne verjamem, da kaj veliko ljudi to prakticira. Ampak če malo pobrskaš, se da dovolj kalija dobiti s povesem običajnimi količinami običajnih živil - krompir, mlečni izdelki, ribe, pa seveda zelenjava in sadje s seznama. Tako da ni nobene potrebe po kakih posebnih količinah česar koli. 

Da je boljša vsa zelenjava z domačega vrta ali bližnje kmetije kot tista lanska uvožena od kdo ve kod, je pa tako jasno.

Sonja

Vanesa84  

član od: 18.6.2017

sporočila: 68

29. nov 2018 8:50

Tale prehranski kalkulator ti bo pomagal pri ugotovitvi koliko kalija dobiš s prehrano. Jaz vem, da lahko enostavno dobiš tistih 5 gramov dnevno, samo vedeti je treba v kateri hrani ga je veliko.

Vanesa84

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

29. nov 2018 9:16

Vanesa, po moje članice vemves že dolgo ni bilo na tem portalu, vprašanje pa je zastavila leta 2006.

Ni mi pa všeč, da portal, katerega ponovno oglašuješ, nima javno napisanih podatkov o tem, kdo stoji za njim, podatki o podjetju...Ker, če je naveden vir, ki priporoča določene zadeve (predvsem, ko se gre za zdravje), lahko preverimo, ali je to res neka verodostojna oseba, ali pa kar nekdo, ki dopoldne traktorje šraufa, ko ima čas, pa še kak nasvet glede najbolj pravilnega doziranja insulina razdeli v širni svet.

Ognjič

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

13. maj 2023 12:02

Evo, ko sem v bolnišnici zdravila pljučnico me je doletela  še diagnoza blago povečanje  kalija. Zdj sem se držala diete pa je še vedno 5,3. Konec meseca spet kontrola.

Ima kdo kakšne izkušnje?  Dieta, vzrok, zdravljenje? V trgovini kar težko grem mimo banan, ki so res moja  rakrana.

Anemiilat

Sporočilo je spremenil(a) Anemiilat dne 13. maj 2023 12:05

Sporočilo je spremenil(a) Anemiilat dne 13. maj 2023 12:08

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

15. maj 2023 12:10

Pri meni je pa ravno obraten problem – premalo kalija in ne vem kako ga zvišati. Kakšna ideja, nasvet? Praviloma pojem po dve banani na dan, krompirja ne lupim in je redno na jedilniku … in ni opaziti učinka.

rdkapica

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

15. maj 2023 12:32

Oreščki, suho sadje predvsem marelice, avokado, paradižnik, tudi omaka, je meni odsvetovano.

Anemiilat

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti