Olivno olje

funuk11  

član od: 30.10.2006

sporočila: 197

tema odprta - 20. nov 2006 18:29 | ogledi: 5.554 | odgovori: 13

Mene pa zanima zakaj vse je oljčno olje? Kako ga uporabljte v kuhinji in kako vpliva na zdravje?

Že v naprej se zahvaljujem za odgovore.

funuk11

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. nov 2006 18:49

Žlica ali dve olivnega olja n atešče ti spravi v red jetra in žolč, pa še kak drug balogodejni učinek ima na organizem. Tio mi nič ne pomaga, ker ga na tak način ne spravim po grlu navzdol, si ga pa natopim na kruh in to potem pojem. Mi ga uporabljamo za peko rib (razen sladkovodnih, meni ta kombinaicja nekako znese; verjetno zgolj predsodek), pa za večino solat (razen radiča in motovilca, tja damo bučno olje), tudi za rižote, peko mesa, pripeki kruha. V njem ne ccvremo jedi, vem pa, da nekateri počno tudi to. Tako da je vse stransko uporabno, kot kakšno bolj običajno belo olje. Mamamia mamamia

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

20. nov 2006 18:53

Jaz sem se navadila in tudi v kuhi uporabljam izključno oljčno olje. No ja, razen če kaj ocvrem za mladičke...pa tenstan krompir na oljčnem olju ni dober... Drugače pa povsod, kjer sem prej uporabljala sončnično olje. Od kuhanja, pečenja mesa, zabeljenja solat,...in ej super. Moji se ne pritožujejo, pojejo vse s slastjo, tako kot prej, za marsi katero stvar pa rečejo, da je sedaj še boljša.

zupanja  

član od: 21.4.2006

sporočila: 134

20. nov 2006 21:26

moja prjatlca celo palačinke peče na olivnem olju -

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

20. nov 2006 22:20

Kuham vse na oljčnem olju. Za cvrtje pa uporabljam rastlinsko olje, ker je oljčnega olja škoda. Če na tešče spiješ žlico domačega oljčnega olja odpraviš žolčne in ledvične kamne. lp Anamarija

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

20. nov 2006 22:24

Za lase je krasna zadeva: fino je , če imaš možnost narediti oblogo za čez noč, ko te nihče ne vidi in voha. Drugo jutro opereš normalno s šamponom. 1 x na mesec in uspeh v sijočih laseh je zagotovljen. Recept povedala nona s Hvara (kjer vsako leto preživljamo dopust) in rekla, če še nismo opazili, kako goste in lepe , sijoče lase imajo primorke??? titta

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

21. nov 2006 8:53

Uporabljam ga namesto kreme za sončenje! lp Nena Nena-morje

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. nov 2006 9:00

Jaz tudi nasploh za mazanje kože. (Tudi otroškega obrazka). Sicer ga veliko uporabljam, nikoli za cvrtje, nikoli ne pečem mesa gor, ... Skratka, ne pregrevam ga. (tudi jihe in omake naknadno zalijem z njim). Najrajši pa na solatah...

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

21. nov 2006 9:07

Za vse. Dražje in bolj aromatične za začimbo (nekaj pokapljaš z njim) in za solate, bolj običajne za vse pečenje, (ja tudi za palačinke). Edino za vok imam poleg olivnega /oljčnega še sezamovo olje. Če hočeš debatirati o zdravju, priporočam, da temo odpreš na forumu "zdrava prehrana"

IČA  

član od: 9.1.2006

sporočila: 232

21. nov 2006 9:28

Odkar olivno olje uporabljam namesto kreme za sončenje nimam več alergije, ki je bila prej stalni spremljevalec na dopustu. Pri kuhi uporabljam olivno olje, ker je bolj zdravo, le za cvrtje uporabljam belo. Nekje sem prebrala, da se samega olivnega olja ne sme segrevati, ker potem postane strupeno. Ali je trditev pravilna Lep in prijeten dan Iča

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

21. nov 2006 11:00

Oljčno olje je res krasna stvar za lasne konice - kot je ze bilo napisano zgoraj. Jaz pa sinu tud nogice masiram z njim (refleksološko). Pri nama ugotavljam, da je za masaže (in sploh za nego kože) je bolj primerno "jedilno" hladno stiskano olje kot pa tisto prečiščeno iz lekarne. Ne vem, kaj z njim počnejo v lekarnah, ampak moja koža postane po tistem olju suha in srbeča. V kuhinji ga uporabljamo za hitro dušenje zelenjave, gob, itd. Pregrevat se ga pa menda ne sme, ker se nekaj sprošča iz njega (prosti radikali al kva). Lep dan, Sy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti