Kako perete kuhinjske krpe?

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

20. nov 2006 15:32

Kuhinjske krpe perem odvojeno od ostalog veša. Upotrebljavam Fax deterđent i sve fleke mi izađu. Krpama brišem samo suđe, a za ostalo koristim kao i dragička vileda krpe. Lidija...

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

20. nov 2006 16:38

Jaz jih najprej pošpricam z megliom in pustim nekaj časa, potem pa jih dam na kuhanje z običajnim pralnim sredstvom. Stari madeži gredo seveda težko s tkanine. Pravim pa tako, če komu kaj ne paše, pa naj mi kar nove prinese. LP! fakin712

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

20. nov 2006 16:44

čistilo megli sgrasatore je super za trdovratne fleke. potem jih perem ločeno od ostalega perila, na 90 in še tiste prastare, verjetno je nekje na robu napisano : stara sem 20 let, še tiste so čiste in nič zaprane. Paziti je potrebno le toliko, da kuhinjskih krp že ob prvem pranju ne "zapereš". potem so sive in izgledajo stare kot da so iz Avstroogrske. titta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. nov 2006 17:14

Jaz ne kompliciram. Če kak madež ne gre takoj proč, ga naslednjič namažem z deteregentom za ročno pranje ali s kako rečjo zoper madeže. Če je še vedno na krpi, se delam, kot da ga ne vidim. Krpe so potrošni material. Za mastne madeže v kuhinji uporabljam papirnate brisače, potem gobasto krpo, klasično bombažno kuhinjsko krpo imam zgolj za brisanje posode. Roke si v kuhinji brišemo z namenskimi kuhinjskimi frotirastimi brisačami. Ko je krpa le preveč zbledela in je madežev preveč, ko, skratka, odsluži svoje, gre pa v posebno vrečko in čaka na uporabo za tiste primere, ko je vsake nove ali čiste škoda (čiščenje žara, prijemanje mastnih stvari, brisanje kakšne grde umazanije okoli hiše...). Skratka, pri nas krpe kot potrošni material krožijo.... Tele krpe od fax helizima so bile pa zakon. Potem jim je sledil še dixan pa persil... Za pokrivanje testa pri vzhajanju imam čisto posebne platnene prtiče, prav tako za škatlo za kruh in še kaj. Steklokeramične plošče pa nikdar ne pokrivam. Bi zlahka pozabila na krpo in prižgala ploščo... Mamamia mamamia

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

20. nov 2006 18:46

Tudi jaz imam probleme s kuhinjskimo krpami. Zdi se mi da je tudi malo odvisno od materiala iz katerega so krpe. Imam največ krp iz svilanita. te se perejo super. Na ostalih pa ostajajo manjši madeži. Ko perem krpe, dodam pralnemu prašku belilo od Amwaya. Pomaga! to belilo pomaga tudi pri drugih madežih. Jaz ne nosim več v čistilnico moževih kombinezonov, ampak to belilo res pomaga. JORDI

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

21. nov 2006 6:52

ditka je napisal/a:
Pozdavljeni! Jaz ob kuhanju na krpe žal nič na pazim in so zelo umazane. Po nasvetu nekaterih sem jih čez noč namakala v varekini in nato "ven skuhala v stroju", a žal se madeži niso odstranili. Na krpah so še vedno sledi olja, r. vina, sadja.... Prosim za vaš nasvet pranja krp. Lep dan želim! ditka
ditka, čisto prav imaš, nič ne pomaga ( pa naj une govorijo kar čejo, če je slovnično pravilno ali pa ne ). Jaz sem jih namakal v detergentu čez noč, dvakrat sem jih dal na pranje na max.temperaturi, dal sem jih v stroj na predpranje ( potem ko so čez noč bile namočene v detergentu in dvakrat oprane v stroju ) skupaj z dvakratno dozo varikine, čakal zraven stroja, da se je na predpranju voda segrela, stroj izključil in pustil tako par ur: nič ne pomaga ( konec koncev me niti ne moti preveč, jaz vem, da so čiste, če npr. pokrijem kakšno testo, moti pa me če kdo to vidi in si morda misli svoje ( a vidi ravno takrat, ko je gor po videzu najbolj umazana krpa )). Sedaj imam drug sistem, kot je lidka že prej povedala : naj grše vržem stran, kupujem nove in jih en čas " pazim " in uporabljam le za pokrivanje kruha in testa. Sem pa začel več uporabljat papirne brisače ( meni se ne zdijo nič ekološko nesprejemljive, na kompostu fajn razpadejo ). S kančkom žlehtnobe bi rekel, da sem vesel te teme, ker se mi je zdelo, da vsi imajo čiste krpe, le moje so videti umazane. ežoj

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

21. nov 2006 7:34

Če ne drugo sem te naučila malo Primorščine. Vsak naredi kot je navajen, nikoli nisem namakala krp čez noč, nikoli nisem uporabljala sredstva za odstranjevanje madežev. Z eno krpo pobrišem površine, mizo, pult maksimalno dvakrat, nato gre v pranje. Torej jaz ne šparam s krpami. Sram bi me bilo obešati takih krp, pa ne zaradi drugih, zaradi sebe. To sem počenjala tudi, ko sem imela majhne otroke, moč navade. Pozdrav Anamarija

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. nov 2006 7:54

Mene pa tako kot Jožeta ni nič sram. Vem, da so čiste in to je to. Pa sem jih prala na enka način kot on, s predpranje, z odstranjevalci madežev... kuhanjem... Ni šlo vse dol. ( da ne govorim, ko moram tamali kdaj na hitro roko obrisat, ko kaj notri tišči... je s čisto krpo včasih najhitreje...). Tiste za pokrivanje kruha in peciv imam drugačne, lanene. Sicer tudi jaz brišem z gobastimi krpicami, ampak če veliko kuhaš, se umažejo tudi kuhinjse krpe. Vedno imam 3-4 na uporabi, dnevno gredo v pranje... (Snežno bele niso nikoli).

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

21. nov 2006 8:11

koliko dela s kuhinjskimi krpami. Jaz se sto malenkostjo sploh ne obremenjujem, perem jih na 60 z ostalim perilom, pa se prav nič ne sekiram, če slučajno ostane gor kak madež. Itak tavečjo umazanijo obrišem najprej z gobico potem pa s krpo. Umažemo pa ziher 10 krp na dan, ker se otroka skoraj umivata z njimi pri kosilu. Najraje pa imam takele krpe http://www.supercena.com/img/items/big/104/104914.jpg . Pa še tako fino se perejo. In, da vam povem še nekaj, kuhinjskih krp sploh ne likam . Niti pod razno mi ne pride na misel, da bi jih likala, ker jih toliko umažemo na dan, da bi lahko jih vsak dan likala in to za tiste pol ure kolikor je posamezna krpa v uporabi. Tistele na sliki se pa itak ne mečkajo, hehe. Ko pa pridejo obiski, enkrat na 100 let (hvala bogu) pa jim zraven hrane nastavim papirnate srviete pa naj se brišejo. Tako, da moji cunjic nič ne vidijo, čeprav moram priznati, da sploh niso v slabem stanju, niti so sive niti flekste. Ko pa kakšna krpa izgleda, kot, da bi čreda krav stekla čez njo, pa jo lepo floknem v kanto in kupim nove. jade

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

21. nov 2006 16:22

Ob branju vaših postov sem dobila potrditev za svojo tezo, da obstajata, kar se kuhinjskih servetov tiče, dve skupini gospodinj: take, ki zelo hitro zamažejo vsako krpo, in take, ki jim krpe prej preperijo, kot jih zamažejo. Moja mami je v prvi skupini (in po njej sem se tega navzela tudi jaz; pa je ne krivim, saj bi se lahko popravila). V drugi skupini je moja tašča, ki ima že omenjene servete od faks helizim praška še vedno brezhibno čiste, tako kot v televizijskih reklamah. Pri moji mami je kriva hitrost; skuha zelo hitro in odlično, raznoliko, tudi časovno zahtevnejše jedi. Kuha za 5 ljudi, zelo pogosto pa ima razne "padalce", ki jo pokličejo tik pred zdaji. V naglici seveda tudi mizo kdaj pobriše neposredno s servetom, ne pa s krpo. S serveti je v takem odnosu kot Lidka. Tašča začne kuhati ob 9:30 vsak dan in ob 13:00 je kosilo. Kuha za sebe. Serveti so pa neomadeževani. Sedaj si pa prestavljajte mene, ki sem v ravnanju s serveti v Lidkini skupini, in si trenutno delim kuhinjo s taščo. To pa je trk interesov. Res pa je, da se zelo pazim, tako da mi bo morda to ostalo. p.s. ni praška, ki bi mamine servete naredil tudi na videz brezhibno čiste :) mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti