Za ljubitelje buč in blitve :)

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

30. nov 2006 10:45

Buce, tako poletne kot zimske, so ful uporabna zadevscina; ker imajo nezen, skoraj nevtralen okus, se jih da pripravit na vse mogoče načine, poberejo namrec okus vsega tistega, kar das zraven :))) - v musako ali pire krompir ali njoke dam pol krompirja, pol skuhane buče - zdusene s curryjem (+ cebula, cesen, curry, feferon) - pečem jih skupaj s katerokoli pečenko (narežem na večje kose in dodam v jena skledo pol ure pred koncem pečenja) - pita bučnica ali bučni burek ali struklji - dodas skuto ali pa tudi ne - narastek s sirom (zelo dekorativna zadeva, če jo pečeš v okroglem modlu z luknjo - v pari skuhano ali v pecici speceno zimsko buco zmiksas, dodas rumenjake, beljakov sneg, malo kisle smetane ali fete, nariban sir, sol, poper in muskatni orescek - zadnji ne sme manjkat) Poletne lahko cvres, paniras, delas ocvrtke, na zaru ali na malo olja pecene naredim v solati z balzamicnim kisom in bucnim oljem, naribane gredo lahko tudi surove na solate - jaz jih nikoli ne lupim, pac pa poberem ven seme, razen ce so cisto mlade. Najbrz bi se se marsicesa lahko spomnila. Ruth Podgornik Res ima objavljenih nekaj odlicnih receptov v svoji knjigi o bucah, jo priporocam. lp, proxima

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

30. nov 2006 11:00

Ezoj, jaz imam tudi še veliko blitve zunaj. Kaj jo obarjeno kaj narežeš, ali daš kar večje kose v skrinjo. Nam je zelo dobra, da so večji kosi. Sploh s krompirjem k ribam. Drugače so pa buče ena super zadeva. Tudi jaz jih uporabljam kot proxima. Super so tudi, da jih daš pečt skupaj s krompirjem in na večje kose narezano papriko. Potem pa malo olivnega olja po vrhu, po možnosti še malo svežega rožmarina, pa si zmagal. Ne rabiš nič drugega kot še eno veliko skledo solate. Gobica

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

30. nov 2006 14:53

lisička, nič jo ne režem, kar tako obarjeno razdelim na količino za enkratno uporabo in tako zmrznem. Blitva je ( za mene ) zelo dobra če jo mal dušiš na prej ostekleneli čebuli s smetano ali vsaj mlekom, po okusu dodaš strt česen in jušno kocko ( če uporabljaš ). narežem je le z nožem, da ni takih dolgih listov, paše kot priloga zrezkom, ali kot samostojna jed za ( recimo ) večerjo, v tem primeru se lahko obogati z žvrkljanim jajcem, ali postreže z jajcem na oko. Enkrat sem hotel naredit še boljše, in sem jo s paličnim mešalnikom " zmlel ", pa da človek ne verjame: prišla je skor neužitna. Drugač, blitva je ena najbolj hvaležnih rastlin za vrtnarja: od začetka je mal pleviš, pol se že sama izbori proti plevelu, zmeraj je imač na razpolago, jaz jo veselo devam v obare, pa tudi naredim " obaro " od same blitve. Pa še to: veliko jih dela napako, da blitve ne redčijo dovolj in je pregosto posejana, pol pa ne raste tako dobro. ežoj

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

30. nov 2006 15:08

Ežoj, sama ušesa so me, ker so tvoji nasveti tako nazorni in uporabni. Jaz sem imela letos prvič svoj vrt in ne boš verjel, vse mi je ratalo (paradižnik, paprika, blitva fižol preklar, bučke, kumare, solate razne, začimbe ...). Ne pravjo zastonj, da ima neumen kmet najbol debel krompir. Lp Dolores

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

30. nov 2006 16:36

Dolores, dobrodošla med srečne ljudi. Parafraziram en ( baje ) kitajski rek: Če želiš biti srečen en dan, pol pa se napij, če hočeš biti srečen eno leto, pol se pa oženi, če želiš biti srečen celo življenje: postani vrtnar. ežoj

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

30. nov 2006 21:42

Mene pa zanima ,kje bi lahko dobila semena buč velikank in ali so te tudi jedilne? balu balu

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

30. nov 2006 22:47

Buce velikanke so uzitne, ljudski glas sicer pravi, da niso med najboljsimi. Sploh so skoraj vse buce uzitne, razen okrasnih in tistih, ki se z njimi skrizajo - take so rade grenke. Jaz sem pred 2 letoma pridelala eno kar veliko (32 kg, kar je seveda dalec od rekorderke), smo jo pa predolgo obcudovali in jo je najedla plesen :))) njeni dve manjsi sestri sta se mi zdeli pa cisto okusni in smo ju koristno uporabili. Semen zal nimam vec (letos zaradi suse niso hotele niti cvetet), tako da ce jih ne bom uspela kje nafehtat, jih bom najbrz kar narocila po internetu (ravno zadnjic sem gledala stran www.seedfest.co.uk - imajo veliko izbiro in se kar zmerne cene, ce cloveka ravno prevec ne zanese). Lahko mi pa enkrat po novem letu posljes ZS ali pa od mrtvih obudis tole temo, ti bom povedala, ce bo do takrat ze kaj uspeha :)) lp, proxima

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

1. dec 2006 6:57

Če mi zaupate E-naslov, vam pošljem celo zbirko receptov za jedi iz BUČ in SOLAT. Lp, kobra 1

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

1. dec 2006 8:29

Lani mi je uspelo pridelati 50kg provansalsko muškatno bučo in cel kup luštnih hokaido buč. Imam jih rada,pripravljam jih na celo vrsto načinov, pa še prebrala sem, da spadajo med najbolj zdrave jedi sploh. V našem vrtnem centru imajo vsako leto toliko različnih semen buč, da se je problem odločiti kaj kupiti. Hokaido posadim vsako leto, dodam pa kakšno specialno sorto. Dobro so se obnesle tudi hruškaste butternut. Imam pa seveda problem, saj živim v gornjesavski dolini in ob enem mrzlem juniju in deževnem avgustu - tako kot letos, moja letina ni kaj prida. Buče imam take, da bodo še najboljše za fondue za eno osebo. Ežoj, ali tvoje blitve še ni oplazila slana? Mojo je in ko se je opomogla, sem jo vseeno nabrala. Žal je imela kuhana sladkast okus. To me čudi, saj je zamrznjena iz zamrzovalnika normalnega okusa. Na vrtu imam pa le še radič, endivijo in kitajsko zelje. Pa malo motovilca, ki bo (upam) dočakal pomlad. Pa ogromno polžev, ki mi žrejo vse povprek. Lisa

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. dec 2006 8:34

Proxima, ti proxima, skoraj bi me kap, ko sem odprl tisto stran (www.seedfest.co.uk ). Meni sploh ni prišlo na misel, da bi iskal semena na netu. Vse imajo, okro ( bamjo ), paradižnik tak in drugačen, da o bočah niti ne govorimo. ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti