Za ljubitelje buč in blitve :)

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

1. dec 2006 8:42

Tudi jaz sem ljubiteljica buč,letos res da ni bilo nič z njimi ,vendar imaše nekaj semen iz zaloge,od velikank,in pa še par drugih sort ki jim nevem imena. če bi katera želela ji lahko za prihodno sezono kakšno semenko odstopim. Sicer pa bi bila ob enem zelo vesela kakšnga nove semenke od kakšne zamnimive buče. lep pozdrav val

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

1. dec 2006 8:43

Ežoj, najbrž imaš prav, vrtnarjenje me res osrečuje. Na tisti flikci sem prvo leto pridelala toliko, da so se vsi čudili in spraševali, kje imam še kakšno njivo v najemu. Jaz pa mislim, da me tista njiva ne bi več osrečevala, ker bi bila ob vseh drugih obveznostih le prevelik zalogaj. Jaz se držim načela: Manj je več. Pri vseh stvareh, razen pri kulinariki. Buče pa so ena taka čarobna zadeva, čudovitih oblik, ki mene navdušujejo in navdihujejo kot otroka. Me je kar malo sram pred otroci. Si bo tudi jaz pogledal link od proxime. 32 kg? Pa saj rabiš karjolo, da jo kam prestaviš! Huh! Lp Dolores

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. dec 2006 8:47

Lisa, pri nam je bila slana eno dvakrat in na blitvi se ni poznalo. Zanima me kje pa je ta " naš vrtni center ", ker velike izbire semen buč jaz nisem opazil. ežoj

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

1. dec 2006 9:00

kobra 1 je napisal/a:
Če mi zaupate E-naslov, vam pošljem celo zbirko receptov za jedi iz BUČ in SOLAT.
Ali pošiljaš zbirko, katero je zbrala in uredila Marija Bole, Šmartno ob Paki 106, 3327 Šmartno ob Paki

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

1. dec 2006 9:12

Ežoj, hvala, za odgovor. Pri nas smo veliki porabniki blitve, tako da jo imamo vedno dovolj v vrtu. Tudi zdaj še vedno lepo dela zunaj, samo jo je še veliko, pa jo je škoda pustit, pozimi jo moram pa kupovat. Tud kocene ponucam, jih skuham pa zabelim z drobtinami in je super. Še boljši so, če v vodo, v kateri se kuhajo, dodaš malo mleka. Ko so zadnjič napovedali mraz, sem kupila zimski kovertan in jo pokrila, pa je taka kot mora bit. Imaš pa prav, da zmleta ni dobra. Na morju so me naučili, da ko dam kuhat cele liste blitve, vedno dodam 2 do 3 zrna česna, ki jih potem odstranim. Ima blitva potem super okus, za tiste, ki pa niso ljubitelji česna (da ga ne dobijo pod zobe) pa dobrodošla pogruntavščina. Glede buč pa mož pravi, da sem čisto obrisana, ker jih vsako leto posadim več vrst. Najboljše so mi hokaido, patišon, cukini in maslene buče, pa špagetarce. Ah, kaj, vse so dobre. Lp Gobica

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

1. dec 2006 9:14

Gre za vrtni center Štof na Jesenicah. Po moje so imeli vsaj 15 sort buč. Letos sem kupila sorto Delica (od firme L ortolano), pa sem od ene rastline pridelala le 3 plodove. Kaj češ, poletje je bilo za buče res malo klavrno. Nekaj semen mi je še ostalo, tako da lahko tudi pošljem. Lisa

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

1. dec 2006 9:33

Ja, pa še nekaj - jaz vsako pomlad naročim kakšna posebna semena (za zelenjavo in rože) pri Thompson in Morgan v Angliji. Vsako leto mi konec jeseni že pošljejo tudi katalog semen, tako da se lepo v miru odločiš. Imajo pa tudi krasno spletno stran z vsemi navodili. Kdor rad pridela kaj zanimivega, naj si jo ogleda. Lisa

darkad  

član od: 3.9.2005

sporočila: 304

1. dec 2006 10:49

Sem kot Dolores, še bolj na frišno s svojim vrtičkom, vendar z zelo dobro letino! Vse mi je tako lepo uspelo, na vrtu imam še blitvo, rdeči radič,motovilec, peteršilj (sem ga kar pustila, nekaj sem ga nasadila v posodo, upam, da bo v redu) in tri ogromne, zelo polne sadike brstičnega ohrovta. Nimam še izkušenj - ali ga moram pred zimo pobrati in v skrinjo z njim ali prezimi? Ežoj, tvoj nasvet v zvezi z radičem in srnami sem pa takoj povedala prijateljici, ki ima s temi živalicami res velike težave. Ne vem, kaj vse je že poskušala, celo žvižgajoče palčke je kupila, pa ni bilo preveč uspeha. Radiča pa res ne sadi, ker ga ne marajo (tako kot srne, ha, ha)! Semena za buče in rožice dobim iz tujine in jih bom spomladi z veseljem delila, če bo kdo želel. Ponavadi ne nasadim vsega, potem pa semena ostanejo, drugo leto pa itak pride nova pošiljka. Letos res ni bilo preveč ugodno za buče, pa kljub temu dovolj za kakšno dobro jed. Podobno kot Lisa pobrskam po spletni strani Thompson in Morgan - zelo lepo. Danes bo za kosilo blitva s krompirjem po zgornjih navodilih. Kocene sem vedno odstranila, zdaj jih bom pa poskusila pripraviti po lisičkinem nasvetu - z drobtinami. LP darkad

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

1. dec 2006 17:59

@ezoj: ja, meni kreditna kartica kar stoka, kadar se spravim po takih straneh brskat.. @Lisa: woohoo, 50 kilska muskatka je morala biti pa impresivna, si jo kar predstavljam kot kaksno Pepelkino kocijo :)) Btw, jaz sem prvic nasadila muskatne buce pred 4 leti, seme sem dobila pa v Londonu, kjer sem jih videla na trznici na Portobello Road in cisto osupnila nad njimi :)) tam jih prodajajo na krhlje, tako da sem kupila en kos, ocistila semena in jih naskrivaj susila v omari, da jih ne bi nasla in vrgla stran kaksna sobarica :))) lp, proxima

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. dec 2006 18:18

pa še to: seme buč ostane kaljivo 6 let ( če se hrani na suvem, hladnem in temnem mestu ). Lisička, en prijatelj mi je povedal za kocine, oni naredijo solato ( se pravi kuhano, narezano, kis+olje ) to sem preizkusil, pa mi ni bilo všeč, morda se moraš navadit, ta tvoja varianta. zabelit z drobtinami ( olivno olje ali maslo ) utegne bit pa v redu, morda poskusim. Drugač, naj mi bo oproščeno, dovolim si svetovat ( to pa zato, ker priznate, da ste na frišno vrtnarji ): Ni zmeraj vse tako krasno in uspešno. Recimo ta let sem petršilj sejal dvakrat, ker prvič ni ven prišel ( pa še to je zoprno pri petršilju, ker kali dolgo cca 30 dni ). Blitva pa mi je kalila zelo neenakomerno, pa sem jo mogel presajat Kakšna reč sploh ne uspe. Skrivnost je v tem, da imaš vsega posejano po mal, pa če kaj ne uspe, drugega je dovolj. Glavno za vrt ( če nimate naravnega gnoja ) je kompost. Vsi rastlinski ostanko romajo obvezno na kompost. Pazite pri sejanju recimo solate: boljše se je mal matrat pa posejat bolj po redko, ker je pol veliko manj dela z redčenjem. Pa še na koncu blitva po moje ( ali obara , ali " čorba ",ali enolončnica pa še kakšno ime bi se našlo ): osteklenit čebulo na mal maščobe, dodati piščančje meso narezano na kose, dodati blitvo ( obarjeno ), zaliti z vodo, če hočete lahko en krompir narezan na ploske, po okusu česen in mal muškatnega oreha ( lahko tudi mesna kcka, če uporabljate ) . Ko je krompir kuhan ( ali meso ) vse mal zgostite ( s čim že gostite, svetlo prežganje z čist mal ( ali brez ) paprike, ali podmet ). Naj bo gosto ravno tako, da se mora jest z žlico. Poskusite, morda bo okusno ( seveda ni ravno energijska bomba, pa če imate rudarja doma, verjetn bo čez eno uro lačen ). ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti