Božično-novoletni piškotki

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. nov 2006 12:43

Tinca, čisto preprosto. Lahko osnovnemu krhkemu testu dodaš malo surove marcipanove zmesi in pečeš kot običajne piškote. Ali pa piškote iz kakšnega testa prilepiš marcipan enakih oblik. Za "lepilo" uporabiš marmelano, namažeš čisto tanko, ali nugat ali pa čokolado. Marcipan lahko z nekaj dodanimi kapljicami tudi obarvaš in tako dobiš dvobarvne piškote. Jaz sem na primer na orehove srčke nalepila zelene maercipanove srčke in na sredo marcipanovega potem dala manjši čokoadni srček, na ene rjavega, na druge belega. za zvezdice ga obarvaš rumeno, za obročke tudi modro, rdeče ali zeleno (zeleno tudi za smrečice), ali pa narediš rdeče in belo pa lepiš na piškote v obliki gobice. Mamamia mamamia

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

30. nov 2006 13:11

Orehov šarkelj 125 g margarine 150 g sladkorja 6 rumenjakov 100 g moke 50 g jedilnega škroba 1 žlička pecilnega praška 200 g kakava 150 g orehov 30 g pistacije 1 naribana pomarančna lupina 4 žlice ruma 1 žlico marmelade 1 žličko cimeta 1/2 žličke pimenta 1/4 žličke mletih nageljnovih žbic 6 beljakov za obliv 100 g marmelade 300 g jedilne čokolade 2 dl sladke smetane 200 g orehov Jajca stremo in ločimo beljake in rumenjake. Iz beljakov stepemo trd sneg, med stepanjem v peljake počasi primešamo 50 g sladkorja. V drugo posodo damo margarino, 100 g sladkorja in rumenjake ter penasto umešamo. V naslednji posodi si pripravimo mešanico iz moke presejane s pecilnim praškom, jedilnim škrobom ter kakavom. 100 g orehov zmeljemo, ostalih 50g pa grobo sesekljamo ter skupaj z mletimi pistacijami in naribano pomarančno lupinico dodamo moki. Mešanico moke in dodatkov počasi primešamo jajčni masi.Dodamo še rum, žlico marmelade in začimbe (cimet, pimet in mlete nageljnove žbice). Na koncu narahlo vmešamo še sneg. Pečemo cca 60 min pri 175° C. Pečen šarkelj pustimo, da se približni pol ure ohlaja v pekaču, nato ga zvrnemo na pladenj. 100 g marmelade v loncu zakuhamo do vrenja, v kolikor je marmelada zelo trda in gosta primešamo žlico vode. Z vročo marmelado premažemo šarkelj in pustimo, da se ohladi. Čokoladna glazura: Čokolado nalomite in dajte v posodo, ki jo postavite v drugo posodo z vrelo vodo ter mešajte dokler se čokolada ne stopi. Sladko smetano zavrite in dodajte stopljeni čokoladi. Odstranite iz vodene kopeli in mešajte z metlico za sneg, dokler masa ne postane gladka. Oblijemo šarkelj in pustimo, da se čokoladna glazura strdi. Orehov šarkelj je nadvse primerno pecivo za božični čas. Lahko si ga spečemo vnaprej, saj je boljši, če nekaj dni stoji in se tako šarkelj prepoji z aromami. Zavit v alufolijo ostane sveži 4-5 dni. Orehovi kolački 500 g + 20 orehovih polovic 200 g moke 1 žlička pecilnega 1 zav. vanil. sladkorja 120 g sladkornega sirupa 1 jajce 100 g masla ali margarine 350 g sladkorja 250 g sladke smetane 3 žlice ruma 3 žlice meda 150 g jedilne čokolade (Sladkorni sirup dobiš tako,da v 1/4 litra vode daš 1/4 kg sladkorja.To počasi zavri in med rahlim vrenjem(5 minut) mešaj.) 150 g orehov zmeljemo in premešamo z moko, pecilnim praškom in vanilijevim sladkorjem. Dodamo sladkorni sirup, jajce in margarino ter zgnetemo v gladko testo. V kolikor je testo preveč lepljivo, dodamo še malo moke. Testo razdelimo na dva dela, zavijemo v folijo in postavimo za pol ure na hladno. Oba dela testa razvaljamo na debelino 3 mm in izrežemo kroge ø 3 cm (dobimo okrog 100 kolačkov) Pečemo jih cca. 8 min pri 1750C. Za nadev sesekljamo 350 g orehov. Sladkor segrejemo in pustimo, da se svetlo-rjavo karamelizira. Primešamo sesekljane orehe, sladko smetano in rum ter kuhamo 5-6 minut. Pustimo, da se ohladi. Orehov nadev nadevamo na polovico kolačkov in nanje položimo drugo polovico kolačkov.Lahko pa pustimo tudi enojne kolačke. Čokolado segrejemo v vodni kopeli in z njo prelijemo kolačke, okrasimo z orehovimi jedrci. Sočni orehovi polžki za testo 40 dag ostre moke 1 pecilni prašek 20 dag margarine 2 jajci 2-3 žlice mleka 2 žlici sladkorja za nadev 20 dag orehov 12 žlic mleka 6 žlic sladkorja 2 žlici sladkorja 1 vanilin sladkor 3-4 žlice ruma za preliv 1 dl vode 15 dag sladkorja 1 limona (sok) Iz vseh sestavin zamesimo testo in ga razdelimo na dva dela in pustimo počivati na hladnem. Medtem zakuhamo nadev in pustimo, da se ohladi. Testo na tanko razvaljamo in premažemo z nadevom. Zvijemo v rulado in narežemo na 1 cm debele kolute. Pečemo cca. 30 min pri 1800C. Skuhamo preliv in ga polijemo po pečenih kolutih (polžkih). klavdija

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

1. dec 2006 21:27

Mamamia hvala lepa, prej ni bilo časa pogledat sem gor. Točno nekaj podobnega sem imela v mislih. Sem pa tudi jaz že kupila božično Liso in bomo letos talali kruh v "tegelcih". Tudi tisti recept pod tem za sadni kruh je videti zelo v redu, sploh ker po njihovih navedbah ostane dober tri mesece. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

1. dec 2006 21:33

Klavdija - kam daš orehe, ki so napisani pri oblivu za čokoladni šarkelj. Meni se zdijo nekako odveč, razen če so to cele polovičke s katerim oblit šarkelj potem okrasimo. Je pa recept prav hud, in zna biti da bo letos namesto kake eksotične potice, ki jih obožujem, na mizi prav tale šarkelj. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

šjorca  

član od: 22.12.2003

sporočila: 233

9. dec 2006 9:00

nb.......meni se že cedijo sline......tista tvoja torta z roladnim robom je morala biti zeeeeelo dobra....kaj če bi napisala iz česa je....

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

9. dec 2006 11:41

Torta je bila res dobra. Mogoče vsaj prerezana ne najlepša ampak samo zato, ker sem jo kot ponavadi pekla zadnji trenutek in smo jo premalo časa pustili, da bi se strdila. Recept je iz ene Lise. Ga bom poiskala in prepisala, samo malo kasneje. Nena

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

9. dec 2006 16:26

nb - mene pa zanimajo keksi, ki so na drugi sliki, kot nekakšne culice (na desni so polži in na levi so te culice) - s čim so polnjene? Če bi pa napisala še recept bi ti bila zelo hvaležna! Lep dan še naprej! gordana

šjorca  

član od: 22.12.2003

sporočila: 233

9. dec 2006 17:01

.....gordana.....meni se zdi, da so to orehove malhice iz baze.....

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

9. dec 2006 19:51

Ja na prvi sliki so bicikli, mađarica, razpokani piškoti, minioni, čokoladni huzarski krapki. Na drugi sliki pa so bela limonina pita, orehove malhice, bicikli, razpokani piškoti, cimetove rolce in vanilijevi rogljički. Minjone sem delala po receptu, ki ga je enkrat na forum napisala Mamamia, vsi ostali recepti so pa iz baze. Nena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti