Kako perete kuhinjske krpe?

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

22. nov 2006 13:48

Iz otroštva mi je ostal spomin na vedno umazane krpe in brisače...brrrr... Svežih in čistih pa ni bilo vedno na razpolago. Pri tašči pa je v uporabi naenkrat po 10 in več krp, tako da nikoli ne veš, katera je zadnja prišla iz omare, vsi si veselo brišejo vanje roke in usta, pa posodo (vrstni red sploh ni pomemben) - no, ni mi potrebno posebej poudarjati, da mi ni všeč ne ena, ne druga varianta. In takrat je "padla" odločitev: brisačke za roke, k.krpe izključno za posodo (ne uspe vedno, ker je mož prinesel kar nekaj navad od doma). Ko sem pred cca 20 leti kupovala krpe in brisače sem očitno pretiravala. Nakupila sem jih cele kupe in še sedaj velik del od njih čaka, da ugleda luč. V uporabi imam (na dan) eno brisačko in eno ali dve kuhinjski krpi. Z madeži nimam velikih problemov, ker, tako kot je to opisalo že nekaj gospodinj, uporabljam za umazane površine viledo (ta pa je VEDNO umazana - čista je samo prvo uro). Madeži ali ne - to je odvisno od načina uporabe. Ob souporabi vilede boste ohranile čiste krpe. Če ste se odločile, da boste z njimi brisale vse, je to vaša odločitev, vaši fleki (he,he) - ne sekirajte se, glavno da ve veste, da je čisto. Pozdravček, Lipa

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

22. nov 2006 14:24

Tako kot nekatere tudi jaz vedno uporabljam za umazane površine viledo, včasih tudi papirne brisačke, ki ji uporabljamo tudi za brisanje rok. Servieti potem preživijo brez večjih madežev. Če pa se le zgodi kak madež, tiste krpe vedno pred pranjem namočim v prašek in jih zmencam, nato pa gredo v stroj na pranje. Včasih sem jih namakala v Arekino. Ker pa uniči vlakna, je ne uporabljam več.Imam kljub vsemu raje kak neodstranljiv madež. lp Julija

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

22. nov 2006 17:25

Jaz jih pa nalagam, umazane seveda, v eno veliko vedro s pokrovom, in ko je vedra polna, jih čez noč namočim v stroju in potem lepo s predpranjem in pranjem skuham, na 95 stopinj. Perem z arielom in mu dodam malo belila. Pri meni so kuhinjske krpe potrošno blago in jih ne šparam, stalno pa je v obtoku nekje okoli 70 kom. Perem pa jih zmeraj same, ker jih je toliko, da jih je za pon stroj. Krpa so vedno lepo bele in dišeče, če pa je kje kakšen majhen madež, pa ga tako kot mamamia enostavno ne vidim, haha Saj niso za razstavo, so za brisanje posode in še kaj. Ko pa so že močno iztrošene, pa jih uporabim za avto, motor, kosilnico in še kaj, pol pa v smeti z njimi. Imam juh vseh sort in velikosti, najbolj pri srcu pa so mi ene bombažne, ki sem jih dobila v dar od sorodnikov iz Srbije. So 2x večje od običajnih in bolj vpojne. Imam pa jih bolj za pokrivanje peciva in kruha. Edino te malo bolj "šparam". Kyara

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

23. nov 2006 20:30

js pa kuhinjske krpe skuham v vlikem loncu.so čisto bele in le redki madeži ostanejo.bom pa še vse vaše fore preverla ko jih prečekiram.bybyb ena mš

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

23. nov 2006 21:41

Tudi na mojih krpah je kar nekaj madežev, ki nas sploh ne motijo. Pri kuhinjski krpi je za nas pomembno le, da je oprana brez mehčalca in da dobro vpija. Kuhinjske krpe, oprane z mehčalcem, ki se ob dotiku ne primejo na roko in slabo vpijajo, so... jak. Vsaj za naše pojme. Isto velja za brisače. Naše krpe in brisače imamo radi sveže skoraj trde na občutek - take najboljše vpijajo in so za nas mega. Edino krpe, ki jih uporabljam za zavijanje in kuhanje štrukljev, predhodno prekuham v vodi, saj imajo drugače štruklji okus po pralnem prašku. Je pa zelo zanimivo brati vaša mnenja... prav vsaka ima svoje navade in zahteve in prav je tako. Anja

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

26. nov 2006 20:40

Po tolikih letih sem ugotovila, da tudi pranje pri 95 stopinjah ne odnese vseh madežev. Zato perem perilo največ pri 60 stopinjah. Enako je s krpami. Perem z Arielom ali Persilom, dodam omino bianco. Včasih sem perilo namakala v stroju po 2 uri, da sem dodala tudi več vode. Sedaj pa imam takšen pralni stroj, ki najprej namaka, če želim, nato opere. Stvar je v tem, da so najbolj strupeni madeži od kave, čokolade in sadja (če se zasušijo). Če me to moti in se po več pranjih ne odstranijo, jim dam cca 2xletno v Arikino. Sicer pa se krpe tako hitro obračajo, da teh madežev skoraj ne opaziš. Je pa res, da vedno vse prej obrišemo z viledo krpo in tudi ko so bili otroci mali, sva jih z možem okrog ust umila. Morda se sliši tiransko, vendar moram reči, da so otroci te navade prevzeli, kot potegnejo vodo na WC-ju, in si mastne roke najprej umijejo in obrišejo v brisačo. Res je tempo toda splača se včasih potrudi, to je dolgoročno! Madeži pa so del našega življenja. Lep pozdraav, Branka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?Dragička
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti