Tsh - kaj je to?

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4339

tema odprta - 21. nov 2006 20:19 | ogledi: 18.240 | odgovori: 2

Imam težave s ščitnico in me zanima kaj je to TSH in kakšni simptomi so prisotni, če ga je v krvi preveč oziroma premalo?

Lep večer in hvala za odgovor

rrr

_pikica_  

član od: 1.9.2006

sporočila: 208

21. nov 2006 20:37

TSH je hormon, ki ga izloča hipofiza in je v povezavi z količino ščitničnih hormonov v krvi. če je vrednost TSH v mejah normale, govorimo o normalnem delovanju ščitnice. Če pa bi bila določena vrednost TSH povišana gre za zmanjšano delovanje ščitnice. Zmanjšano delovanje ščitnice je eno pogostejših endokrinih obolenj , kjer je prisotna upočasnjena presnova telesa. Pogosto so z razliko od povišanega delovanja (hipertiroze) znaki pri hipotirozi (zmanjšano delovanje) bolj zabrisani in postopni, nemalokrat jih lahko zamenjamo z znaki pri depresiji. Taki bolniki so upočasnjeni, brez volje, utrujeni, zaspani, imajo upočasnjen srčni utrip, zabuhel obraz, otopeli izraz, hripav glas, upočasnjen govor, navajajo mišično nemoč, lahko pridobivajo na teži, saj se manj gibljejo, deloma pa se v telesu zadržuje več tekočine, tako , da je koža otekla, prebava ni več redna, pogosto so zaprti.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17822

21. nov 2006 20:40

TSH je tireotropin, tireoideo (ščitnico) vzpodbujajoči hormon, ki nastaja v prednem režnju hipofize (adenohipofiza) in kontrolira nastajanje tiroksina, ščitničnega hormona. Hipofiza, tudi možganski privesek imenovana žleza, je hormonalna žleza v možganih. TSH poveča izločanje tiroksina in trijodtironina iz žleze ščitnice. Ta leži na sprednji strani vratu tik pod grlom in obdaja sprednji del sapnika. Sestavljena je iz dveh režnjev, ki ju povezuje pecelj. V tkivu obeh režnjev je zelo veliko mešičkov, celice, ki gradijo steno teh mešičkov izločajo hormona tiroksin in trijodtironin. Hormona se izločata v notranjost mešičkov in od tam prehajata v kri. po nje potujeta do celic, na katere delujeta (številne celice, predvsem celice jeter). V celicah pospešujeta celično diihanje in presnovo na splošno. S tem se v telesu poveča sproščanje energije in tudi tvorba toplote. Pod vplivom teh hormonov se v celicah poveča tudi tvorba beljakovin. Zato so ščitnični hormoni pomembni za rast telesa, še posebej možganov (v času razvoja otroka, seveda). V prehrani moramo imeti dovolj joda, ker je sestavni del obeh hormonov. Povečana količina TSH torej pospeši izločanje hormonov ščitnice, ti pa na eni strani pospešijo presnovo telesa, na drugi strani pa po načelu negativne povratne zveze zavrejo nastajanje TSH v hipofizi ( v resnici je še malo bolj zakomlicirano). Ker je manj TSH, nastaja manj hormonov ščitnice, zato se izloča več TSH,.... tako se na zelo natančen način ureja delovanje hormonalne žleze. Spremenjena količina TSH torej pomeni spremenjeno količino hormonov ščitnice, to pa izzove ustrezen bolezenski odziv telesa. Preprosto sta oba pojava (preveč in premalo hormona) razložena na spodnjih dveh linkih. Če želiš še kaj več, sporoči na ZS, pa ti najdem še kaj informacij. Upam, da nisem bila prestrokovna. sicer pa so informacije pobrane iz učbenika Peter Stušek: Biologija človeka, ki jo običajno uporabljajo gimnazijci, najverjetneje v 3. letniku. http://pdc.prva-gimnazija.org/inf/projekti/en http://pdc.prva-gimnazija.org/inf/projekti/en rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti