Dunajski zrezek!!!

el-ninja  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1

tema odprta - 26. nov 2006 11:38 | ogledi: 8.132 | odgovori: 10

ojla

lep pozdrav vsem na tem spletnem portalu, ki mi je zelo všeč

mam eno butasto vprašanje: kako pripraviti dunajski zrezek (in tudi pariški), da bo res sočen? ali je potrebna kakšna marinada ali kaj podobnega? zapišite kakšen nasvet oz. postopek, kako ga sami pripravite.

hvala vsem za odgovore

el-ninja

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8694

26. nov 2006 12:09

Meso za dunajski ali pariški je lahko - svinjsko, telečje ali puranje. Jaz delam tako: zrezrek na rahlo potolčem, obrežem "žile" ter z nožem čisto na rahlo po zrezku zarežem levo desno - to zaradi tega, da se zrezek v maščobi ne zvije. Na rahlo posolim, vegetam, mogoče malo popra ter paniram - moka, jajce (v jajca dam eno žlico olja), drobtine ter z njim na vročo maščobo. Nekaj minut na eni strani, potem obrnem na drugo stran. Pečen zrezek dam na papirnato brisačo. Pozdravček!

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

26. nov 2006 14:15

Pravi dunajski zrezek je iz telečjega mesa. Tako pravijo Avstrijci. Postopek pa enak kot piše dragička. Galja

živica  

član od: 28.11.2002

sporočila: 307

26. nov 2006 14:40

Letos smo si na Dunaju privoščili pregrešno drag originalni dunajski zrezek s krompirjevo solato (z bučnim oljem in rahlo sladkasto). Zrezek je bil ogromen, telečji, zelo tanek (par milimetrov) in odlično ocvrt. Takega bi si večkrat privoščila, čeprav sicer nisem ljubiteljica dunajcev. Živi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

26. nov 2006 18:48

Kot je rekla galja, pravi dunajski zerezek je iz telečjega mesa in za povrh cvrt v masti. Ostalo so zrezki po dunajsko. Pa saj ni tako pomembno. Pomembno je, da je kos mesa pravi, brez žil, zaradi katerih bi se med peko zvijal. Naša prijateljica, Dunajčanka, da v raztepeno jajce še malo mineralne vode. Zrezke prej samo posoli, jih pusti stati kakšne pol ure (vedno pri mesarju naroči zelo tanke), potem povalja v moki, dobro otrese zrezek, ga povleče skozi jajce in na koncu "potapka" v drobtinah. In da tako peči v srednje ogreto mast (ta je dovolj vroča, ko se koli kuhalnice, če jo namočiš v maščobo, pojavijo mehurčki). Jaz jih ne delam prav pogosto, ker mi običajno pridejo ven kaki zamorčki, če jih že pečem, jih delam v rastlinski maščobi, pa tudi teletina ni vedno pri roki ampak uporabljam tudi puranje ali piščančje belo meso... Dajo pa eni med drobtine tudi naribane mandlje ali nariban parmezan. Jaz jih tako ne smem jesti, je pa res, da bi občasno teknil, da je kaj....Mamamia mamamia

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

27. nov 2006 14:19

Suhi so, če jih predolgo pečeš. Mi delamo puranje, se pravi, da niso "tapravi" dunajski, ampak mi jemo samo take! jasna

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

28. nov 2006 11:05

Hmmm a ni bilo tako, da je originalni dunajc pravzaprav milanski zrezek... ki naj bi bil originalno pravzaprav telečja zarebrnica - po dunajsko pa pomeni pravzaprav paniranje v moki, jajcu in drobtinah. Kar pa se sočnosti tiče - fajn je če prej zrezke malo pomariniraš da so potem bolj sočni. Še en nasvet od "izučenega" kuharja - zrezek naj bo suh in ne moker ko ga daš v moko, pa drobtine je treba z roko pritisnit in potem otrest kar pade samo dol, da se odpadle drobtine ne žgejo v olju. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

pia4  

član od: 9.10.2005

sporočila: 66

28. nov 2006 12:44

Sama delam te dunajske iz piščančjih prsi. Naredim jih tako, da jih posolim, na vsakega dam vejico petršilja in jih pokapljam z limoninim sokom in malo belega olja (nekakšna marinada). Pustim nekoliko časa stati, nato odstranim petršilj ter jih spaniram in na vročem olju hitro ocvrem (2-3 min). pia4

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

28. nov 2006 12:48

Iz ene italijanske revije sem pobrala zvijaco, da jih je treba panirat v drobtinah iz sredice dva dni starega kruha, naribanega na multipraktik (ne pa v kupljenih drobtinah) in cvret na mesanici olja in taljenega masla (ki ima nizje vrelisce in se ne pregreje toliko). Maslo da tudi posebno dober okus - ce vam je vsec, seveda. Delam jih pa tudi vedno iz piscancjega fileja. lp, proxima

el-ninja  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1

30. nov 2006 15:56

hvala vsem za nasvete...bom danes kar kupil telečje zrezke, pa da probamo el-ninja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti